Wyłoniono wykonawcę Metropolitalnej Szkoły Podstawowej w Kowalach. W czwartek,  6 kwietnia 2017 r. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, działająca w imieniu trzech gmin zrzeszonych w stowarzyszeniu Gdański Obszar Metropolitalny, ogłosiła informację o wyborze najkorzystniejszej oferty złożonej w przetargu na budowę Metropolitalnej Szkoły Podstawowej w Kowalach. 

Po weryfikacji dokumentów, na podstawie przyjętych kryteriów, największą liczbę punktów uzyskało konsorcjum firm: Lider: STRABAG Sp. z o.o. Pruszków i  Partner: Strabag A.G. Spittal an der Drau.

Umowa na realizację robót podpisana zostanie po uprawomocnieniu informacji o wyborze - w drugiej połowie kwietnia. Szkoła gotowa będzie na 1 września 2018 r.

Przypomnijmy: szkoła składała się będzie z dwóch 3-kondygnacyjnych budynków. Na jej terenie wykonane zostaną boiska sportowe – boisko do piłki nożnej, boisko wielofunkcyjne (koszykówka, siatkówka, tenis), bieżnia i skocznia do skoku w dal a także plac zabaw. Szkoła stanie przy granicy trzech gmin: Gdańska, gminy Pruszcz Gdański oraz Kolbud.

Szacunkowy koszt inwestycji to około 40 mln zł. Za projekt placówki posłuży wybudowana przed dwoma laty szkoła w Gdańsku Kokoszkach. Wszystkie trzy gminy mają zabezpieczone środki na tę inwestycję. 

Do szkoły uczęszczać mają uczniowie i przedszkolaki z południowych obszarów Gdańska, z gminy Kolbudy i Pruszcza Gdańskiego. Łącznie obiekt pomieści 1125 dzieci, w tym 125 przedszkolaków.