To kolejna wakacyjna propozycja dla naszych młodych mieszkańców. Oferta - przygotowana przez Gminę Kolbudy oraz „Wyspę Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury – adresowana jest do dzieci i młodzieży w przedziale wiekowym 8 – 15 lat. Wspólnie skonstruujemy mosty, stworzymy mapy, porozmawiamy o historii, architekturze i kartografii. Zajęcia odbywać się będą w dniach 5 oraz 12 lipca. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy prowadzi Referat Kultury UG Kolbudy. 

Zgłoszeń dokonywać można osobiście - w biurze referatu - lub mailowo:

„Wyspa konstruktorów – Łączymy Brzegi”

środa 5 lipca godz. 10.00-12.00

W tym roku mija 550 rocznica pierwszego, niczym nieograniczony wiślanego spławu. Włączając się w obchody jubileuszu tego wydarzenia Gmina Kolbudy, wraz z „Wyspą Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na warsztaty z cyklu Projektujemy – Budujemy „Wyspa konstruktorów – Łączymy Brzegi”. Oprócz wspomnianej rocznicy przyczynkiem do udziału w spotkaniu jest budowa nowego mostu nad Martwą Wisłą (niegdyś naturalne koryto Wisły), który niebawem połączy Wyspę Sobieszewską ze stałym lądem.

Zajęcia dedykujemy wszystkim tym, którzy chcieliby się sprawdzić w roli żuławskich architektów realizując w skali „mikro” swój oryginalny pomysł na rzeczną przeprawę.

Część pierwsza warsztatów zostanie poświęcona historii architektury terenu Żuław. Zobaczymy uwiecznione na archiwalnej fotografii żuławskie konstrukcje z czasów swojej świetności, jak i te działające do czasów teraźniejszych. Wspólnie zastanowimy jaką rolę pełniły w żuławskim krajobrazie.

Część druga zostanie poświęcona zajęciom praktycznym. Za pomocą wcześniej przygotowanych materiałów,  uczestnicy zajęć zamienią się w prawdziwych budowniczych. „Konstruktorzy” z pomocą instruktorów stworzą własne, unikalne konstrukcje mostów, które będą nawiązaniem do budowy nowej przeprawy na Wyspę Sobieszewską. Mamy nadzieję, że w ten sposób powstaną prawdziwe „perły” konstruktorskie, które będą nawiązywały zarówno do przeszłości i tradycji jak i przyszłości i nowoczesności.

Liczba uczestników: max 15 osób
Grupa wiekowa: 8-15 lat
Zajęcia odbędą się w Sali Koncertowej UG Kolbudy

„Mój Morski Atlas – zostań kartografem”

Środa 12 lipca godz. 10.00 – 12.00

Mapa z języka łacińskiego – obrus, to ogólny obraz powierzchni Ziemi lub jej części, a także nieba, planety czy innego ciała niebieskiego. Stanowi podstawowe narzędzie badań i prezentacji wyników odkryć w historii, geografii i geodezji. Niezbędny element pracy żeglarzy morskich i podróżników.

Starając się rozbudzić ciekawość i zachęcić, poprzez cyfrowe zasoby, do poszukiwań archiwalnych map kartograficznych i tego co się w nich kryje, zapraszamy na warsztaty pt. „Mój Morski Atlas – zostań kartografem”.  Zajęcia dedykujemy wszystkim tym, którzy chcą poznać zawartość starych atlasów a zarazem chcących sprawdzić się w roli nowożytnego kartografa.

Część pierwsza warsztatów zostanie poświęcona historii mapy. Jak zmieniała się na przestrzeni  dziejów? Jakie elementy zawierały stare atlasy? Jak przedstawiano dzisiejsze lądy i ich mieszkańców? Wspólnie zastanowimy się jaką rolę pełniły w ówczesnym czasie.

Część druga zostanie poświęcona zajęciom praktycznym. Za pomocą wcześniej przygotowanych materiałów,  uczestnicy zajęć zamienią się w prawdziwych kartografów. Z pomocą instruktorów stworzą własne, unikalne atlasy, które nawiązywać będą do okolicy w której mieszkają, bliskości morza. Mamy nadzieję, że w ten sposób powstaną prawdziwe kartograficzne „białe kruki” nawiązujące zarówno do przeszłości jak i teraźniejszości.

Liczba uczestników: max 15 osób
Grupa wiekowa: 8-15 lat
Zajęcia odbędą się w Sali Koncertowej UG Kolbudy

Zajęcia poprowadzi Paweł Jarczewski.

 

Paweł Jarczewski - Od 2007 r. odpowiedzialny za historyczno–edukacyjną sferę działań „Wyspy Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury. Kustosz Izby Pamięci Wincentego Pola, jedynej placówki muzealnej na Wyspie Sobieszewskiej. Kurator wystaw czasowych poświęconych delcie Wisły, życiu i twórczości patrona muzeum oraz historii Wyspy. W „Wyspie Skarbów” GAK organizuje również warsztaty dla dzieci i młodzieży poświęcone tematyce marynistycznej. Dla dorosłych proponuje cykle prezentacji multimedialnych poświęconych historii Wyspy Sobieszewskiej, Żuław Wiślanych, historii budowy Przekopu Wisły. Realizator „Spotkań z historią i przyrodą Wyspy Sobieszewskiej, Europejskiej Nocy Muzeów, Europejskich dni Dziedzictwa w „Wyspie Skarbów” GAK.