Khabaya - to tajemnica, coś ukrytego w środku. To także tytuł nowej płyty Goorala oraz jednego z utworów na niej zawartych, do którego barwny i klimatyczny teledysk - w reżyserii Doroty Boruń - powstał na pustynnych terenach Maroko. W sobotę 22 kwietnia w Sali Koncertowej Urzędu Gminy Kolbudy będzie można posłuchać artysty i utworów z jego nowego albumu.

Gooral to producent, generator dźwięków i prekursor łączenia electro, dubstep i dnb z góralszczyzną. Wielki wpływ na twórczość muzyka wywarło miejsce, z którego pochodzi – Bielsko-Biała. To miasto otoczone górami, dla jednych furtka na góry, dla drugich furtka na zgiełk. Gooral ma bliżej do miasta, ale w górach spędził pół życia, trenując i ucząc ludzi jazdy na nartach.

Gooral mógł zasłynąć w 2003 roku remiksem „Whola lotta love” Led Zeppelin. Demówka z utworem dostała się w ręce kultowego radia Bis. Ktoś umieścił go na liście przebojów. Z tego co pamięta Gooral, utwór zadebiutował na drugim miejscu i to było jedyne notowanie dla tego utworu. Muzyk do dzisiaj się zastanawia, czy prośba zdjęcia go z anteny to był „szacun” dla Led Zeppelin, czy zwykły strach…

Popularność zaczął zdobywać po założeniu Psio Crew, za które dostał m.in najlepszy debiut od Piotra Metza i Machiny, grając na Sziget, Colours of Ostrava, czy w Porgy and Bess.
Potem zrobił Etno Elektro. Jego muzyką reklamował się Heineken Opener i Coke Festival, na których to festiwalach grał równocześnie z Prince i Keny Westem zapełniając koncerty kilkutysięcznym tłumem. Później Jerzy Owsiak zaproponował bielszczaninowi współprace z Mazowszem. Woodstock drugi raz oszalał. Dlaczego?  Można to zobaczyć na jednym z najpopularniejszych filmów na Youtube z tego festiwalu http://www.youtube.com/watch?v=-qZWl0oyWBc

Teraz Gooral wydaje wraz z menagerem Łukaszem Adamczewskim we własnej wytwórni Kardiogram Tune płytę „Better Place” pieczętując współpracę z Anną Wiosną Rogowską i Maciejem Kamerem Szymonowiczem, po wspólnych występach m.in. u boku Woodkid czy Foreign Beggears.
Wcześniej udźwiękowił film Franka Hurleya “South” z 1919 roku udowadniając , że potrafi nie tylko grać jako headliner  (prawie godzinę bisów w Duseldorffie), ale także stworzyć ścieżkę ambientową do filmu.

Obecnie pracuje m.in nad interpretacją Marka Grechuty, a przerwę w jego trasie koncertowej można było zauważyć ostatni raz 6 lat temu, zaraz po odejściu z Psio Crew, czego do dziś żałuje Maciej Szajkowski z „Kapeli ze wsi Warszawa”.
Gooral nie powiedział ostatniego zdania, a raczej dopiero „jak jasny gwint” rozkręca się…

Oficjalne płyty Goorala:
„Szumi Jawor Soundsystem” (Psio Crew) – 2007 (Nominacje do Fryderykow, 3 miejsce na Nowej Tradycji)
Muzyka do filmu Franka Hurleya “South” z 1919 roku – 2009
„Ethno Elektro” – 2011
Gooral & Mazowsze dvd i cd – 2013
„Better Place” – 2014
"Khabaya" - 2016