„Wszystko na odwrót”, to zbiór dziewięciu opowiadań, które właśnie zostały wydane w formie książki. Autorki mają od 7 do 14 lat i uczestniczą w zajęciach koła teatralno-literackiego, które działa przy Urzędzie Gminy Kolbudy. Tytuł trafi do Biblioteki Narodowej, Biblioteki Jagiellońskiej oraz…biblioteki w Kolbudach.

Zajęcia z młodymi mieszkańcami, którzy wykazują się literackim i aktorskim talentem prowadzi Iwona Korszańska, animatorka kultury i finalistka prestiżowego konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Opowiadania dotyczą ważnych spraw, które z własnego punktu widzenia opisuje młodzież. Dzieci zwracają m.in. uwagę na kryzys czytelnictwa w dobie telewizji i komputerów. Zachęcają swoich rówieśników do sięgania po książki, które stanowią wrota do innego wymiaru. Wrota te otworzyć możemy odwiedzając biblioteki i czytelnie.

Opowiadania, które rodzą się w głowach naszych młodych mieszkanek stanowią inspirację dla twórców i trafiają na afisze profesjonalnych teatrów. Na podstawie tekstu Barbary Szafraniec pt. „Juri”, który znalazł się w poprzednim wydawnictwie, grane jest przedstawienie w Teatrze Gdynia Główna. Miłośnicy i znawcy literatury docenili również tekst Aleksandry Słowik, który zdobył III miejsce w konkursie „Wybieram Bibliotekę” - organizowanym przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku 

- „Wszystko na odwrót” to nasza druga książka – mówi Iwona Korszańska. - Pierwsza "O przyjaźni i innych cipiórach” ukazała się w zeszłym roku. Nasze najnowsze wydawnictwo ujrzało światło dzienne 20 czerwca bieżącego roku. Tego dnia odbyło się spotkanie promocyjne, na którym dorosłe osoby – rodzice i znajomi czytali fragmenty opowiadań.

Niestety książki naszych młodych mieszkanek nie będzie można kupić w księgarni. Wszystkich, którzy będą mieli ochotę zapoznać się z twórczością dziewczynek zapraszamy do naszej biblioteki.

- Nakład książki jest niestety niski – mówi Iwona Korszańska. - Dzieci otrzymały po dwa egzemplarze. Zbiór opowiadań przekażemy również bibliotece w Kolbudach. 

Co ciekawe i warte podkreślenia, wydawnictwo „Wszystko na odwrót” ma również szansę zasilić księgozbiór Biblioteki Narodowej i Biblioteki Jagiellońskiej.

- W Polsce wydawanych jest niewiele tekstów dziecięcych – mówi Iwona Korszańska. - Pomyślałam, że może to stanowić motywację dla dzieci i wartość naukową dla osób badających twórczość dziecięcą. Dlatego książki naszych autorek przekażemy do Biblioteki Narodowej i Biblioteki Jagiellońskiej. 

Skąd pomysł na wydawanie książek z opowiadaniami, na podstawie których wystawiane są przedstawienia teatralne?

- Pod koniec roku szkolnego wydajemy książkę i pokazujemy przedstawienie – tłumaczy Iwona Korszańska. - W tym roku, oprócz spotkania promocyjnego, wystawiliśmy przedstawienie zatytułowane „Walizka”. Wiem, że ludziom się podobało. Dużo pomysłów inscenizacyjnych zrodziło się w głowach dzieci. Staram się pracować z młodzieżą tak, żeby wszystkie pomysły od nich wychodziły. One decydują o tekstach, na których pracujemy. Ja skupiam się na tym, żeby podsuwać im inspiracje i zachęcać do własnych działań. Proponuję swoje rzeczy, tylko w sytuacji gdy młodzieży brakuje koncepcji. Z reguły moi podopieczni mają jednak wiele pomysłów.

Od jak dawna autorki książki uczestniczą w zajęciach, które odbywają się w Sali Koncertowej Urzędu Gminy?

- Z tą grupą pracuję od trzech lat – mówi Iwona Korszańska. - Być może we wrześniu będzie nabór do nowej grupy. 

Autorki opowiadań zawartych w książce „Wszystko na opak”:

Urszula Koralewska, Łucja Korszańska, Patrycja Ordowska, Aleksandra Słowik, Oliwia Sońska, Zofia Stanisławek, Barbara Szafraniec, Zofia Rutkowska, Antonina Wawryk

Iwona Korszańska – animatorka kultury, absolwentka filologii polskiej o specjalności na UMK w Toruniu. Uczestniczka Pracowni Podejrzanych Praktyk Teatralnych przy Teatrze Powszechnym w Warszawie, Szkoły Pisania przy Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Finalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.