Młodzi znawcy dziejów Polski oraz historii oręża polskiego spotkali się w Kolbudach, aby wykazać się swoją wiedzą w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym. W Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego stawili się uczniowie reprezentujący szkoły z całego województwa pomorskiego.

Ogólnopolski Konkurs Historyczny "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922. O Niepodległość i granice Rzeczypospolitej” jest organizowany już po raz 23. Staje się powoli tradycją, że etap wojewódzki tego wydarzenia odbywa się w Gminie Kolbudy.

Finalistów szczebla wojewódzkiego, ich opiekunów oraz innych przybyłych gości powitał gospodarz miejsca Robert Aszyk, dyrektor ZKPiG w Kolbudach. Słowo wstępne do młodzieży wygłosił również współorganizator i koordynator konkursu dr Józef Kwidziński.

Tegoroczna edycja zmagań młodych historyków ma charakter szczególny. Przypada bowiem w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, co w swoim wystąpieniu podkreślił m.in. wicewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk, który odwiedził Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego w Kolbudach.

- W tym roku obchodzimy stulecie istnienie Państwa Polskiego, więc ten konkurs idealnie wpisuje się w tę wspaniałą rocznicę – mówił do młodzieży wicewojewoda. – Wy swoim zaangażowaniem i poświęceniem dołączacie do tych, dla których patriotyzm i umiłowanie ojczyzny było, jest i będzie bardzo ważne. Gratuluję wam udziału w tym konkursie i już osiągniętych wyników. Życzę wam aby jak najwięcej z Was mogło uczestniczyć w kolejnym jego etapie.

Ciepłych słów młodzieży nie szczędził wójt Leszek Grombala, który zwrócił uwagę na ogromną wiedzę uczestników i wysoki poziom konkursu.

- Pozostaje mi życzyć wam droga młodzieży dobrego pióra – mówił wójt Leszek Grombala. – Piszcie dziś tak, aby osiągnąć sukces.

Wójt słowa uznania skierował również do organizatorów podkreślając ich wkład w to cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem i niezwykle cenne przedsięwzięcie.

Jesteście perfekcyjni w tym co robicie – powiedział wójt Leszek Grombala. - Chylę przed wami czoła i dziękuję z całego serca.

„Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” to olimpiada tematyczna adresowana do zafascynowanych historią uczniów z całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży zainteresowanej szeroko rozumianą historią wojskowości. Co roku w zawodach bierze udział niemal 3000 uczniów. Olimpiada jest rozgrywana w trzech etapach, od listopada do czerwca, a jej zwieńczeniem są zawody finałowe w Warszawie, którym towarzyszą atrakcje dla uczestników i ich opiekunów. Zwycięzcy rywalizacji otrzymują cenne nagrody oraz dodatkowe punkty w rekrutacji na wybranych uniwersytetach.

Początki konkursu sięgają roku szkolnego 1994/1995. W pierwszych latach obejmował młodzież szkół podstawowych, średnich (liceów i techników) oraz zawodowych, a od czasu reformy systemu oświaty również młodzież szkół gimnazjalnych. 

Olimpiada organizowana była początkowo przez Wojskowe Biuro Badań Historycznych oraz Wydział Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W kwietniu 2015 roku została podpisana trójstronna umowa o współpracy przy organizacji Olimpiady pomiędzy Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Centralna Biblioteką Wojskową oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.