Czytanie książek jest ważne w rozwoju dziecka – to prawda wszystkim doskonale znana. Dobra lektura to nie tylko świetna forma relaksu, ale również trening dla mózgu i sposób na jego stymulację. O tym, że warto sięgać po książkę oraz o tajemnicach i ciekawych historiach zgromadzonych na bibliotecznych regałach uczą się nasi najmłodsi mieszkańcy.

Stało się już tradycją, że w miesiącach maju i czerwcu Gminną Bibliotekę w Kolbudach masowo odwiedzają przedszkolaki. Podczas wizyt w królestwie książki maluchy słuchają wierszy i opowiadań. Zdarza się, że podczas wizyty maluchy mogą poznać osobiście autora dostępnych w bibliotece tytułów…

Wierszy i opowiadań z dorobku literackiego Pani Doroty Głośnickiej miała okazję wysłuchać grupa „Zajączków”. Pisarka nie tylko sama czytała, ale także na gorąco układała, wraz z maluchami, nową rymowankę o zwierzątkach. Przedszkolaki z zaangażowaniem rysowały ilustracje do "Zapasów wiewiórki" czy "Chusteczki". Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak wierszyki o "Duszkach" i strasznym "Potworze".

W ostatnim czasie naszą bibliotekę odwiedziły również czterolatki z oddziału "Biedronek". Dzieci miały okazję zapoznać się z tą instytucją oraz jej zbiorami. Maluchy uczestniczyły również w opowiadaniu bajki z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai. Pani Alicja Kuśmierz prezentowała na kolorowych planszach bajkę pt.: "Dlaczego zwierzaki mieszkają w bloku Maćka". Po przedstawieniu dzieci rysowały trasę, którą podróżował Ryś. Rozwiązywały też "zwierzątkową" krzyżówkę i otrzymały obrazki do kolorowania z sylwetkami "mieszkańców" Puszczy Białowieskiej.

Prezentacja sztuki z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai była także głównym punktem programu przygotowanego z okazji wizyty klasy III z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Lublewie. Klasa ta osiągnęła najlepsze wyniki w czytelnictwie w swojej szkole i w nagrodę mogła uczestniczyć w wycieczce do Biblioteki Gminnej. Bibliotekarka Paulina Michalska przedstawiła opowiadanie podejmujące wątki ekologiczne, etnograficzne i globalizacyjne pt.: "Po drugiej stronie gór".

Kamishibai ( z jap. kami papier, shibai sztuka), to inaczej "papierowy teatr" nazywany również "teatrem obrazkowym". Ta technika narracji wykorzystuje kartonowe plansze z ilustracjami oraz drewnianą skrzynię, która przypomina teatr marionetkowy. Ilustracje opowiadają pewną historię, a każda plansza przedstawia kolejny fragment opowieści.

Mieszkańców gminy, nie tylko tych najmłodszych, zapraszamy do biblioteki!