Już 20 marca, w Niedzielę Palmową, warto odwiedzić Salę Koncertową Urzędu Gminy Kolbudy.

To właśnie tu, o godzinie 15.00, odbędzie się wernisaż wystawy „Wielkanocna Urodzajnia”. Będzie bardzo lokalnie, artystycznie i świątecznie, bo inspiracją dla naszych artystów było przedwiośnie i okres Wielkanocy. Jak mówią organizatorzy, głównym obiektem poddanym artystycznej eksploracji było…jajo. Półtorametrowa pisanka, ozdobiona szydełkowymi wyrobami, czy drzewko wykonane w technice metaloplastyki, przystrojone ozdobami na pewno trzeba zobaczyć. Warto spotkać się również z tymi, którzy krzewią kulturę, pozostają wierni tradycji i posiadają wyjątkowe zdolności artystyczne. Techniki, którymi się posługują powoli odchodzą już niestety w zapomnienie. Tym bardziej warto zobaczyć dzieło ich rąk i porozmawiać o tym, jak powstaje. Autorami prac są często nasi znajomi i sąsiedzi. Mijamy ich codziennie na ulicach naszych wsi, nie mając pojęcia, że zajmują się sztuką ludową, a swoją pasję przekuwają na wyjątkowe dzieła.

- W zeszłym roku, w ramach działalności Fundacji MI-RO-RO, zainicjowałam projekt społeczno – artystyczny „Urodzajnia”, który ma na celu integrację i promocję działalności osób zajmujących się rękodziełem, rzemiosłem, cukiernictwem czy ziołolecznictwem – mówi Kamila Chomicz, rodowita Kolbudzianka, pomysłodawczyni i koordynatorka. - Projekt został dofinansowany przez Urząd Gminy Kolbudy. Poprzez realizację tego przedsięwzięcia chciałam podkreślić znaczenie sztuki codziennej i użytkowej oraz znaczenie jej twórców w tworzeniu społeczności lokalnych.

Mieszkańcy Lisewca, Kowal, Kolbud i Lublewa od początku roku, pod okiem Kamili Chomicz, przygotowują dla mieszkańców naszej gminy tę niecodzienną wystawę. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji, jak monodram „Topienie Marzanny” w wykonaniu, urodzonej
w Kolbudach, młodej aktorki Karoliny Narazińskiej. Na gości, którzy w niedzielne popołudnie zdecydują się odwiedzić salę GOK czekają również tradycyjne wyroby cukiernicze oraz pyszna „herbata z pędów malin”. W programie przewidziano też prezentację lokalnie występujących ziół.

Dlaczego w niedzielne popołudnie warto poświęcić chwilę i zajrzeć do Sali GOK
w Kolbudach?

- „Urodzajnia” to miejsce i czas, w którym możemy podzielić się własnymi doświadczeniami, przepisami na herbaty ziołowe, możemy zainspirować naszą okolicą i przyrodą do tworzenia obrazów, instalacji i dekoracji – zachęca Kamila Chomicz. - Dla mnie ta wystawa to forma dialogu, pomiędzy nami – mieszkańcami Gminy Kolbudy. W tym roku zapraszamy Państwa
w roli obserwatorów i naszych gości, ale może podczas kolejnej edycji sami pokażecie nam swoje prace. Serdecznie zapraszam do kreatywnego myślenia o miejscu w którym mieszkamy.

Celem nadrzędnym, jaki przyświeca pomysłodawcom, jest integracja środowiska artystycznego i przywracanie znaczenia lokalnym twórcom. To oni w swoich działaniach twórczych przechowują dziedzictwo kulturowe, samemu będąc jednocześnie jego częścią. Aspekt ten dostrzegają władze Gminy Kolbudy, które chętnie włączyły się do pomocy przy realizacji projektu.

- Fajnie, że młodzi mieszkańcy naszej gminy mają tyle entuzjazmu, chcą pracować dla naszej społeczności i tak silnie utożsamiają się z miejscem, z którego wyrośli i w którym żyją – mówi Marek Goliński, Wicewójt Gminy Kolbudy. – Projekt „Urodzajnia” integruje lokalną społeczność, kultywuje tradycję i stanowi okazję do pokazania większej publiczności prac, naszych gminnych artystów. Cieszę się, że Gmina Kolbudy mogła pomóc pomysłodawcom projektu. To super inicjatywa.

Uczestnicy wystawy:

Stanisława Wilińska, Renata Sałek, Piotr Kamrowski, Krystyna Bichowska, Anna Chomicz, Urszula Góralska, Renata Kowalska, Bożena Pokorzyńska, Katarzyna Formela, Hildegarda Baska, Ewa Moskwa, Mirka Liberska, Bożena Lewandowska, Rafał Ziembacz, Wiktoria Kubicka, Beata Lejk, Mariusz i Jadzia Saldzień, Anna Repeć, Dorota Kołpak, Marta Goździewska

Pomysłodawczynią i koordynatorką projektu jest Kamila Chomicz.

Organizatorem projektu jest Fundacja MI-RO-RO. Projekt został dofinansowany przez Urząd Gminy Kolbudy.