Według oficjalnych danych szacunkowa liczebność populacji wilka na Pomorzu wynosi 90 osobników. Obecność tego drapieżnika stwierdzono również na terenie Nadleśnictwa Kolbudy. Czy wilk jest taki straszny jak go malują? Gdzie można go spotkać i jak się zachować, gdy stanie na naszej drodze? O tym w edukacyjnym materiale filmowym przygotowanym przez telewizję Północna.TV.

Od jakiegoś czasu media na Pomorzu prześcigają się w publikowaniu informacji o tym, że wilki wróciły do pomorskich lasów, że podchodzą coraz bliżej domów, że strach chodzić po nocach, że zagryzają stada, i że – o zgrozo – jest ich kilkadziesiąt. Niedawne ataki wilków na stada w okolicach Mierzeszyna w Gminie Trąbki Wielkie oraz potwierdzone szkody wilkowe zdają się ponad wszelką wątpliwość potwierdzać obecność tego drapieżnika w pomorskich lasach. Ale czy naprawdę jest się czego bać, i czy rzeczywiście jest ich aż tyle?

Telewizja Północna.TV postanowiła nieco odczarować wilka i przybliżyć czytelnikom i odbiorcom fakty dotyczące tego zwierzęcia oraz opowiedzieć o rzeczach, o których łaknące sensacji media, zwyczajnie nie mówią. Czy to się uda?

Projekt „Północny ekopomocnik. Wilki – edukacja” ekologiczna czyli film edukacyjny Sezon na wilka jest próbą zmierzenia się ze stereotypem groźnego, krwiożerczego drapieżnika. Partnerem w realizowanym zadaniu jest Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, a cały projekt jest współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Do współpracy zaproszono biologów i leśników.

Walka ze stereotypem kształtowanym już od najmłodszych lat, wilka zjadającego Czerwonego Kapturka, atakującego trzy urocze świnki czy jednoznacznie czarnego charakteru z nieodłącznym papierosem w pysku w bajce Wilk i zając to niełatwe zadanie. Stereotypy biorą się przede wszystkim ze strachu a ten wprost z niewiedzy. Film Sezon na wilka ma być próbą pokazania rzeczywistej roli tego zwierzęcia w lasach i jego zachowań oraz wskazówką – co robić, gdy spacerując po lesie natkniemy się na tego wyjątkowego drapieżnika oraz dokąd pójść, gdy wilk zaatakuje nasze stado.