Rada Gminy Kolbudy jednogłośnie przyjęła uchwałę upoważniającą Wójta Gminy Kolbudy do podpisania umowy w zakresie finansowania budowy Szkoły Metropolitalnej w Kowalach. To pierwszy tego typu projekt w Polsce realizowany przez trzy samorządy.  Jeszcze tego samego dnia przedstawiciele Gminy Kolbudy, Gminy Pruszcz Gdański i Gminy Miasta Gdańska podpisali stosowny dokument  w tej sprawie.

Wtorkowa sesja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, mediów, a także władz gmin będących partnerami Gminy Kolbudy w realizacji wspólnego przedsięwzięcia. Dyskusji poprzedzającej głosowanie z uwagą przysłuchiwali się wójt Gminy Pruszcz Gdański Magdalena Kołodziejczak i wiceprezydent Miasta Gdańska Andrzej Bojanowski.

Ku zaskoczeniu wszystkich obecnych pojawił się jednak wniosek o zdjęcie przedmiotowej uchwały z porządku obrad. Złożyli go radni Klubu „Gmina Wspólna Sprawa”, którzy wielokrotnie zwracali uwagę, że przed podjęciem tak ważnej uchwały konieczne jest rozwiązanie kilku podstawowych kwestii. Najważniejszy wydawał się brak odpowiedniego układu komunikacyjnego w obrębie planowanej inwestycji, a także sprawy związane z zarządzaniem, finansowaniem i utrzymaniem wybudowanej placówki. Podkreślano, że przed podjęciem ostatecznych decyzji konieczne jest ustalenie szczegółów i zawarcie ich w odrębnych umowach.

Po zgłoszeniu wniosku zarządzono w sumie dwie przerwy w obradach.   Czas ten strony wykorzystały na prowadzenie intensywnych – i co najważniejsze owocnych - rozmów kuluarowych, podczas których wypracowano rozwiązania satysfakcjonujące wszystkie strony.  Wójtowie Gmin Kolbudy, Pruszcz Gdański oraz Wiceprezydent Miasta Gdańska zgodnie uznali, że niezbędne jest podjęcie konkretnych działań, które pozwolą wypracować, i spisać w formie umów, rozwiązania, które usatysfakcjonują mieszkańców oraz nie będą nadmiernym i zbędnym obciążeniem dla budżetu żadnej ze stron. Wójt Gminy Kolbudy uzyskał zapewnienie, że podjęte zostaną wspólne, intensywne  działania m.in.  na rzecz poprawy układu drogowego we wsi Kowale.  Uregulowane zostaną również w najdrobniejszym szczególe sprawy z zakresu prowadzenia szkoły.

Po przerwie i uwzględnieniu poczynionych za zamkniętymi drzwiami ustaleń, które rozwiewają część wątpliwości - i dają nadzieję na dalszą owocną współpracę - wniosek o zdjęcie uchwały wycofano. Efekty kuluarowych rozmów, w skrócie przedstawił - podczas dalszej części sesji - Marcin Dawidowski, Dyrektor Wydziału Programów Rozwojowych Miasta Gdańska. Ustalenia usatysfakcjonowały radnych i częściowo rozwiały ich obawy. Złożone przez partnerów zapewnienia pozwalają mieć nadzieję, że sporne kwestie można rozwiązać z korzyścią dla wszystkich stron projektu. Wójt Leszek Grombala zwrócił się więc do radnych z prośbą o głosowanie za przyjęciem uchwały.

- Stoimy w obliczu podjęcia poważnej decyzji, choć radni mają całe mnóstwo wątpliwości  – powiedział  wójt Leszek Grombala przed głosowaniem. -  Nie da się rozwiązać tych wszystkich wątpliwości teraz. Udało się nam jednak przekonać siebie nawzajem, że te różnice będziemy mogli niwelować. Możemy uporządkować przyczyny, które wywoływały dość dużą nerwowość. Są to różnice, które można niwelować w trybie roboczym. Zwróciłem się, aby mój klub wyraził zgodę na podpisanie umowy w sprawie budowy szkoły.

W głosowaniu uchwałę poparli wszyscy z czternastu, obecnych na sesji radnych.

- Ustalenia poczynione w trakcie sesji i efekty rozmów prowadzonych przez wszystkich partnerów inwestycji częściowo rozwiewają nasze wątpliwości – powiedział przewodniczący Rady Gminy Kolbudy Wiesław Rusiecki.  – Jako radni postanowiliśmy dać kredyt zaufania partnerom z Gdańska i Gminy Pruszcz Gdański i poparliśmy uchwałę upoważniającą Wójta Gminy Kolbudy do podpisania umowy. Nadal będziemy jednak przyglądać się, czy wynegocjowane dziś rozwiązania są realizowane. Cały czas podkreślaliśmy, że szkoła w Kowalach jest potrzebna. Dziś daliśmy temu wyraz.

Wynik głosowania z zadowoleniem przyjął wiceprezydent Gdańska Andrzej Bojanowski.

- Gratuluję podjęcia ważnej decyzji –powiedział po głosowaniu Andrzej Bojanowski. – Udowodniliście, że zgoda buduje, niezgoda rujnuje. Pokażemy całej Polsce jak budować wspólne przedsięwzięcie. Gwarantuję, że będzie to jedna z lepszych szkół.

Radości nie kryła również wójt Magdalena Kołodziejczak.

- Wierzyłam, że wszystko dobrze się skończy – powiedziała. – Te pytania były potrzebne. Bardzo dziękuję za taką decyzję. To pokazuje, że głos mieszkańców jest najważniejszy.

Po głosowaniu przedstawiciele trzech gmin uroczyście podpisali umowę, do parafowania której Rada Gminy Kolbudy upoważniła wójta Leszka Grombalę.

Po podpisaniu umowy można ogłaszać przetarg, który wyłoni wykonawcę szkoły. Strony przystępują też do dalszych prac, które ostatecznie rozwiążą kwestie dotyczące m.in.: rozliczenia gruntów, prowadzenia szkoły, a także rozwiązań komunikacyjnych wokół placówki.