W przyszłym roku powinny rozpocząć się prace budowlane przy ośrodku zdrowia w Kolbudach. Jedna z czterech przygotowanych przez biuro projektowe koncepcji zakłada budowę nowego obiektu na działce sąsiadującej z użytkowanym dziś przez lekarzy budynkiem. Właśnie to rozwiązanie najbardziej spodobało się radnym Gminy Kolbudy, którzy 10 października br. wzięli udział w spotkaniu z autorką projektu dr inż. arch. Ewą Brach. Uczestnicy prezentacji zostali zapoznani z wszystkimi czterema propozycjami.

Za budową nowego ośrodka zdrowia na działce, na której przed laty znajdowało się gminne przedszkole przemawia nie tylko cena ale również kwestie logistyczne związane z możliwością realizacji usług medycznych w trakcie prowadzonych prac budowlanych.

- Gdybyśmy zdecydowali się na przebudowę istniejącego budynku koszt prac według projektu znacznie przekroczyłby kwotę 5,5 miliona złotych - mówi wójt Andrzej Chruścicki. - Rozbudowa obiektu wiązałaby się również z koniecznością zaprzestania świadczenia usług medycznych w modernizowanym budynku. Lekarze musieliby zaprzestać działalności lub przyjmować pacjentów w innym miejscu.

Zlecając opracowanie projektu budowlanego pod uwagę brano właśnie koncepcję polegającą na rozbudowie obecnego ośrodka zdrowia. W międzyczasie zaistniały jednak nowe okoliczności, które stworzyły możliwość realizacji nowej lecznicy na sąsiedniej działce.

Gminie Kolbudy udało się nabyć od prywatnego właściciela teren sąsiadujący z obecnym ośrodkiem zdrowia. Działka, na której kiedyś mieściło się gminne przedszkole, była przeznaczona pod zabudowę wielorodzinną. Samorząd nabył jednak ten teren z myślą o budowie ośrodka zdrowia. Starsi mieszkańcy zapewne pamiętają, że przed laty w tym właśnie miejscu funkcjonowała już tego typu placówka. Przez pewien czas mieściła się w niej nawet izba porodowa.

Jak zapewnia Adam Babkiewicz, kierownik Referatu Inwestycji i Remontów, budowa nowego ośrodka zdrowia, która miałaby się rozpocząć w przyszłym roku, nie zakłóci pracy obecnego ośrodka zdrowia.

- Lekarze będą mogli normalnie prowadzić swoją praktykę w stary ośrodku zdrowia - mówi Adam Babkiewicz. - Rozwiązanie, na które się decydujemy jest nie tylko najtańsze, ale i najbardziej ekonomiczne. Wykorzystanie przestrzeni pod działalność leczniczą wyniesie 76 proc., podczas gdy w pozostałych trzech wariantach wynosi ono od 65 do 69 procent. Resztę stanowią korytarze i klatki schodowe.

Wariant czwarty ma jeszcze jedną ważną zaletę. Budynek, w którym obecnie mieści się ośrodek zdrowia jest własnością Gminy Kolbudy. Po przeprowadzce medyków do nowej lecznicy obiekt będzie mógł zostać wykorzystany przez samorząd do innych celów.

- To niewątpliwie istotny atut, który również wzięliśmy pod uwagę analizując poszczególne koncepcje przygotowane przez projektanta - mówi wójt Andrzej Chruścicki. - Dodatkowy budynek na pewno by się nam przydał. Moglibyśmy umiejscowić w nim np. Gminną Bibliotekę Publiczną, Straż Gminną oraz prowadzić inną działalność adresowaną do naszych mieszkańców. Zresztą jest wiele koncepcji na wykorzystanie tej powierzchni.

Wszystkim obecnym na spotkaniu radnym najbardziej  spodobała się koncepcja budowy nowego, jednokondygnacyjnego budynku na działce sąsiadującej z obecną przychodnią lekarską. Pod dyskusję poddano jedynie wielkość zaprojektowanych pomieszczeń do zabiegów rehabilitacyjnych. Podkreślano, że na ten rodzaj usług jest dziś w naszej gminie bardzo duże zapotrzebowanie. Nowy ośrodek zdrowia zostanie najprawdopodobniej wybudowany w technologii modułowej z gotowych prefabrykatów. Czas realizacji tego typu inwestycji szacowany jest na około cztery miesiące.

Uczestnicy spotkania ze zrozumieniem przyjęli informację, że przebudowa obecnego obiektu i jego dostosowanie do obowiązujących norm wiązałoby się z ogromnymi nakładami finansowymi. Budynek wymagałby m.in. pogłębienia piwnicy, aby zlokalizowane na najniższej kondygnacji pomieszczenia osiągnęły wymaganą przepisami wysokość. Dodatkowe koszty wiązałyby się m.in. z montażem, a następnie kosztami serwisowo-eksploatacyjnym  windy, która w obiekcie kilkukondygnacyjnym jest niezbędna.

Kwestią otwartą pozostaje nadal model w jakim funkcjonować miałaby nowa przychodnia. Obecni na spotkaniu radni sugerowali, że lecznica powinna mieć charakter gminny, aby władze Gminy Kolbudy miały wpływ na jej funkcjonowanie oraz jakość świadczonych usług.

Koszt realizacji budowy według czterech opracowanych koncepcji wynosi od 2 998 000 zł + VAT do 4 650 000 zł + VAT. Najlepiej oceniony przez radnych wariant zakłada budowę obiektu jednopoziomowego, z możliwością późniejszej rozbudowy o koleją kondygnację lub dobudowanie skrzydła. W obiekcie powstałyby osobne strefy dla dzieci zdrowych i dzieci chorych, gabinety lekarzy rodzinnych, lekarzy specjalistów, rehabilitantów a także gabinety RTG i zabiegowy