Na terenie Gminy Kolbudy stwierdzono występowanie skupisk barszczu Sosnowskiego, rośliny niebezpiecznej dla ludzi i zwierząt.

Dotychczas stwierdzono występowanie skupisk barszczu Sosnowskiego na końcu ulicy Polnej w Kolbudach oraz przy ulicy Cedrowej w Bielkowie. - Gmina Kolbudy podjęła działania mające na celu niszczenie tej rośliny - mówi Leszek Grombala, wójt gminy Kolbudy.

Kontakt z tą rośliną może spowodować poparzenia II i III stopnia. Krążące w roślinie soki mają silne właściwości parzące. Dolegliwości po kontakcie skóry z  barszczem Sosnowskiego pojawiają się w ciągu 30 minut do dwóch godzin. W wyniku poparzenia barszczem Sosnowskiego, na skórze pojawiają się pęcherze, którym towarzyszy dokuczliwe pieczenie. Roślina jest niebezpieczna również dla zwierząt, u których może powodować poparzenia, podrażnienie przewodu pokarmowego, a nawet krwotok wewnętrzny.

Barszcz Sosnowskiego na pierwszy rzut oka przypomina przerośnięty koper. Może mieć od metra, aż do czterech metrów wysokości. Grubość łodygi, która wyżej jest zielona, a w niższych partiach ma purpurowe plamy może mieć nawet 30 cm obwodu. Liście są dość szerokie, czasem o średnicy do 150 cm, a wzdłuż brzegów mają krótkie zaokrąglone ząbki. Na szycie rośliny widoczne są kwiaty, zebrane w gęsty i rozłożysty baldach (ok. 50 cm). Na jednej roślinie może czasem pojawić się nawet do 50 tysięcy kwiatów. Ich kielichy są drobne, a korona składa się z pięciu białych (czasem lekko różowych) płatków. Owoce – jajowate, o oliwkowej barwie, poprzetykane brunatnymi przewodami olejkowymi, ok. 8-10 mm długości, składają się jakby z dwóch części – a każda zawiera jedno nasiono.