Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, umiera w Polsce ponad sto osób, a blisko dwa tysiące ulega podtruciu – ostrzega Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej. W sezonie grzewczym poważne zagrożenie stanowią również pożary sadzy w instalacjach kominowych. Warto pamiętać o okresowych przeglądach!

Jak informują strażacy nieprawidłowa eksploatacja oraz wady urządzeń ogrzewczych są przyczyną kilkunastu tysięcy pożarów rocznie. Jesienne miesiące, to ostatni moment na dokonanie przeglądu przewodów kominowych. Do apelu strażaków w sprawie okresowego sprawdzenia drożności i szczelności instalacji dołącza się również Krajowa Izba Kominiarzy, pomysłodawca akcji społecznej „Zaproś kominiarza!”.

- Kominy, instalację dymową, spalinową oraz wentylacyjną należy poddawać okresowej   kontroli oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza – przypomina Marcin Ziombski, prezes Krajowej Izby Kominiarzy. - Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność, lecz główna zasada  bezpieczeństwa. Zapobiega zaczadzeniom i pożarom, spełniając przy tym jeden z podstawowych warunków ubezpieczenia domu.   

Ustawa Prawo budowlane stanowi, że właściciel – zarządca - budynku jest zobowiązany co najmniej raz w roku zlecić przeprowadzenie kontroli okresowej stanu technicznego przewodów kominowych osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia. W przypadku stwierdzenia uszkodzeń lub braków właściciel, zarządca lub użytkownik budynku są zobowiązani do ich usunięcia.

Pamiętajmy, że regularne usuwanie zanieczyszczeń z przewodów kominowych przez wykwalifikowanego kominiarza zabezpiecza przed powstaniem pożaru sadzy w kominie.

- Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym – ostrzegają strażacy. - Wysoka temperatura lub ogień wydobywający się z szczelin komina może doprowadzić do zapalenia się materiałów otaczających przewód kominowy. Przez pęknięcia do pomieszczeń mieszkalnych może dostać się również dym oraz tlenek węgla.

Przepisy przeciwpożarowe nakazują w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, obowiązkowe usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych w następujących terminach:

1) od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych — co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;

2) od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 3 miesiące;

3) od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 6 miesięcy.

4) z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

W przypadku pożaru lub zaczadzenia brak dokumentacji terminowego czyszczenia i kontroli kominów może stanowić podstawę odmowy wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową.

Warto pomyśleć również o montażu, mogących uratować życie, czujników czadu. Urządzenia dostępne są w większości marketów budowlanych.