W piątek, 13 kwietnia br. upłynął termin zgłaszania uczniów do Szkoły Podstawowej w Kowalach. Przyjmowanie dokumentów trwało od 12 marca br. W wyznaczonym terminie w Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego w Kolbudach, gdzie prowadzono rekrutację, złożono 617 wniosków.

Najwięcej wniosków, bo 309 złożyli mieszkańcy Gminy Kolbudy. Z Gminy Pruszcz Gdański zgłoszono 163 uczniów, a z Gdańska 145.

Wygląda na to, że od września 2018 roku w nowej szkole najwięcej będzie klas pierwszych. Rodzice zgłosili bowiem do nowej placówki 170 najmłodszych uczniów, którzy w nowych murach rozpoczną swoją przygodę z edukacją szkolną.

Na drugim miejscu, pod względem liczby, uplasują się klasy czwarte. Z danych na dzień 13 kwietnia wynika, że do placówki w Kowalach uczęszczać będzie 147 uczniów.

- Przy takiej liczbie złożonych wniosków można zakładać, że szkoła na inaugurację może liczyć około 28 klas, w tym przynajmniej 7 klas pierwszych – mówi Barbara Wasiołka, która pokieruje Szkołą Podstawową w Kowalach. – Liczba ta prawdopodobnie zwiększy się jednak o klasy integracyjne. Liczba zgłoszeń przyjętych do 13 kwietnia pozwala przypuszczać, że w pierwszym roku szkoła funkcjonować będzie w systemie jednozmianowym. W kolejnych latach prawdopodobnie się to zmieni.

Najmniej osób zgłoszono do klas trzecich, siódmych oraz ósmych.

- Liczba 617 zgłoszonych w wyznaczonym terminie uczniów pokazuje, że warto było wydłużyć okres rekrutacji – mówi wójt Leszek Grombala. – Przypomnę, że pierwotnie wnioski od rodziców miały być przyjmowane do 28 marca. W dodatkowym terminie przyjęliśmy sporo formularzy od mieszkańców Gdańska i Pruszcza Gdańskiego. Zgłoszono dużą liczbę „pierwszaków”. Stosunkowo mało uczniów będzie natomiast w najstarszych rocznikach. Rodzice nie zdecydowali się na przeniesienie dzieci na ostatni rok czy dwa do nowej szkoły i nowego środowiska. Wygląda jednak na to, że z roku na rok liczba uczniów nowej szkoły będzie wzrastać.

Przypomnijmy, że budowę nowej placówki oświatowej na terenie gminy Kolbudy zainaugurowano uroczyście pod koniec kwietnia ubiegłego roku. To pierwsza tego typu inwestycja edukacyjna, w której udział biorą trzy gminy. List intencyjny w sprawie jej realizacji podpisano w grudniu 2012 roku. Działka, na której powstaje szkoła jest własnością gminy Kolbudy i mieści się przy skrzyżowaniu ul. Heliosa i Apollina w Kowalach - przy samej granicy z Gdańskiem, nieopodal granicy z Gminą Pruszcz Gdański. Pierwszy dzwonek mamy usłyszeć już we wrześniu bieżącego roku.