W Kowalach zainaugurowano budowę pierwszej w Polsce Metropolitalnej Szkoły Podstawowej. Symbolicznego wbicia pierwszej łopaty dokonali włodarze trzech samorządów, które wspólnie wybudują placówkę. Pierwszy dzwonek powinien zabrzmieć 1 września 2018 roku. Obiekt powstanie przy ulicy Apollina. Koszt inwestycji wyniesie blisko 36 milionów złotych. Placówka pomieści 1125 uczniów i przedszkolaków.

Symbolicznego wbicia pierwszej łopaty dokonano na terenie, na którym do niedawna mieściła się pętla autobusowa i przystanek. W uroczystości wzięli udział wójtowie Kolbud, Pruszcza Gdańskiego i Prezydent Miasta Gdańska. Obecni byli radni reprezentujący wszystkie trzy samorządy, przedstawiciele wykonawcy. Nie zabrakło okolicznych mieszkańców, którzy telefonami komórkowymi uwieczniali to ważne wydarzenie.

- Trzymając wykonawcę za słowo spotkamy się tutaj już niebawem, bo we wrześniu 2018 roku i będziemy otwierali jeden z piękniejszych obiektów oświatowych nie tylko tu, ale na terenie całego naszego województwa – mówił wójt Leszek Grombala. - Ta szkoła jest bezsprzecznie potrzebna. Cieszy nas bardzo, że od dzisiaj inwestycja rusza. Nie tylko zaczynamy budować pierwszą w Polsce, ale i oddamy pierwszą w kraju Metropolitalną Szkołę. Myślę, że nikt nas nie wyprzedzi. Życzmy sobie sukcesu, dla dobra naszych milusińskich.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podkreślał doniosłość tej chwili. Zwracał uwagę, że szkoła w Kowalach zbliżyła wszystkie trzy samorządy.

- Szkoła będzie materialnym symbolem współpracy – mówił Paweł Adamowicz. – To przedsięwzięcie jest  spektakularne poprzez swoją wielkość. Poprzez geograficzne położenie. Były po drodze pewne napięcia, ale ważne jest to jak dzieło się kończy. Dziękuję paniom i panom radnym gminy Pruszcz Gdański, Gminy Kolbudy i Gdańska za to, że wspólnie zaufaliśmy sobie i podejmujemy coś, co kiedyś wydawało się niemożliwe i utopijne. Dziś pokazujemy sobie nawzajem, że jest to możliwe. Niech żyją Kolbudy, niech żyje Pruszcz Gdańsk, niech żyje Gdańsk.

Również wójt Gminy Pruszcz Gdański Magdalena Kołodziejczak podkreślała fakt, że to dzięki wspólnemu porozumieniu realizowany jest pierwszy w Polsce tego typu projekt.

- Chcieć to móc - spuentowała swoje wystąpienie  Magdalena Kołodziejczak. – Gratuluję nam wszystkim. Mam nadzieję, że we wrześniu 2018 roku spotkamy się w szerszym gronie i będziemy mogli się cieszyć pięknym obiektem. Dziękuję wszystkim radnym za to, że wyrazili zgodę na udział finansowy w tym przedsięwzięciu.

Po oficjalnych wystąpieniach przyszedł czas na działanie. Samorządowcy solidarnie chwycili za łopaty i uroczyście zainaugurowali budowę.

To pierwsza tego typu inwestycja edukacyjna, w której udział biorą trzy gminy zrzeszone w Stowarzyszeniu Gdański Obszar Metropolitalny. List intencyjny w sprawie jej realizacji podpisano w grudniu 2012 roku. Działka, na której powstanie szkoła (pow. ok. 1,56 ha), jest własnością gminy Kolbudy i mieści się przy skrzyżowaniu ul. Heliosa i Apollina w Kowalach - przy samej granicy z Gdańskiem, nieopodal granicy z Gminą Pruszcz Gdański.

Obiekt składał się będzie z dwóch 3-kondygnacyjnych budynków: A oraz B. Na terenie szkoły znajdować się będą także boiska sportowe – boisko do piłki nożnej, boisko wielofunkcyjne (koszykówka, siatkówka, tenis), bieżnia i skocznia do skoku w dal, a także plac zabaw. 

Zgodnie z podpisaną umową na realizację robót, koszt inwestycji wyniesie 35 597 745, 18 zł brutto.

Metropolitalna Szkoła w Kowalach:

 - BUDYNEK A – budynek dydaktyczny zespół szkolno-przedszkolny:

  •  przedszkole 5-oddziałowe (120 dzieci)
  •  pomieszczenia do nauki – 22 sal (550 dzieci)
  • biblioteka środowiskowa z czytelnią dostępną dla mieszkańców dzielnicy
  • świetlica
  • pomieszczenia administracyjne
  • pomieszczenia higieniczno-sanitarne, gospodarcze, magazynowe, techniczne.  

- BUDYNEK B – budynek sali gimnastycznej z aulą widowiskowo-konferencyjną:  

  • sala gimnastyczna z możliwością podziału na dwie mniejsze
  • sala pomocnicza do zajęć w-f, sala korekcyjna
  • aula
  • stołówka oraz kuchnia
  • zespoły szatniowo-sanitarne
  • pomieszczenia higieniczno-sanitarne, gospodarcze, magazynowe, techniczne.

Na terenie inwestycji zlokalizowane będą drogi wewnętrzne oraz miejsca parkingowe, w tym dla osób niepełnosprawnych. Wokół budynków ustawione zostaną elementy małej architektury takie jak wiaty śmietnikowe, pergole przy placu zabaw, ławki typy parkowego, kosze na śmieci, stojaki na rowery, wyposażenie placów zabaw, oświetlenie zewnętrzne terenu.