Od dłuższego czasu, zarówno w trakcie spotkań z mieszkańcami, jak i przy innych okazjach często poruszano sprawę poprawy jakości i wykorzystania placu przed  budynkiem Urzędu Gminy w Kolbudach. W opracowaniu koncepcji zagospodarowania tego terenu miała pomóc ankieta skierowana do mieszkańców.
 
Wypełniając ankietę mieszkańcy gminy mogli przedstawić swoje oczekiwania, pomysły i propozycje w kwestii zmiany lub poprawy zagospodarowania zarówno utwardzonej już obecnie część placu, jak i terenu zielonego, położonego w sąsiedztwie koryta rzeki. Ankietę można było wypełnić w tradycyjny sposób i wrzucić do urny wystawionej przy nowootwartym okienku podawczym na parterze Urzędu Gminy lub też  można było  wypełnić ankietę elektronicznie i przesłać za pośrednictwem internetu. Łącznie wpłynęło 98 ankiet. Głosy złożone elektronicznie i w tradycyjny sposób rozłożyły się niemal po połowie - z niewielką przewagą dla nowoczesnej technologii.

Ankieta składała się z trzech pytań tematycznych. Pierwsze dotyczyło wskazania jakim celom powinien służyć rozpatrywany teren. Drugie pytanie dotyczyło dalszych losów dotychczasowych elementów zagospodarowania placu - przede wszystkim obelisku z orłem. Trzecie pytanie skupiało się na przedstawieniu konkretnych elementów wyposażenia placu.

Odpowiadając na pytanie pierwsze, które miało posłuży
 do wskazania celów, do jakich powinien być wykorzystywany plac, można było wskazać na jedną lub kilka propozycji. Można było także zaproponować swój własny cel. Najwięcej głosów zdobyła propozycja, aby przystosować przestrzeń placu do relaksu dla mam z małymi dziećmi. Na ten cel wskazało aż 58% ankietowanych. Kolejne propozycje, które zebrały niewiele mniejszą liczbę głosów, to: miejsce dostosowane do rekreacji i wypoczynku osób dorosłych i seniorów oraz miejsce spotkań dla mieszkańców - odpowiednio oddano na nie po: 48 i 43 procent głosów. Na dalszych miejscach wskazano, że plac mógłby być także wykorzystywany jako przestrzeń do organizacji małych koncertów – 29%, kina na wolnym powietrzu – 24% oraz jako miejsce eksponowania rękodzieł ludowych i prac artystycznych - 23%. Kolejne miejsca zajęły możliwości organizowania imprez okolicznościowych oraz jarmarku letniego. Obie propozycje zostały wskazane przez 18% ankietowanych. Z propozycji zgłoszonych przez  wypełniających ankiety na uwagę zasługuje wskazanie na konieczność poprawienia dostępności miejsc parkingowych – 8 % głosów.
W odpowiedziach na pytanie drugie, które dotyczyło wskazania czy istniejący obelisk z orłem na cokole powinien pozostać, zostać zlikwidowany lub przeniesiony w inne miejsce, ponad połowa ankietowanych wskazała, że chciałaby pozostawić pomnik tam gdzie jest. Za takim rozwiązaniem głosowało aż 56% głosów. Jednocześnie 26% głosujących chciało aby usunąć pomnik, a 16% wskazało że należy go przenieść go na inne miejsce.
Wśród propozycji nowej lokalizacji pomnika znalazły się m.in.: Plac Kaszubski  Kolbudach, Plac przed komisariatem Policji w Kolbudach, skwer naprzeciwko przychodni, plac przez Zespołem Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego w Kolbudach (ZKPiG) oraz rondo na drodze wojewódzkiej nr 221 w Kolbudach. Trzy osoby wskazały na konieczność uzupełnienia orła i dokomponowania korony na jego głowie.

Pytanie trzecie dotyczyło  wskazania pożądanych elementów wyposażenia placu. Można było skorzystać z zaproponowanych propozycji, ale także wskazać własne pomysły i propozycje.

