W dniach 12 i 13 kwietnia br. już po raz czwarty w Kolbudach odbędzie się Kaziuczek Niemenczyński. Do naszej gminy ponownie zawitają przyjaciele z Wileńszczyzny. Jak co roku nie zabraknie specjałów litewskiej kuchni oraz przepięknych wielkanocnych palm. W programie tradycyjnie ujęto również występy artystów. Na scenie Urzędu Gminy Kolbudy zaprezentują się zespoły „Perła” oraz „Kapela Podwileńska”.

Tym razem wszystkie wydarzenia towarzyszące Kaziuczkowi Niemenczyńskiemu odbywać się będą w sali koncertowej Urzędu Gminy Kolbudy. Już w piątek 12 kwietnia br. o godzinie 19.00 zapraszamy wszystkich mieszkańców na występy artystyczne.

Z kolei w sobotę 13 kwietnia br. od godziny 8.00 do 12.00 w sali koncertowej Urzędu Gminy Kolbudy  odbywać się będzie tradycyjny kaziuczkowy kiermasz.  Na stoiskach nabyć będzie można chleby, miody, wędliny czy wyjątkowy kwas chlebowy. Dostępna będzie również szeroka gama palm wileńskich.

- Mam przyjemność zaprosić wszystkich mieszkańców na wydarzenie, które trwale zapisało się już w kalendarzu cyklicznych imprez organizowanych przez Gminę Kolbudy - mówi wójt Andrzej Chruścicki. - Ponownie mamy okazję gościć naszych przyjaciół z Wileńszczyzny, którzy zaprezentują nam specjały swojej kuchni i kulturę. Zmieniamy trochę formułę Kaziuczka, bo kiermasz odbędzie się tym razem w naszej sali koncertowej, a nie w namiocie przed urzędem. Jestem jednak przekonany, że mieszkańcom spodoba się nasza propozycja. Zapraszam zarówno do zakupu wyjątkowych palm wielkanocnych, specjałów kuchni litewskiej, jak i na występy artystyczne.

Na scenie Urzędu Gminy Kolbudy zobaczymy:

Zespół Tańca Ludowego „Perła” - powstał w Niemenczynie (Rejon Wileński) w 2004 r. Obecnie do sześciu grup tanecznych uczęszcza prawie 150 tancerzy w wieku od 6 do 22 lat. Zespół jest wielokrotnym laureatem różnorodnych konkursów i turniejów tańca na Litwie. Repertuar „Perły” składa się z tańców polskich, litewskich i wileńskich.  Zespół tańczy również tańce różnych narodów Świata (ukraińskie, rosyjskie, łotewskie, białoruskie, gruzińskie, mołdawskie, włoskie). W roku 2016 zwyciężył w litewskim TV Show „Kadagys” (jałowiec), w którym udział brały największe uniwersyteckie zespoły z Litwy oraz zespół z Łotwy. Podczas swojej aktywnej działalności zespół wielokrotnie odwiedził Polskę i Białoruś, a także Bułgarię, Chorwację, Czechy, Macedonię, Łotwę, Ukrainę, Węgry, Francję, Hiszpanię, Włochy i San Marino.

Kierownik artystyczny i choreograf – German Komarowski

Choreografowie: Ewa Bartusewicz i Erwin Mieczkowski

Zespół „Kapela Podwileńska” - powstał w Niemenczynie przed pięcioma laty i już zdobył sympatię widzów na Wileńszczyźnie i w Polsce. Swoistym hymnem kapeli stała się piosenka „Jesteśmy znad Wilii”, a w repertuarze znajdują się „Walc niemenczyński”, „Śni mi się Polska” do słów Apolonii Skakowskiej, inne melodie rodem z Ziemi Wileńskiej oraz polskie pieśni ludowe i patriotyczne. Kapela kilkakrotnie występowała na Międzynarodowym Jarmarku Folkloru w Węgorzewie, Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie, na Kaziukach wileńskich, organizowanych na Wileńszczyźnie i różnych regionach Polski. Kapela na swym koncie ma nagrane dwie płyty CD.

Tradycja kiermaszu Kaziuki sięga czterech stuleci i jest pewnym nawiązaniem do przeszłości Litwy. Kaziuki Wileńskie są wizytówką sztuki ludowej krainy nad Wilią, a nazwa wywodzi się od imienia patrona Litwy – św. Kazimierza, kanonizowanego na świętego w 1602 roku. Targi są piękną tradycją, która pokazuje bogactwo ziemi litewskiej i twórczość jej narodu. Jarmark, dowodzi, że są jeszcze obszary, w których maszyny nie wyparły wytworów rąk ludzkich, a wytwarzane od wieków tą samą techniką produkty, cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.

(ron)