W Urzędzie Gminy Kolbudy odbył się III Gminny Koncert Kolęd Kaszubskich. Na naszej scenie swoje umiejętności językowe oraz zdolności wokalne zaprezentowało 55 uczniów z 5 szkół z terenu Gminy Kolbudy. Występy młodych artystów poddano ocenie jury. Jak zawsze w takich przypadkach  wybór laureatów nie był prosty.

Wszyscy uczestnicy włożyli wiele pracy w przygotowania do występu. Musieli sobie również poradzić ze stresem jaki towarzyszy osobom występującym na scenie wypełnionej po brzegi sali koncertowej.  Uczniowie ze swojej roli wywiązali się wzorowo, podobnie jak nauczyciele języka kaszubskiego, którzy z dużym przejęciem i zaangażowaniem śledzili występy swoich podopiecznych.

- Wstyd się przyznać, ale ja po kaszubsku nie mówię, a wy będziecie w tym języku śpiewać - mówił do uczestników wójt Andrzej Chruścicki.- Należą się więc wam ogromne brawa, że przygotowaliście się do tego konkursu.  Liczę na to, że pięknie nam dziś zaśpiewacie. Dziękuję wszystkim współorganizatorom tego wydarzenia.

Wójt przypomniał również, że konkurs miał się odbyć we wcześniejszym terminie, jednak - ze względu na żałobę po tragicznej śmierci Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza - został przełożony.

Uczniowie oceniani byli w czterech kategoriach wiekowych. Po burzliwej naradzie jurorzy zdecydowali, że statuetkę w kategorii klasy I-III otrzymają uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej Montessori w Kowalach. W grupie klas IV-V najwyżej oceniono występ reprezentantów Szkoły Podstawowej w Kolbudach. Wśród uczniów klas VI-VII zwyciężyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Pręgowie. W najstarszej kategorii wiekowej tryumfowali uczniowie III klasy gimnazjum w Kolbudach.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali identyczne zestawy upominków. Zwycięzcy poszczególnych kategorii odebrali dodatkowo pamiątkowe statuetki.

Nagrody laureatom konkursu wręczył wójt Andrzej Chruścicki, któremu asystowali przedstawiciele lokalnego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego Jerzy Kreft oraz Beata Richert.

W konkursie udział wzięli uczniowie z ZKiW Lublewo, ZKiW Bielkówko, SP Pręgowo, ZKPiG Kolbudy oraz NSP Montessori Kowale.

Celem konkursu jest popularyzacja tradycji śpiewania kolęd, folkloru kaszubskiego oraz pielęgnowanie mowy kaszubskiej. Jego organizatorami są Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie oddział Kolbudy, Gmina Kolbudy oraz Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego w Kolbudach.