Pierwszy w gminie Kolbudy - i jeden z nielicznych na Pomorzu - pumptrack powstanie wkrótce w Bąkowie. Prace na placu przy ulicy Otomińskiej powinny ruszyć na początku przyszłego tygodnia. Obok wyboistego toru do jazdy rowerem wybudowane zostanie wielofunkcyjne boisko, siłownia pod chmurką oraz tory do gry w bule.

W ciągu trzech miesięcy, porośnięty trawą i krzewami, teren nieopodal drogi wojewódzkiej 221 powinien zamienić się w nowoczesny plac rekreacyjny. Nie lada atrakcją dla fanów rowerowego szaleństwa będzie pierwszy w gminie Kolbudy pumptrack. To asfaltowy tor składający się z garbów, profilowanych zakrętów oraz małych „hopek” ułożonych w takiej kolejności, aby możliwe było rozpędzenie się i utrzymywanie prędkości  bez pedałowania. Dzięki niewielkich rozmiarów przeszkodom radość z jazdy czerpać mogą zarówno dorośli użytkownicy, jak i dzieci powyżej 4 roku życia. Co ważne, z toru można korzystać na wszystkich typach rowerów.

- Wykonawca przejął już plac budowy – mówi Adam Babkiewicz, kierownik Referatu Inwestycji i Remontów. – Za kilka dni powinny rozpocząć się prace. Firma, z którą podpisaliśmy umowę będzie miała trzy miesiące na wykonanie zadania.

Tor rozrywki dla fanów jednośladów nie jest jedyną atrakcją jaka niebawem zagości w Bąkowie. Na terenie przy ulicy Otomińskiej wybudowany zostanie również dwa tory do tradycyjnej, towarzyskiej gry zręcznościowej bule, polegającej na precyzyjnym rzucaniu stalowymi kulami. Wokół wypełnionych kruszywem torów, o wymiarach 4x15 metrów, powstaną obrzeża  wykonane z betonowej kostki. Ich szerokość umożliwi łatwy dostęp osobom niepełnosprawnym, poruszającym się na wózkach. Osoby z dysfunkcją ruchu bez problemu będą mogły korzystać również z urządzeń, które stanowić będą wyposażenie siłowni plenerowej. Także w tym przypadku szerokość dojść i ścieżek dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Projekt zakłada ponadto budowę nawierzchni do gry w koszykówkę na wózku inwalidzkim. Na placu pojawi się bowiem specjalny kosz. Stojak, na którym zamontowana zostanie tablica z obręczą posiadał będzie, w zależności od potrzeb, regulację wysokości. 

Nie zapomniano również o osobach, które ponad aktywność fizyczną stawiają inne formy relaksu. W pobliżu infrastruktury sportowej znajdzie się bowiem miejsce do palenia ognisk oraz ławki.

Na realizację przedsięwzięcia Gmina Kolbudy otrzyma blisko 300 tysięcy złotych z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Na realizację przedsięwzięcia z niecierpliwością czekają mieszkańcy Bąkowa.

- Przez wiele lat teren był zaniedbany – słyszymy od Pani Anny, mieszkanki Bąkowa. – Teraz dzieje się tu naprawdę sporo. Nigdy nie widziałam takiego toru rowerowego, ale jestem pewna, że dostarczy młodzieży sporo frajdy. Cieszę się, że Bąkowo się zmienia. Plac po starym boisku piłkarskim jest widoczny dla wszystkich, którzy podróżują drogą wojewódzką. Ważne, żeby wyglądał porządnie. Fajnie by było, gdyby stał się wizytówką naszej wsi.