Kaszubskie nuty, kolorowo zdobione stroje, tańce i legendy opanowały Gminne Przedszkole w Kolbudach. Wszystko za sprawą uczniów Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego, którzy z bogatą kulturą Kaszub zapoznawali swoich młodszych kolegów.

Maluchy z zapartym tchem, grzecznie i w skupieniu „chłonęły” melodyjny i dobrze wszystkim znany alfabet. Przedszkolaki chętnie słuchały popularnych piosenek śpiewanych przez uczniów kolbudzkiej szkoły. Najmłodsi mieszkańcy gminy dowiedzieli się co symbolizują poszczególne kolory obecne w kaszubskich wzorach. Z zainteresowaniem wysłuchali też legendy o stworzeniu Kaszub, którą z dużym zaangażowaniem odczytała prezes Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego w Kolbudach i jednocześnie nauczycielka tego języka, Beata Richter. Przedszkolaki chętnie włączyły się do wspólnej zabawy z - ubranymi w tradycyjne kaszubskie stroje - uczniami. Z odwagą i animuszem recytowały alfabet, wybierając wskaźnikiem i odczytując z tablicy poszczególne barwne symbole. Na zakończenie rozbawione i „wyedukowane na kaszubską nutę” dzieciaki z przedszkola spontanicznie zaczęły tańczyć między ustawionymi w sali ławkami. Warto podkreślić, że tradycyjne stroje przywdziała również grupka przedszkolaków. 


- Przedszkolne stroje kaszubskie mają już swoją historię. Zostały zakupione jeszcze w latach 80. – mówi Halina Lipska, wicedyrektor Gminnego Przedszkola w Kolbudach. – Dbamy o nie i na bieżąco, we własnym zakresie, dokonujemy niezbędnych napraw, aby mogły służyć kolejnym rocznikom.

Jaki był cel wizyty uczniów kolbudzkiej szkoły w przedszkolu?

- Dzieci, które wystąpiły dziś przed maluchami to uczniowie drugiej klasy szkoły podstawowej. Cała grupa uczy się języka kaszubskiego – mówi Beata Richter. – Chcemy zainteresować najmłodszych tym językiem oraz bogatą kulturą Kaszub. Zależy nam na podtrzymywaniu tradycji. Staramy się również zachęcać rodziców, aby zapisywali swoje pociechy na lekcje kaszubskiego. Wnioski pobierać można u dyrektorów szkół. Nauka tego języka nie tylko służy przyswajaniu nowych słówek, ale rozwija u ucznia wszystkie kompetencje, jak np. umiejętność czytania tekstu ze zrozumieniem.

Język kaszubski poznawać możne we wszystkich szkołach na terenie gminy. W Gminie Kolbudy na lekcje uczęszcza w sumie 505 uczniów, w zdecydowanej większości z klas I-VI. Nauka języka na poziomie gimnazjalnym prowadzona jest jak dotąd tylko w gimnazjum w Kowalach. Istnieje jednak szansa, że od września lekcje kaszubskiego zostaną ujęte również w ofercie programowej gimnazjum w Kolbudach.

Czy język kaszubski jest trudny? Jak mówi Beata Richter spore postępy w przyswajaniu tej mowy czynią często dzieci z rodzin, które nie mają kaszubskich korzeni i wcześniej nie miały możliwości „osłuchać” się z tym językiem. Jak się okazuje nauka wcale nie musi przychodzić łatwiej osobie, która dorastała w środowisku posługującym się tą mową. Kaszubski, którego naucza szkoła może różnić się nieco od tego, który znamy ze słyszenia.

W mowie funkcjonuje kilka odmian kaszubskiego. Inaczej rozmawia się w Kartuzach, inaczej w Kościerzynie i jeszcze inaczej w Helu – tłumaczy Jerzy Kreft, wiceprezes oddziału ZKP w Kolbudach. – Kaszubski, którego uczy się w szkole jest odmianą literacką.

O tym, że uczniowie z naszej gminy chętnie i z sukcesami uczą się mówić w języku kaszubskim świadczą wyniki osiągane przez młodzież w konkursach.

- W czerwcu w Chmielnie odbędzie się wojewódzki finał konkursu „Rodno Mowa” – mówi z dumą Jerzy Kreft. – To już 45 edycja. Do szczebla wojewódzkiego dotarły dwie osoby z Gminy Kolbudy. Są to uczniowie z gimnazjum w Kowalach i szkoły podstawowej w Pręgowie.

Kaszëbsczi jãzëk należy do grupy zachodniosłowiańskiej języków słowiańskich, którym posługuje się w Polsce na co dzień ponad 50 tysięcy Kaszubów. W języku kaszubskim wydawane są książki, czasopisma, emitowane są regionalne programy radiowe i telewizyjne oraz odprawiana jest liturgia słowa podczas Mszy św. w wielu kościołach katolickich. Od 2005 roku istnieje możliwość zdawania egzaminu maturalnego z kaszubskiego. Na Uniwersytecie Gdańskim w Instytucie Filologii Polskiej uruchomiono z dniem 1 września 2009 roku specjalność nauczycielską-kaszubistyczną. Język kaszubski ma uregulowany statut prawny ustawą z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym.