Spotykają się w świetlicach wiejskich w Kolbudach i Kowalach, aby w miłej atmosferze realizować projekt, którego efekty będziemy mogli podziwiać 11 listopada podczas uroczystych obchodów setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Mowa o inicjatywie seniorek z gminy Kolbudy, które z wykorzystaniem środków zewnętrznych przygotowują prace nawiązujące do tej szczególnej w historii naszego kraju daty.

Projekt pod nazwą „Rękodzieło z historią Gminy Kolbudy w tle” realizowany jest w ramach grantów partnerskich Lokalnej Grupy Działania Trzy Krajobrazy. Liderką inicjatywy jest Urszula Góralska, która czuwa nad realizacją zadania.

Na czym polega projekt? Podczas warsztatów rękodzieła dla seniorów z Kolbud oraz sołectwa Kowale powstają niezwykle pracochłonne dzieła nawiązujące do rocznicy Odzyskania Niepodległości. Prace wykonywane są techniką haftu krzyżykowego oraz techniką szydełkowania.

Odwiedziliśmy świetlicę wiejską w Kowalach, aby przyjrzeć się postępom prac. W twórczej, miłej atmosferze powstają m.in. wyjątkowe kotyliony, biało-czerwone serca w złotej oprawie oraz wykonywany haftem krzyżykowym obraz z hasłem „100-lat Niepodległości”.

- Efekty prac z warsztatów zostaną zaprezentowane na wystawie towarzyszącej gminnym obchodom 100 lecia Odzyskania Niepodległości - wyjaśnia Urszula Góralska, która koordynuje zadanie. - Kotyliony i serca mają zostać przekazane w formie upominków kombatantom, którzy zaszczycą swoją obecnością gminną uroczystość.

Projekt realizowany jest przy wsparciu Gminy Kolbudy. Jak informuje Pełnomocnik Wójta Gminy Kolbudy ds. Seniorów Anita Richert - Kaźmierska w warsztatach bierze udział około 20 seniorów z naszej gminy. Prace powstają podczas zajęć rękodzieła artystycznego dla naszych mieszkańców, które odbywają się w Kolbudach i Kowalach.

- Celem głównym projektu jest aktywizacja społeczna i integracja seniorów, mieszkańców gminy Kolbudy - informuje Anita Richert -Kaźmierska. - Przedsięwzięcie służy również promocji lokalnych artystów-seniorów. Jestem pod wrażeniem tego, jak przedsiębiorczy są nasi starsi mieszkańcy, którzy sami pozyskali środki na realizację zadania.

Podczas uroczystych obchodów święta zaprezentowane zostaną również obrazy wykonane przez lokalnych artystów malarzy, którzy także biorą udział w przedsięwzięciu.

Dodatkowo uczestnicy uroczystości będą mieli okazję podziwiać dzieła wykonane przez małżonka Urszuli Góralskiej. Pan Andrzej, techniką haftu krzyżykowego, odwzorował m.in. obszerny fragment wielkiego dzieła Jana Matejki -„Bitwa pod Grunwaldem”, a także obrazy „Stańczyk” czy „Dama z gronostajem”. Wykonanie pierwszego z dzieł zajęło autorowi blisko dwa lata. Pracy nad obrazem poświęcał od kilku do nawet kilkunastu godzin dziennie. Jak twierdzi, jest to bardzo relaksujące zajęcie, któremu często oddaje się wspólnie z małżonką. Wspomniane obrazy wykonane w technice haftu krzyżykowego nie stanowią jednak elementu projektu. Zostaną zaprezentowane jako dodatkowa atrakcja.

Wysokość dofinansowania zewnętrznego projektu wyniosła 800 złotych.