Od początku bieżącego roku w Urzędzie Gminy Kolbudy złożono niemal 1200 wniosków o wydanie nowego dowodu osobistego. Coraz częściej, zwłaszcza w okresie wakacji, dokumenty wydawane są również dzieciom. Od maja do dziś co czwarty dowód osobisty wydawany był osobom nieletnim.

Procedura złożenia wniosku, w tradycyjnej formie „papierowej”, jest właściwie niezwykle prosta. Wystarczy prawidłowo wypełniony formularz, który pobrać możemy z Internetu lub otrzymać podczas wizyty w urzędzie. Do wniosku dołączamy jedną kolorową fotografię. Odbieramy potwierdzenie i oczekujemy do 30 dni na wydanie dokumentu. Nie ponosimy przy tym żadnych opłat. Wyrobienie lub wymiana dowodu osobistego są bezpłatne. Złożenie wniosku zajmuje więc najwyżej kilka minut. W Urzędzie Gminy Kolbudy nie ma kolejek.

Zdarza się jednak niestety, że nie wszyscy interesanci są w stanie załatwić tę prostą formalność jednego dnia. Wszystkim, którzy planują wizytę w Referacie Spraw Obywatelskich zwracamy uwagę na kilka bardzo istotnych spraw. Oto kilka najczęściej popełnianych błędów.

Zdjęcie na wprost, jak do paszportu

Nie ma praktycznie dnia, aby urzędu nie odwiedził wnioskodawca, który z formularzem o wydanie dowodu osobistego składa niewłaściwe zdjęcie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami do wniosku dołącza się kolorową fotografię o wymiarach 35x45 mm, przedstawiającą osobę patrzącą na wprost. Twarz powinna zajmować 70-80 procent zdjęcia. Fotografia powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Tymczasem często zdarza się, że interesanci przynoszą starą fotografię, z widocznym lewym profilem i odsłoniętym uchem. Wnioski z tak „uchwyconym wizerunkiem” są niepoprawne, co będzie skutkowało wydłużeniem terminu załatwienia sprawy. Interesanta czeka kolejna wyprawa do fotografa i kolejna wizyta w urzędzie. Zdarza się, że nie wszyscy fotografowie wiedzą jak powinno wyglądać zdjęcie do dowodu osobistego, choć przepisy w tym zakresie zmieniły się w marcu 2015 roku. Są jednak zakłady, które wciąż fotografują klientów z lewego profilu. Siadając przed aparatem fotograficznym warto więc pamiętać, że obecnie w dowodach osobistych wymagane są zdjęcia, jakie wcześniej wykonywano do paszportów. Pamiętajmy również, dotyczy to zwłaszcza Pań, aby wizerunek na załączonej fotografii nie odbiegał od aktualnego wyglądu. Znane są bowiem przypadki, że ostrzyżona na krótko brunetka dołącza do wniosku zdjęcie, na którym jest… długowłosą blondynką.

Wniosek o dowód dla nieletniego składamy w towarzystwie dziecka

W okresie wakacji wiele wniosków dotyczy wydania dowodu osobistego dla osoby nieletniej. Wiąże się to głównie z planowanymi wyjazdami zagranicznymi. Od początku maja Urząd Gminy Kolbudy wydał 160 dowodów osobistych osobom nieletnim. Często zdarza się jednak, że z wnioskiem o wydanie dokumentu pojawia się sam rodzic. Tymczasem, zgodnie z procedurą, przy składaniu formularza w imieniu dziecka, które ukończyło 5 rok życia obecny powinien być również nieletni, którego wniosek dotyczy. Obecność dziecka nie jest natomiast wymagana przy odbiorze dokumentu. Po odbiór dowodu stawić się jednak powinien jeden z rodziców lub opiekun prawny, który składał wniosek w imieniu dziecka. Dowodu nie odbierze więc brat, dziadek, czy sąsiad, który akurat był w pobliżu urzędu.

