Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Kowalach okazała się najlepsza w Gminnych Igrzyskach Dzieci w szachach drużynowych, które 19 września rozegrano w Kolbudach. Od wielu już lat organizatorem młodzieżowych zmagań przy szachowej planszy jest Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego, którego uczniowie uplasowali się na drugiej pozycji. Na trzecim stopniu podium stanęli uczniowie Szkoły Podstawowej CET w Kowalach.

Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwał Krzysztof Jurkiewicz, wielki pasjonat i nauczyciel tej szlachetnej gry, który od wielu lat prowadzi w naszej gminie zajęcia dla dzieci i młodzieży.

- Mistrzostwa szkół podstawowych odbywają się rokrocznie od wielu już lat - mówi Krzysztof Jurkiewicz. - Kolbudy to wyjątkowa gmina, gdyż w każdych tego typu zawodach biorą udział przedstawiciele wszystkich niemal szkół. W tym roku na szczeblu gminnym rywalizowało sześć drużyn. To najsilniejsza szachowo gmina w powiecie i jedna z silniejszych w województwie.

W darmowych zajęciach, które organizowane są na terenie gminy Kolbudy uczestniczą uczniowie „zerówek”, szkół podstawowych, jak również gimnazjaliści. Krzysztof Jurkiewicz gorąco zachęca do gry i jednym tchem wymienia jej zalety, które odgrywają niebagatelną rolę w ogólnym rozwoju dziecka.

- Rozwija się pewne cechy, które odgrywają ogromną rolę w życiu człowieka - tłumaczy instruktor. - To koncentracja, zdolność logicznego myślenia, wyobraźnia, sztuka przegrywania, która też jest ważna. Nie jest sztuką oswoić się z wygraną. Sztuką jest pogodzić się z porażką.

Kiedy najlepiej rozpocząć przygodę z szachami? Nasz rozmówca uważa, że już w wieku sześciu lat można poznawać tajniki gry. Nie ma natomiast górnej granicy wieku, gdyż - jak twierdzi - na rywalizację z wykorzystaniem pionków i figur nigdy nie jest za późno.

Serdecznie zachęcamy więc dzieci i młodzież z gminy Kolbudy do udziału w zajęciach prowadzonych przez Krzysztofa Jurkiewicza. Grafik zajęć sportowych dostępny jest na naszej stronie internetowej.

http://www.kolbudy.pl/kultura-i-sport/kalendarium-wydarzen-sportowych-i-rekreacyjnych

Oprócz wymienionych już drużyn, które uplasowały się na pozycjach medalowych, w turnieju udział wzięły również reprezentacje Szkoły Podstawowej w Pręgowie, Szkoły Podstawowej Montessori w Kowalach oraz Zespołu Kształcenia i Wychowania w Lublewie Gdańskim.

Puchary wszystkim drużynom uczestniczącym w zawodach wręczył przedstawiciel organizatora - Robert Aszyk, dyrektor ZKPiG w Kolbudach.

Gratulujemy młodym szachistom i życzymy powodzenia w rozgrywkach szczebla powiatowego.