Zagadnienia z zakresu oświaty zdominowały XXVII sesję Rady Gminy Kolbudy. Wiele czasu, podczas wtorkowego posiedzenia, poświęcono planom dotyczącym dalszego funkcjonowania szkoły podstawowej w Buszkowach. Przypomnijmy, że od września br. organem prowadzącym dla - zarządzanej dotychczas przez stowarzyszenie - placówki ma być Gmina Kolbudy.

Radni zostali zapoznani z planami Urzędu Gminy Kolbudy względem placówki. W trakcie sesji szczegółowo zreferowano najistotniejsze  informacje, które wcześniej przedstawione zostały rodzicom uczniów oraz kadrze pedagogicznej, podczas spotkań z udziałem Wójta Gminy Kolbudy Leszka Grombali. Przypomniana została również chronologia działań podejmowanych od 2009 roku przez urząd oraz Radę Gminy Kolbudy w sprawie szkoły w Buszkowach.

Wicewójt Marek Goliński, który w imieniu władz gminy zapoznawał Radę z dotychczasowymi decyzjami i wynikami działań kontrolnych, przypomniał o uchwale, na podstawie której w kwietniu 2009 roku Rada Gminy Kolbudy zdecydowała o likwidacji Szkoły Podstawowej w Buszkowach. Przewodniczący Rady Gminy Kolbudy Wiesław Rusiecki mówił z kolei o genezie decyzji rady sprzed ośmiu już lat. Podkreślił, że u jej podstaw nie leżały wyłącznie kwestie finansowe, ale również lobbing części radnych, którzy zachęcali do „sprywatyzowania” placówki. Przewodniczący przyznał, że liczono na to, iż pod wodzą stowarzyszenia poradzi sobie ona równie dobrze, jak inna niepubliczna szkoła w Kowalach. Czas pokazał jednak, że stało się inaczej.

Radnych poinformowano również o prowadzonych w szkole w Buszkowach działaniach kontrolnych. Wicewójt mówił o stwierdzonych nieprawidłowości wynikających z wykorzystania dotacji w sposób niezgodny z przeznaczeniem – wygenerowanym przez poprzedni zarząd stowarzyszenia - oraz z aktualnym stanem zadłużenia. Marek Goliński zwrócił uwagę niektórym radnym, że wprowadzają w błąd opinię publiczną mówiąc o braku informacji na temat działań podejmowanych przez gminę w sprawie szkoły w Buszkowach. Przypomniał, że temat był poruszany podczas posiedzeń komisji Rady Gminy Kolbudy. W spotkaniach tych nie brali jednak udziału radni, którzy dziś krytykują proponowane w sprawie szkoły rozwiązania.

Po raz kolejny padło tez zapewnienie ze strony Urzędu Gminy Kolbudy, że szkoła w Buszkowach nie przestaje istnieć. Placówka ma funkcjonować od września jako trzyklasowa filia szkoły w Kolbudach. Wicewójt Marek Goliński odniósł się przy tym do argumentów podnoszonych przez rodziców dzieci, że działanie takie jest sprzeczne celami wprowadzanej reformy oświaty, która zakłada powrót do szkół ośmioklasowych.

- Rozwiązanie takie jest zgodne z nową ustawą Prawo oświatowe, które zezwala na tworzenie trzy lub czteroklasowych filii szkół ośmioklasowych – mówił Marek Goliński. – Zezwala na to art. 95 tej właśnie ustawy. Sugerowanie, że planowane przez Gminę Kolbudy rozwiązanie jest sprzeczne z reformą minister Zalewskiej jest więc błędne.

Radnym zaprezentowano dane demograficzne przedstawiające prognozowaną liczbę uczniów, którzy w kolejnych latach podejmować będą naukę w klasie I tamtejszej podstawówki. Po raz kolejny pojawiło się również odniesienie do stawianych przez rodziców zarzutów, że „szkoła w Kolbudach i tak jest przeludniona”. Zastępca Wójta Gminy Kolbudy przypomniał, że w związku z likwidacją gimnazjum liczba uczniów w szkole w Kolbudach będzie systematycznie spadała.  Już po wakacjach mury kolbudzkiej szkoły opuszczą uczniowie trzeciej klasy gimnazjum, a także obecni uczniowie klas VI z Pręgowa i Bielkówka, którzy naukę kontynuować będą w ośmioklasowych szkołach w swoich miejscowościach. Przypomniano również, że w kolejnych latach nastąpi znaczny „odpływ” uczniów, którzy kształcić się będą w nowej szkole w Kowalach. Liczba uczniów w Kolbudach może się więc zmniejszyć z około 1100 do nawet 600-700 osób, czyli tylu dla ilu została wybudowana przed 31 laty.

Podczas sesji podjęto decyzję, że radni osobiście przyjrzą się warunkom lokalowym szkoły w Buszkowach. Przy okazji dojdzie do spotkania z rodzicami zabiegającymi o utworzenie we wsi szkoły ośmioklasowej.

Temat szkoły w Buszkowach nie był jedynym z zakresu oświaty jaki poruszono podczas sesji. Radni przyjęli również uchwały dotyczące kryteriów w postępowaniach rekrutacyjnych do przedszkoli i pierwszych klas szkół prowadzonych przez Gminę Kolbudy.