Z udostępnianej przez nią zbiorów literatury korzysta corocznie około 1200 czytelników, którzy mają w czym wybierać. Księgozbiór udostępniany w Kolbudach liczy ponad 25 000 woluminów. Na półkach filii w Pręgowie jest ich około 7 000. W tym roku Gminna Biblioteka Publiczna w Kolbudach obchodzi swoje 70 urodziny.

Z okazji tak okazałego Jubileuszu, w piątek 14 grudnia, w sali koncertowej Urzędu Gminy Kolbudy spotkali się czytelnicy, pracownicy placówki oraz pisarze na co dzień związani z naszym regionem. Nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych. Uroczystość stanowiła okazję do przypomnienia historii biblioteki oraz ludzi, którzy ją tworzyli. Jak mówiła dyrektor placówki Bożena Szpadzik w dziejach publicznej wypożyczalni książek w Kolbudach bywały lepsze i gorsze czasy. Obecny okres, pod względem liczby księgozbiorów, należy zaliczyć do tych bardziej przyjaznych licznym fanom literatury. Jak się okazuje ze zbiorów zgromadzonych na naszych bibliotecznych regałach często korzystają również mieszkańcy ościennych gmin, co może stanowić niewątpliwy powód do satysfakcji. Tylko w 2018 roku placówka kupiła 1370 książek. Niestety sporo do życzenia pozostawiają wciąż problemy lokalowe. Biblioteka w Kolbudach mieści się na 50 m.kw. do których doliczyć należy 10 m.kw. zaplecza księgowego.

- 70 lat to naprawdę dostojny wiek - mówił wójt Andrzej Chruścicki. -Są powody do dumy z tego co udało się w tym czasie dokonać. Biblioteka kojarzy się oczywiście głównie z czytelnictwem. W tej placówce organizowane są jednak również inne wydarzenia kulturalne. Wielki szacunek i gratulacje za wykonaną przez te wszystkie lata pracę. Jako nowy wójt mogę obiecać, że postaramy się, aby to miejsce pod względem lokalowym wyglądało nieco lepiej. Mamy oczywiście ten problem na uwadze i są w tym zakresie pewne plany.

Bożena Szpadzik wymieniła szereg konkursów organizowanych przez bibliotekę oraz sukcesach odnoszonych przez laureatów recytatorskich czy plastycznych zmagań. Podczas Jubileuszowych uroczystości przypominano również tych, którzy na przestrzeni siedemdziesięciu lat kierowali biblioteką w Kolbudach lub byli z nią blisko związani. W uroczystym spotkaniu udział wzięły osoby, które w różnych latach, również tych „chudych”, wspierały funkcjonowanie biblioteki. Zdarzało się, że była to pomoc bezinteresowna, wynikająca wyłącznie z miłości do książki i literatury. Wszyscy byli pracownicy, wolontariusze oraz najwierniejsi czytelnicy, którzy pojawili się na spotkaniu otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Po części oficjalnej rozpoczął się panel dyskusyjny z udziałem lokalnych pisarzy. O swoich związkach z naszym regionem i o swojej twórczości opowiadali m.in. Dobiesław Konieczny, Janina Laskowska - Mróz, Ewa Baniecka czy Anna Klejzerowicz.

Przybyli goście mogli również podziwiać wystawę grafik Zdzisława Kaczmarka i malarstwa Elżbiety Marii Laskowskiej.

Dołączamy się do wszystkich życzeń, jakie tego dnia kierowano pod adresem Jubilatki. Życzymy wielu wiernych czytelników, bogatych księgozbiorów oraz kolejnych tak pięknych rocznic.