Wniosek składamy i dowód odbieramy osobiście

Wniosek o wydanie dowodu osobistego składa osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Wniosek podpisywany jest w obecności urzędnika. Nie ma więc możliwości złożenia formularza w imieniu współmałżonka, rodzica czy pełnoletniego dziecka. Odmowa wydania dowodu osobistego osobie niebędącej wnioskodawcą nie wynika więc ze złej woli urzędnika, a z przepisów.

Rodzic, opiekun prawny lub kurator może złożyć wniosek o wydanie  dowodu osobistego jedynie w imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych.

Przyjęcie wniosku poza urzędem

Ustawodawca przewidział możliwość przyjęcia wniosku o wydanie dowodu osobistego w miejscu pobytu wnioskodawcy. Procedura ta dotyczy osób, które ze względu na chorobę, czy niepełnosprawność nie są w stanie stawić się w urzędzie. O braku możliwości osobistego stawiennictwa powiadomić należy Urząd Gminy, który zapewnia przyjęcie wniosku poza siedzibą urzędu. Jeżeli przekazanie formularza w takim trybie okaże się nieuzasadnione odmawia się jego przyjęcia w miejscu wskazanym przez wnioskodawcę oraz poucza o konieczności złożenia wniosku w innym trybie.

Dowód wymieniamy tylko w uzasadnionych przypadkach

Zdarza się, że powodem, dla którego interesant chce otrzymać nowy dowód osobisty jest… brzydkie zdjęcie w posiadanym dokumencie. W takich przypadkach następuje odmowa przyjęcia wniosku. Warto pamiętać, że przepisy dość precyzyjnie wskazują powody, dla których wymienić należy dowód osobisty. Nowy dokument wydawany jest w przypadku upływu terminu ważności dowodu osobistego lub zmiany danych w nim zawartych. Nie wszyscy wiedzą również, że zmiana miejsca zameldowania nie stanowi już podstawy do wymiany dokumentu. Jako powód do wydania nowego dowodu z powodu zmiany wizerunku ustawodawca wskazał jedynie sytuacje, w których zmiana wizerunku twarzy, w stosunku do wizerunku w posiadanym dowodzie osobistym, utrudnia lub uniemożliwia identyfikację jego posiadacza. Niemodna dziś fryzura, czy ponura mina nie jest więc wystarczającym powodem do ubiegania się o nowy dokument. Nowy dowód wydawany jest oczywiście również w przypadku utraty lub uszkodzenia dowodu.

Zwróć uwagę na datę ważności

Do Urzędu Gminy Kolbudy zgłasza się wiele osób, których dowód osobisty utracił już ważność. O fakcie tym dowiadują się najczęściej podczas wizyty w banku lub załatwiając urzędowe formalności. Może się jednak zdarzyć, że o przekroczeniu terminu ważności dokumentu dowiemy się…na granicy. Aby uniknąć kłopotów warto już dziś obejrzeć swój dokument i sprawdzić jaka widnieje na nim data. Zgodnie z przepisami wniosek o wydanie nowego dokumentu powinniśmy złożyć nie później niż 30 dni przed upływem terminu ważności. Zdarza się też, że o nieważności swojego dowodu interesanci dowiadują się na kilka dni przed wydarzeniem, które wymagało będzie okazania dokumentu. Wówczas pojawia się pytanie, czy jest możliwe przyspieszenie wyrobienia dowodu. Możliwości w tym zakresie są mocno ograniczone. Dokumenty „produkowane” są w Warszawie. Urzędnicy gminy nie mają wpływu na cykl drukowania. Pamiętajmy więc, że zgodnie z ustawą czas oczekiwania na dowód osobisty, od momentu złożenia wniosku, może wynieść do 30 dni.

Wniosek możesz złożyć w dowolnym urzędzie gminy

Obowiązujące przepisy dopuszczają możliwość złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego w dowolnej gminie, na terytorium RP. Nie ma więc znaczenia miejsce zameldowania wnioskodawcy. Musimy jednak pamiętać, że odbioru dokumentu dokonujemy w tym samym urzędzie, w którym wystąpiliśmy o wydanie dowodu osobistego.