Liczne grono fanów bluesa odwiedziła w niedzielę 28 kwietnia br. salę koncertową Urzędu Gminy Kolbudy, aby wysłuchać koncertu legendarnego gdańskiego zespołu Mietek Blues Band. Na widowni zasiedli zarówno najmłodsi fani tego gatunku muzycznego, jak i wytrawni, doświadczeni słuchacze, którzy śledzą dokonania grupy od momentu jej powstania. Warto dodać, że bluesowy band ma naprawdę bogatą historię.

Zespół powstał w 1976 w Gdańsku przy klubie studenckim „Medyk" z inicjatywy gitarzysty Mieczysława Wróbla oraz wokalisty i harmonijkarza Zbigniewa Łaskiego. Dość szybko pierwotna nazwa grupy - "Blues Band" - za namową Marcina Jacobsona zmieniona została na „Mietek Blues Band". W 1977 roku zespół przeniósł się do klubu Politechniki Gdańskiej „Artema", gdzie występował regularnie przez kilka lat, aż do wprowadzenia stanu wojennego. Ówczesny skład zespołu to: Zbigniew "Oliver" Łaski, Mietek Wróbel (gitara), Krzysztof Gostomski (perkusja), Zdzisław Karasowski (bas). Po powołaniu basisty do wojska zastąpił go Zbigniew Sentowski – wokalista i basista. W 1979 do zespołu dołączył gitarzysta Antoni Degutis.

W tym składzie zespól wystąpił w 1981 roku na pierwszym pop session w Operze Leśnej w Sopocie, stając się prekursorem gatunku zwanego Soul Bluesem. Młodzi muzycy zafascynowani bluesem próbowali wiernie naśladować swoich mistrzów: BB Kinga, Muddy Watersa, Buddy Guya, Juniora Wellsa, a także białych wykonawców jak Fleetwood Mac, Johny Mayall czy Cream. Pierwsze nagrania z tego okresu ukazały się na CD w roku 2007 "Radio Session" wydanej przez Metal Mind Production. Pod koniec lat 80-tych w MBB pojawił się grający na instrumentach klawiszowych Piotr Iwanaszko, Adam Wendt (saksofon), Adam Wiśniewski (puzon) i Grzegorz Karłowicz (trąbka).

Przez cały okres działalności „Mietek Blues Band" występował na wszystkich ważniejszych festiwalach - rozpoczynając od pierwszego - Folk Blues Meeting w Poznaniu, przez festiwal w Jarocinie i Rawę Blues Fest aż po Jimmyway Blues Fest, Warta Rock Reggae, Summer Jazz Days w Gdyni, Złotą Tarkę i Jazz Jantar w Gdańsku. Jednocześnie koncertował w klubach na terenie całego kraju. W sierpniu 1996 MBB - jako jedyny polski zespół - zagrał na Europejskim Festiwalu Sztuki w Budapeszcie, gdzie gwiazdami byli tacy wykonawcy jak Joe Cocker, Jethro Tull, Jeff Healey czy Blood Sweat and Tears. Ważnym wydarzeniem w historii zespołu był również występ jako support przed koncertem króla bluesa BB Kinga na Festiwalu Summmer Jazz Days w Sopocie w 2000 roku.

W ciągu ponad trzydziestu lat istnienia MBB był (i jest nadal) dla wielu muzyków prawdziwą szkołą bluesa. Tutaj zaczynali swoją przygodę z muzyką bluesową Adam Wendt, Antoni Degutis, Cezary Paciorek, Zbyszek Kraszewski, Tomek Łosowski, Tomek Sowiński, Kuba Staruszkiewicz, Piotr Lemańczyk, Jowita Tabaszewska i wielu innych.

Podsumowaniem całej historii zespołu jest płyta "30 years have passed". Jest to zapis jubileuszowego koncertu Mietek Blues Band w studio Radia Gdańsk. W koncercie wzięło udział wielu zaproszonych gości. Płyta była nominowana do nagrody Fryderyk 2010 w kategorii - Bluesowy Album Roku.

Zespół występuje też w znanym show z muzyką z filmu The Blues Brothers w składzie poszerzonym o instrumenty dęte na których grają znani trójmiejscy muzycy.

(wykorzystano materiały z profilu FB/Mietek Blues Band)