W sobotę 8 kwietnia mieszkańcy naszej gminy będą mieli okazję posłuchać najnowszego projektu muzycznego czołowego polskiego kontrabasisty jazzowego Piotra Lemańczyka. Artysta ze swoją grupą wystąpi w Sali Koncertowej Urzędu Gminy Kolbudy o godzinie 20.00. Wstęp wolny.

Tym razem do składu Piotra Lemańczyka zostali zaproszeni muzycy związani z Trójmiastem. Wszyscy należą do ścisłej czołówki polskiego jazzu. Repertuar oparty na najnowszych kompozycjach napisanych specjalnie z okazji jubileuszu 25 lecia pracy artystycznej Piotra Lemańczyka i zawiera kwintesencję twórczości muzyka. Jej cechą charakterystyczną jest nadzwyczajna melodyjność, bogata harmonia i zmienne metra, znamienne dla nurtu nowoczesności, w którym  jednak znalazło się miejsce na ukłon wobec dokonań wielkich mistrzów takich jak John Coltrane czy Miles Davis. Różnorodność brzmieniowa stała się inspiracją do nagrania materiału, który ukazał się zarówno na płycie kompaktowej, jak i winylowej pod nazwą Quart-er.

PIOTR LEMAŃCZYK - kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor należy do grona wybijających się muzyków na europejskiej scenie jazzowej. Często współpracuje zarówno z polskimi, jak i światowymi gwiazdami jazzu jak: Jerry Bergonzi, Tim Hagans, Gary Novak, Dave Kikoski, Seamus Blake, Clarence Penn, Brian Melvin, Avishai Cohen Tr, Jakob Dinesen, Zbigniew Namysłowski, Adam Pierończyk,  i innymi. Wcześniej zdobywał nagrody na festiwalach Jazz Nad Odrą, Jazz Juniors, Pomorska Jesień Jazzowa. Supportował koncerty takich gwiazd jak B.B. King, John Scofield czy Dave Holland. Jest jedynym Europejczykiem w składzie amerykańskiego zespołu BEATLEJAZZ. Nagrał siedem autorskich albumów: Follow The Soul, Freep, Village Time, Naha People, Guru, Amhran i Baltic Dance. Wszystkie otrzymały znakomite recenzje w prasie fachowej. Był też nominowany do nagrody Fryderyk 2011 w kategorii Najlepszy Jazzowy Album Roku. 

CEZARY PACIOREK - Jako 15-letni chłopiec dostał się do Big-bandu Gdańsk prowadzonego przez Jerzego Partykę. Potem współpracował z zespołem Mietek Blues Band, Maciejem Sikałą, Wojciechem Staroniewiczem, Januszem Muniakiem, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Zbigniewem Namysłowskim, Emilem Kowalskim, Jarkiem Śmietaną, Jorgosem Skoliasem, Olem Walickim, Leszkiem Możdżerem, Sławkiem Jaskułke, braćmi Pospieszalskimi, Joszką Brodą, Michałem Urbaniakiem. Cztery płyty z jego udziałem otrzymały nominacje do „Fryderyka”. Największym jego osiągnięciem jest uczynienie akordeonu instrumentem jazzowym, który bywa wykorzystywany w renomowanych zespołach. Od 1992 do 2006 roku Paciorek pracował dla Duszpasterstwa Środowisk Twórczych prowadzonego przez ks. Krzysztofa Niedałtowskiego najpierw w kościele św. Bartłomieja, potem św. Jana w Gdańsku. Koncertował na festiwalach Jazz Jamboree, Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu, w Bratysławie, Pradze, Moskwie, w Niemczech, w Szwecji, Rumunii, na Węgrzech, w Japonii, Izraelu. Obecnie jest wykładowcą na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

TOMASZ ŁOSOWSKI - perkusista, kompozytor, edukator (autor pierwszej profesjonalnej szkoły na perkusję w Polsce). Współpracował m.in. z Robertem Jansonem, Mariem Bilińskim, Kasią Kowalską, Natalią Kukulską, Leszkiem Możdżerem. Zamiłowanie do muzyki ma od dziecka - wychowywał się w atmosferze prób i koncertów (ojciec był liderem zespołu KOMBI), a jego profesjonalny debiut, to udział w jubileuszowym koncercie 15-lecia grupy KOMBI w 1991 roku. Nagrał ponad 40 płyt, w tym także autorską. Został uhonorowany tytułem Najlepszego Perkusisty roku 2004 w plebiscycie magazynu 'Gitara i Bas + Bębny'. Występuje m.in. ze Sławomirem Łosowskim, grupą PiR2 (Marek Raduli - gitara, Wojtek Pilichowski – bass, Tomasz Łosowski - bębny).

SZYMON ŁUKOWSKI - polski saksofonista i klarnecista urodzony w 1986 roku w Bydgoszczy. Laureat nagrody dla Najlepszego solisty XIII festiwalu Big Bandów w Nowym Tomyślu, przyznanej przez Jana 'Ptaszyna' Wróblewskiego oraz Leszka Kułakowskiego, oraz II miejsca na Student Jazz Festival '09 (z grupą AM Quartet). Edukację muzyczną rozpoczynał od instrumentów klawiszowych w 1996 roku. W 1999 roku rozpoczął naukę w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Artura Rubinsteina w klasie klarnetu prowadzonej przez prof. Z. Rymarza. W 2000 roku uzyskał II nagrodę na XXIX Konkursie Młodego Muzyka w Szczecinku (I nagrody nie przyznano). W 2003 roku pod wpływem muzyki Eddiego Danielsa zainteresował się muzyką jazzową oraz grą na saksofonie. Już rok później, wraz z Kwartetem Jazzowym OSM w Bydgoszczy reprezentował Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym dla Młodzieży w Malmoe /Szwecja/ oraz Kopenhadze /Dania/. W 2005 roku z wynikiem 'bdb z wyróżnieniem' ukończył OSM w Bydgoszczy w klasie klarnetu oraz rozpoczął dalsza edukacje w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie klarnetu prof. Andrzeja Dudzinskiego, a rok później - w klasie saksofonu prof. Macieja Sikały. Obecnie, po ukończeniu studiów w klasie klarnetu, rozpoczął studia na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Współtwórca zespołów 'Projazzteron' oraz 'Soul Essence Quartet'. Na stałe współpracuje z zespołem Jazz Big Band '75 Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy, Grupą D-Tonacja oraz Eljazz Big Band. Wraz z grupa Eljazz Big Band pod dyrekcją J. Eliasza występował u boku Lory Szafran, Janusza Szroma oraz Gary'ego Guthmana w ramach Bydgoszcz Jazz Festivali (edycja 5 oraz 6) Z grupą Jazz Big Band '75 występował u boku Anny Serafińskiej podczas Bydgoszcz Big Band Festivalu (2010). Z własnymi grupami 'Projazzteron' oraz 'Soul Essence Quartet' supportował koncerty takich artystów polskiej sceny jazzowej jak Paweł Dobrowolski, Maciej Sikała, Piotr Lemańczyk oraz Maciej Grzywacz. Z grupą 'Projazzteron' wystąpił na FIMU (Festival International de Musique Universitaire) 2008. Zespół został okrzyknięty jednym z najlepszych, jakie pojawiły się na scenie Chapiteau Jazz. Współpracował z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Bydgoszczy jako solista, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Teatrem Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, oraz z Capellą Bydgostiensis. Członek sekcji dętych wielu zespołów muzycznych.