Niemal wszyscy korzystamy dziś ze smartfonów. To dzięki nim przez cały dzień, a nawet noc, możemy mieć kontakt ze znajomymi. Urządzenia z dostępem do internetu pozwalają nam być na bieżąco z tym co właśnie dzieje się w naszym bliższym i dalszym otoczeniu. Z nowych technologii chętnie korzystają coraz młodsi użytkownicy. Różnego rodzaju aplikacje, gry czy internet pochłaniają dziś nawet przedszkolaków.

Dla wielu z nas pierwszym przedmiotem, po który sięgamy zaraz po przebudzeniu jest telefon.  Denerwujemy się, gdy tracimy zasięg, a wraz z nim… kontakt ze światem. Nerwowo poszukujemy dostępu do prądu, gdy musimy podładować baterię. Smartfon towarzyszy nam podczas spaceru, czy drogi do szkoły. Przeglądamy internet nawet podczas rozmowy ze znajomymi lub podczas rodzinnego obiadu. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, że wpadamy w szpony nałogu zwanego fonoholizmem.

Temu właśnie problemowi poświęcony będzie cykl warsztatów, które w dniach 5-7 grudnia odbywały się będą w szkołach i przedszkolach na terenie Gminy Kolbudy. Zajęcia prowadzić będą specjaliści z Fundacji DBAM O MÓJ Z@SIĘG, którzy prowadzą szereg badań poświęconych korzystaniu z mediów cyfrowych, w tym telefonów komórkowych. Fundacja, jako jedyna w Polsce, przeprowadziła społeczny eksperyment polegający na odłączeniu ponad 100 młodych osób na pełne 72 godziny od wszelkich urządzeń elektronicznych. Zrealizowała również badania w ponad 700 szkołach na grupie ponad 22 tysięcy uczniów i ponad 3 tysięcy nauczycieli.

- Doszliśmy do ciekawych i bardzo zaskakujących wniosków – mówią członkowie Fundacji. – To nie jest opowieść o uzależnionych dzieciach i uzależnionej młodzieży, ale o jakości relacji panujących w szkole oraz w domu. Chcemy o tym powiedzieć jak największej liczbie osób.

Pamiętając o tym, że podstawą dobrego życia są relacje międzyludzkie  FUNDACJA DBAM O MÓJ Z@SIĘG przyczynia się do odpowiedzialnego korzystania z nowych narzędzi komunikacyjnych. Podstawą podejmowanych działań jest profesjonalna diagnoza problemu, działanie we współpracy międzysektorowej, jak również idea partycypacji rozumiana jako włączenie w proces wsparcia tych, którzy sami tego wsparcia potrzebują.

- Niestety uzależnienie młodych ludzi od urządzeń cyfrowych, przede wszystkim od telefonów komórkowych, staje się coraz bardziej powszechnym problemem – mówi wicewójt Marek Goliński. – Widok małego dziecka ze smartfonem w ręku, to coraz częstszy obrazek. Już przedszkolak wie, że w telefonie można znaleźć dużo ciekawych rzeczy, jak choćby bajki czy gry. To problem, któremu czoła stawiać muszą rodzice i szkoła. Chcemy, aby z dziećmi i młodzieżą rozmawiali o tym specjaliści, którzy mają w tej materii rozległą, popartą badaniami wiedzę. Stąd pomysł o przeprowadzeniu zajęć dla naszych młodych mieszkańców. Trzeba mówić o tym, że nawet z największych dobrodziejstw techniki należy korzystać w sposób odpowiedzialny.

Zajęcia dla dzieci i młodzieży odbywały się będą w godzinach lekcyjnych w Przedszkolu Gminnym w Kolbudach, Sali Koncertowej Urzędu Gminy Kolbudy oraz Szkole Podstawowej w Buszkowach. Młodzież gimnazjalna uczestniczyła będzie w debacie pt. „Miłość, Przynależność, Bezpieczeństwo – czego szukamy w naszych smartfonach”.