Już niedługo do drzwi seniorów zamieszkujących w gminie Kolbudy zapukają sołtysi z ankietami. Autorką kwestionariusza z pytaniami adresowanymi do osób w wieku 60 lat i więcej jest Pełnomocnik Wójta Gminy Kolbudy ds. Seniorów. Udzielone anonimowo odpowiedzi pomogą w dostosowaniu oferty do rzeczywistych potrzeb osób starszych. Mogą też być przydatne przy sięganiu po środki zewnętrzne. Do tej pory niewiele polskich gmin zdecydowało się na przeprowadzenie podobnych badań.

O wypełnienie formularzy poproszonych zostanie 217 osób, które ukończyły 60 rok życia, co stanowi 8 procentową próbę. W gminie Kolbudy zamieszkuje bowiem 2709 osób spełniających wskazane kryterium wieku. W Urzędzie Gminy Kolbudy odbyło się już spotkanie Pełnomocnik Wójta ds. Seniorów dr inż. Anity Richert – Kaźmierskiej z sołtysami, którzy wkrótce odwiedzą seniorów i poproszą o udzielenie odpowiedzi na zawarte w formularzu pytania.

- Chcemy dokładnie zdiagnozować jakie są potrzeby seniorów, żeby dobrze spożytkować środki finansowe – mówiła podczas spotkania dr inż. Anita Richert – Kaźmierska. - Będzie to badanie reprezentatywne, jakich zbyt wiele w Polsce nie przeprowadzano. Przebadamy próbę 8 procentową osób w wieku 60 lat i starszych. Dysponując wynikami badania mamy dużo większe szanse gdy będziemy aplikować o zewnętrzne środki unijne, fundusze z rządowego programu ASOS czy innych źródeł.

Czy i jak często w ostatnich 12 miesiącach korzystał/a Pan/Pani z porady lekarza specjalisty? Czy doświadczał/a Pan/Pani w ostatnich 12 miesiącach trudności w wykonywaniu czynności dnia codziennego? Na jakie bariery architektoniczne napotyka Pan/Pani w budynku w którym mieszka, w jego najbliższym otoczeniu oraz na terenie gminy? Jak zwykle spędza Pani/Pan swój wolny czas? – to część z 40 pytań zawartych w kwestionariuszu, na które odpowiedzą nasi seniorzy.

- Mieszkańcy często pytają nas o programy zdrowotne. Wyniki ankiety pomogą nam w przygotowaniu takiego programu, który będzie odpowiadał rzeczywistym potrzebom starszych mieszkańców. – mówił Krzysztof Hypki, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej.

Spotkaniu poświęconemu ankiecie z uwagą przysłuchiwał się wicewójt Marek Goliński.

- Celem tak szczegółowej ankiety jest jak najlepsze zdiagnozowanie potrzeb seniorów – mówi wicewójt Marek Goliński. – Udzielone anonimowo odpowiedzi będą niezwykle przydatne w dostosowywaniu oferty do oczekiwań mieszkańców w wieku 60 plus. Informacje, które uzyskamy będą wykazem potrzeb, ale też oceną działań podejmowanych przez gminę w stosunku do osób starszych. Do tej pory niewiele polskich samorządów zdecydowało się na przeprowadzenie takiego badania na tak dużej próbie. Chciałbym zaapelować do osób, które odwiedzą nasi sołtysi o rzetelne i szczere odpowiedzi na zawarte w formularzu pytania.

Badanie ma na celu zebranie informacji na temat warunków, jakości życia, potrzeb i oczekiwań mieszkańców gminy Kolbudy w wieku 60 lat i więcej. Badanie jest anonimowe. Dane zebrane w trakcie badania zostaną poddane analizie statystycznej i ocenie merytorycznej. Wnioski posłużą jako wytyczna do opracowania kompleksowego programu wsparcia seniorów mieszkających na terenie gminy.

- Kwestionariusz jest rozbudowany – mówiła dr inż. Anita Richert – Każmierska. - Opracowanie danych będzie wymagało dużo pracy od tych, którzy będą je zbierali i opracowywali. Chcemy to zrobić raz a porządnie. Badanie jest anonimowe. Wyniki nie będą też publikowane w zestawie sołeckim.