Kilka tysięcy osób - zarówno mieszkańców gminy Kolbudy, jak i turystów odwiedzających naszą gminę - skorzystało podczas wakacji z Gminnej Przystani Żeglarskiej w Kolbudach.

Nowy pomost, lśniący sprzęt żeglarski i rekreacyjny oraz wspaniała pogoda spowodowały, że przez Przystań Żeglarską w Kolbudach w ostatnich miesiącach przewinęły się prawdziwe tłumy. Dla poziomu zainteresowania kolbudzką przystanią nie bez znaczenia z pewnością jest również fakt, iż kajaki, rowery wodne, optymisty i omegi można wypożyczyć za symboliczną, kilkuzłotową opłatą. A wszystko to pachnące jeszcze nowością.

- Modernizacja przystani żeglarskiej oraz zakup sprzętu rekreacyjnego i żeglarskiego okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę - mówi Marek Goliński, z-ca wójta gminy Kolbudy. - Spodziewaliśmy się, że ruch na przystani będzie spory jednak tłumy, które szczególnie w weekendy odwiedzały naszą przystań przeszły nasze najśmielsze oczekiwania.

Korzystających z rekreacji nad kolbudzkim jeziorem byłoby jeszcze więcej, gdyby w Kolbudach istniała możliwość utworzenia gminnego kąpieliska.

- Uwagę na ten problem zwrócił mi pan Krzysztof Suchocki, radny z Bielkówka. Niezależnie do działań prowadzonych przez pana Krzysztofa, zorientujemy się, czy istnieje taka możliwość. Woda z jeziora w Kolbudach jeszcze nie tak dawno była pobierana jako woda pitna na potrzeby miasta Gdańska. W ostatnim czasie w zakresie tym zaszły jednak pewne zmiany. I być może dzięki temu w Kolbudach będzie można wybudować kąpielisko z prawdziwego zdarzenia: z plażą i ratownikiem.

Z infrastruktury towarzyszącej, która powstałą przy okazji modernizacji przystani, największą popularnością cieszy się boisko do siatkówki i piłko nożnej plażowej. Wiele osób korzysta również ze sprzętu fitness. W sierpniu na przystani prowadzone były również zajęcia żeglarskie dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Kolbudy.

Przypomnijmy, że zarówno modernizacja przystani, jak też i zakup sprzętu żeglarskiego i rekreacyjnego współfinansowany był ze środków pochodzących z Unii Europejskiej, a dokładnie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013. Remont przystani dofinansowany został kwotą   155 510,00 zł (przy całkowitych kosztach 405 573,02 zł) natomiast na zakup sprzętu żeglarskiego, turystyczny i asekuracyjnego gmina pozyskała 256 254,00 zł (przy kosztach całkowitych wynoszących 490 019,70 zł).

Koniec wakacji nie oznacza, że przystań zamyka swoje podwoje. We wrześniu w dni powszednie będzie otwarta w godzinach 15.00 - 19:00, a w weekendy od 10:00 do 19:00.