Było ekologicznie, edukacyjnie, rodzinnie i wesoło. Mieszkańcy Lisewca - nie po raz pierwszy - dowiedli, że są nad wyraz gościnni i pozytywnie nastawieni do wszelkich ciekawych projektów. Akcja „Sadzimy drzewa”, którą w miniony weekend zorganizowała – współpracująca z Gminą Kolbudy - Kamila Chomicz, zgromadziła wielu mieszkańców. „Uzbrojeni” w łopaty, wyposażeni w sadzonki i przede wszystkim przepełnieni pozytywną energią przystąpili do działania. Sosny, świerki, jodły oraz wiele innych drzew z pewnością na długie lata wpiszą się w krajobraz wsi. O tym co wydarzyło się w Lisewcu w sobotnie popołudnie 2 kwietnia opowiada Kamila.

 „Nasza akcja zaczęła się o godzinie godz. 12.00, w świetlicy wiejskiej przy Parkowej. Podczas spaceru po wsi, odwiedzaliśmy mieszkańców Lisewca i na ich działkach sadziliśmy drzewa. Piękną mapkę z planem podróży zaprojektowała nam Ada Dobrzelecka. Na każdym postoju czekały na nas, różne atrakcje przygotowane przez gospodarzy.   Pani Renia i Zbyszek Sałek -  opowiedzieli o starych drzewach w parku, zaprosili nas do swojego kurnika, gdzie przybliżyli nam zachowania kaczek, gęsi i perliczek. Poczęstowali zebranych gości gotowanymi jajkami i samodzielnie robionymi ogórkami kiszonymi. Po nich głos przejął Marcin Węsiora - ekolog, pracownik Centrum Edukacji Ekologicznej w Gdańsku poprowadził nas ulicą Parkową, Potokową, Przy Lesie, Rusałki i wskazując lęgowiska i miejsca pobytu ptaków oraz ich powiązania z różnymi gatunkami drzew.

Podczas pierwszego postoju, gdzie posadziliśmy około trzydziestu sosen, Pani Bożena Pokorzyńska, przedstawiła nam swoje kozy, które dzieci z radością mogły wyczesać. Każda koza ma swoją historię, a pani Bożena chętnie o nich opowiadała. Dalej poszliśmy na Ulicę Leśne Echo gdzie zasadziliśmy jarzęby, trzmielinę, dereń i jodły. Pani Joanny Lepczak-Michalskiej oprowadziła nas po swojej działce. Kierowniczka Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej z Gdańska opowiedziała o naturalnym budownictwie, którego „doświadcza na własnej skórze". 

Akcja zakończyła się na pod lasem na ulicy Lisi Jar. Tu zasadziliśmy sosny, świerki, głóg i dziką czereśnie. Na podwórku u państwa Hemperków rozpaliliśmy ognisko. Marcin Markuszewski, wspaniały trener pierwszoligowego klubu piłki ręcznej „Spójnia Gdynia" rozstawił dla dzieci bramki i rozdał piłki do grania. 

Marta Sopierzyńska zagrała koncert na didgeridoo, a Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Lisewianki częstowały wegetariańskim bigosem. Sylwia Schon upiekła wspaniały jabłecznik i babeczki, dzięki czemu mogliśmy słodko celebrować jedenastą rocznicę urodzin Gosi Wargockiej i trzecią rocznicę urodzin Mai Markuszewskiej. 

Nasze działania były wynikiem inicjatywy i aktywnego udziału mieszkańców oraz gości. Dodatkowo Stowarzyszenie Trzy Krajobrazy dorzuciło nam dwie skrzynki jabłek, wodę i wydrukowało ulotki.

Lisewiec odwiedziło około 150 osób, a tego dnia posadziliśmy około 100 drzew. Bardzo dziękuję mieszkańcom i gościom  za zaangażowanie i aktywny udział w tej pięknej inicjatywie. Szczególnie mojej mamie Annie Chomicz, która dołożyła wszelkich starań, żeby  wydarzenie się udało. 

Wszystkich mieszkańców naszej Gminy zachęcam do sadzenia drzew.  To z pewnością dobrze wpłynie na wizerunek naszej okolicy, a w przyszłości poprawi jakość powietrza którym oddychamy. 

Zachęcam Was również do organizacji spotkań, na których możecie/możemy wzajemnie się poznawać. Ja chętnie zapraszam na swoje imprezki i chętnie będę Wasze odwiedzać. Bardzo się cieszę, kiedy wspólnie możemy zrobić coś dobrego, dla siebie, dla środowiska i miejsca które tworzymy.  Z pozdrowieniami.” 

My dołączamy się do podziękowań dla wszystkich, którzy wzięli udział w akcji. Przypominamy, że już 8 kwietnia kolejne wydarzenie z ekologią w tle. Tym razem na sadzenie lasu zaprasza Nadleśnictwo Kolbudy. 

http://www.kolbudy.pl/wiadomosci/aktualnosci/2881-1000-drzew-na-minute-nadlesnictwo-kolbudy-zaprasza