W radosnej, rodzinnej atmosferze świętowali mieszkańcy gminy Kolbudy setną rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Przez dwa dni odbywały się uroczystości zorganizowane z okazji narodowego święta przypadającego w dniu 11 listopada. Były okolicznościowe akademie, konkursy i koncerty. Obchody stanowiły również dogodną okazję do uhonorowania zdolnej młodzieży. Dyplomy stypendystów odebrało 161 uczniów.

Już w przededniu wyjątkowego Jubileuszu ulicami Kolbud przeszedł biało-czerwony korowód złożony z uczniów gminnych szkół, przedszkoli, z także starszych mieszkańców. Marsz Niepodległości wyruszył z parkingu przed Urzędem Gminy Kolbudy.

- To doskonała lekcja patriotyzmu dla najmłodszych - powiedziała nam pani Agnieszka, która w marszu szła razem z mężem i córką. - Widzimy tu kilka pokoleń mieszkańców gminy. Najmłodsi jadą w wózkach dziecięcych. Wszyscy są uśmiechnięci i dumni z tego, że możemy razem świętować i żyć w wolnej Polsce.

Uczestnicy przystrojeni w biało-czerwone barwy i wyposażeni w narodowe atrybuty w dobrych humorach przeszli w asyście Policji i Straży Gminnej do Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego w Kolbudach, gdzie przeprowadzono rodzinny quiz historyczny. Pytania przygotowane przez jury nie należały do najprostszych. Jednak pasjonaci dziejów Polski z powodzeniem wskazywali daty oraz nazwiska postaci, które zapisały się w kartach naszej historii.

Dobre nastroje nie opuszczały mieszkańców również w niedzielę 11 listopada. Sala gimnastyczna ZKPiG w Kolbudach zapełniła się do ostatniego miejsca. Podczas uroczystej akademii z okazji setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości wręczono stypendia najzdolniejszym uczniom, sportowcom i artystom z gminy Kolbudy. Okolicznościowe dyplomy z rąk wójta Leszka Grombali odebrało w sumie 161 młodych mieszkańców. Ceremonii przyglądali się dumni rodzice naszych stypendystów, którzy nie kryli radości i wzruszenia.

- To niezapomniana chwila dla rodzica - powiedziała nam jedna z mam stypendysty. - Nie jest łatwo spełnić kryteria wymagane do otrzymania stypendium naukowego. Cieszę się, że nauka sprawia mojemu synowi tyle satysfakcji. Stypendium, które dziś otrzymał to dodatkowa motywacja do dalszego rozwijania zainteresowań.

W uroczystej akademii wziął udział nowo wybrany Wójt Gminy Kolbudy Andrzej Chruścicki, który obowiązki obejmie już za kilka dni.

Ostatnim elementem uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Kolbudach był koncert gminnego chóru „Camerata Santa Cecilia” pod batutą Tatiany Adamkowicz. Występ w sali koncertowej Urzędu Gminy Kolbudy oklaskiwało wielu mieszkańców.

Warto podkreślić fakt, że rocznicowe świętowanie zainaugurowały gminne szkoły i przedszkola, które już na kilka dni przed 11 listopada prześcigały się w pomysłach na oryginalne uczczenie tego szczególnego Jubileuszu. Były flagowe babeczki w barwach narodowych, sadzenie drzew czy liczne występy artystyczne i konkursy sportowe. Pozostaje mieć nadzieję, że wszystkie podejmowane przez nauczycieli inicjatywy na długo zapiszą się w pamięci naszych najmłodszych mieszkańców, stanowiąc ważną lekcję wychowawczą.