Już niebawem sieć gazociągów w naszej gminie „oplecie” kolejne sołectwa. Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o. realizuje właśnie inwestycję, która pozwoli doprowadzić gaz ziemny do wsi Babidół i Nowiny.

Gazociąg średniego ciśnienia ułożony zostanie od ulicy Tysiąclecia w Kolbudach, poprzez ulicę Nowińską do wspomnianych miejscowości. To bez wątpienia dobra wiadomość dla mieszkańców, którzy mogą już składać wnioski do PSG sp. z o.o. o wydanie warunków przyłączenia. Pozytywną informacją jest również ta, że większość prac wykonana zostanie metodą przewiertów sterowanych.

- To metoda bezinwazyjna, która może być wykorzystana na większości odcinka, na którym układany jest gazociąg - mówi kierownik Referatu Inwestycji i Remontów Adam Babkiewicz. - Jedynie w kilku kolizyjnych lokalizacjach konieczne będzie wykonanie tradycyjnych przekopów. Przy okazji chcielibyśmy zaapelować do mieszkańców Nowin i sołectwa Babidół, aby nie zwlekali z podjęciem czynności przyłączeniowych. Na przyszły rok planowana jest modernizacja ulic Słoneczny Trakt, Tęczowa Polana i Jaśminowy Stok. Warto więc przyłączyć się do sieci jeszcze przed modernizacją dróg.

Jak słyszymy w Referacie Inwestycji i Remontów, kolejnym etapem rozwoju sieci gazociągowej będzie doprowadzenie instalacji do sołectwa Buszkowy. Radości z tego faktu nie kryje wójt Andrzej Chruścicki, który zwraca uwagę również na aspekt ekologiczny przedsięwzięcia.

- Gazyfikacja wsi daje możliwość zastąpienia pieców węglowych bardziej ekologicznymi źródłami ciepła - mówi wójt Andrzej Chruścicki. - Liczę więc, że inwestycja przyczyni się w przyszłości do poprawy jakości powietrza w naszej gminie. Tym bardziej, że sieć gazowa ma być w naszej gminie nadal rozwijana. Zachęcam mieszkańców do składania wniosków o przyłączenie do sieci i przechodzenia na ogrzewanie gazowe.

Według mapy systemu dystrybucji  gazu PSG, stopień gazyfikacji w naszej gminie wynosi 39,29 procenta. Miejscowości objęte aktualnie usługą dystrybucji paliwa gazowego to:

Bąkowo, Bielkowo, Bielkówko, Czapielsk, Jankowo Gdańskie, Kolbudy, Kowale, Lisewiec, Lublewo Gdańskie, Łapino, Ostróżki, Otomin, Pręgowo.