Najwięcej zwolenników miały ławeczki wolnostojące, ale także -  co może już być pewnym zaskoczeniem - fontanna. Obie propozycje zebrały równo po 61% głosów. Kolejne miejsca zajęły lampy parkowe, plac zabaw dla dzieci i stoliki szachowe. Propozycje te zebrały odpowiednio: 52, 49 i 32 procent głosów. Na dalszych miejscach znalazły się propozycje: zbudowania niewielkiej sceny, zainstalowania ławek ze stolikami, a także amfiteatralnego usytuowania ławek na skarpie, na które to propozycje wskazało odpowiednio: 29, 27 i 26 procent biorących udział w ankiecie. Wśród propozycji zgłoszonych przez ankietowanych, które co najmniej dwa razy się powtórzyły, wymienić można: nowe nasadzenia kwiatów i krzewów kolorowych, powiększenie parkingu, elementy siłowni na wolnym powietrzu, monitoring oraz toaletę publiczną.  W tym miejscu warto zauważyć że na parterze Urzędu Gminy, jest dostępna -  w godzinach pracy urzędu -  toaleta. Mogą z niej również korzystać osoby odwiedzające park. Jest tam też miejsce umożliwiające przewinięcie niemowląt, a sama toaleta jest też przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Na końcu ankiety, już tyko w formie propozycji do dalszej dyskusji, można było zaproponować nazwę lub wskazać na patrona placu. Najwięcej wskazań uzyskała propozycja aby teren przed urzędem nazwać po prostu „Placem Pod Orłem”. Na taką nazwę zagłosowało 5% osób wypełniających ankietę. Na drugim miejscu znalazła się propozycja  „Plac Kolbudzki” , która uzyskała  4% głosów. Na kolejnych miejscach uplasowały się: „Park Centralny”, Plac im. Jana Pawła II, Plac „Gryfa Pomorskiego” oraz Plac im. „Kornela Makuszyńskiego” które uzyskały po kilka głosów.

- Już za kilka dni rozpoczną się prace związane z pierwszym etapie inwestycji na placu przed Urzędem Gminy - mówi Marek Goliński, z-ca wójta gminy Kolbudy - W tym roku wyremontujemy chodnik biegnący od schodów wzdłuż rzeki Raduni, wykonamy alejki dzięki którym na teren ten będzie można dojść właśnie od strony wspomnianego chodnika, powstaną nowe ławeczki, stojaki dla rowerów, siłownia na wolnym powietrzu oraz amfiteatralne siedziska na skarpie wokół pomnika. Modernizacja tego terenu będzie kontynuowana w przyszłym roku. Planujemy wówczas budowę małej sceny, powstaną stoliki do gry w szachy i warcaby oraz atrakcje dla najmłodszych. Postaramy się wyposażyć park w lampy parkowe oraz atrakcyjne elementy dla dzieci, a także odwodnić utwardzoną przestrzeń placu i być może zrealizować najczęstsze choć jednocześnie najtrudniejsze i najkosztowniejsze Państwa życzenie w postaci fontanny. Wymaga to jednak gruntownego przeanalizowania tematu, zwłaszcza po stronie kosztów utrzymania. Postaramy się też poszukać pomysłów, które umożliwią rozwiązanie lub przynajmniej złagodzenie problemu parkowania przez budynkiem urzędu.

Marek Goliński dodał, że tak jak sygnalizowano we wstępie do ankiety, nie dojdzie do utwardzenia całej przestrzeni parku.
- Park pozostanie parkiem, ale z placu i przyległego parku, mamy nadzieję wytworzyć przestrzeń atrakcyjną, przyjazną i chętnie odwiedzaną przez wszystkich mieszkańców gminy. Wykorzystać w tym celu będziemy również chcieli niektóre elementy istniejącego już wyposażenia, które wskazaliście Państwo w wypełnionych przez siebie ankietach. Mamy nadzieję że teren ten będzie przyciągał zarówno dzieci i młodzież, jak i dorosłych oraz osoby starsze.  Chciałbym w tym miejscu podziękować wszystkim tym, którzy zdecydowali się wypełnić ankietę.   
Ankieta była anonimowa, jednak można było się pod nią podpisać i uczyniło to 40 osób. Wśród osób  podpisały się i podały swoje adresy niebawem rozlosujemy obiecane nagrody książkowe, które prześlemy pocztą.
JG