Dwa brązowe medale przywieźli zapaśnicy KS Achilles Kolbudy z silnie obsadzonego 48. Międzynarodowego Turnieju Warmii i Mazur, który odbył się w sobotę 27 kwietnia br.  w Olsztynie. Na czterech matach w stylu klasycznym oraz wolnym rywalizowało w sumie 432 zapaśników. Do mistrzowskich zmagań przystąpiło 30 drużyn z Polski i z zagranicy. KS Achilles Kolbudy reprezentowało sześciu zawodników i jedna zawodniczka.     

Sukces nie przyszedł jednak łatwo i zanim nasi reprezentanci wyszli na swoje pierwsze turniejowe pojedynki musieli stoczyć dość wyczerpującą walkę z… wagą.

- W krainie tysiąca jezior stawiliśmy się już o 7 rano i przy ważeniu okazało się, że dla dwóch zawodników minione święta Wielkanocne były zbyt obfite w pyszności - relacjonuje Agnieszka Kibort, jedna z mam aktywnie dopingujących naszych sportowców. -  Niestety musieli sporo popracować, aby zredukować swój ciężar przed oficjalnym ważeniem i bez problemów zmieścić się w swoim limicie wagowym.

Nasi zawodnicy stanęli na wysokości zadania i godnie reprezentowali gminę, do czego zdążyli nas już przyzwyczaić. Ostatecznie po zaciętych pojedynkach brązowe medale przypadły w udziale braciom Marcelowi i Michałowi Kibort. Ich koleżanka Tetiana Matwijiszyn uplasowała się na pozycji siódmej, podobnie jak Szymon Micun w mini zapasach. Pozostali nasi reprezentanci udział w turnieju kończyli na pozycjach 10, 11 oraz 13.

- Jestem bardzo zadowolony przede wszystkim z ogromnego charakteru i chęci do walki naszych zawodników, na tak dużym i mocno obsadzonym turnieju, jak ten w Olsztynie - mówił po zawodach trener Dawid Plichta. - Cieszy też coraz większa wiara w swoje możliwości Tetiany Matwijiszyn, które pokazuje w swoich walkach. Niewiele brakowało, a oglądalibyśmy Teti w walce o brązowy medal. Ogromne gratulacje dla Michała i Marcela za brązowe medale. Warto zaznaczyć, że każdy z nich stoczył po kilka trudnych walk.  

Jak podkreślają kibice naszych zapaśników wynik uzyskany przez zawodników Achillesa być może byłby jeszcze lepszy, gdyby nie wspomniana już konieczność zbijania wagi przed zawodami.

- Może to spowodowało, że sił nie starczyło do końca tych wyczerpujących pojedynków - mówi Agnieszka Kibort. - Nie ma jednak co rozpamiętywać. Nasi sportowcy zanotowali dobry występ, a my rodzice i trener jesteśmy mega dumni. Po raz kolejny dzieciaki pokazały też, że dobrem można zarażać. Wspólne kibicowanie i wspieranie dopingiem kolegów z rywalizujących ze sobą na co dzień drużyn, pokazuje nam dorosłym, że trud włożony w ich wychowanie przynosi efekty. Zawodnicy z naszej najbliższej okolicy, czyli Kolbud, Żukowa, Kartuz i Nowego Portu wzajemnie się dopingowali i wspierali. To wielka wartość. Musimy pamiętać, że zapasy to nie tylko walki i rywalizacja, ale też kultura i wychowanie młodzieży. 

Wyniki zawodników KS Achilles w poszczególnych kategoriach:

MŁODZIK styl wolny - dziewczęta

Kategoria 33 kg
7 miejsce - Tetiana Matwijiszyn

MŁODZIK styl klasyczny - chłopcy

Kategoria 41 kg
3 miejsce Marcel Kibort
3 miejsce Michał Kibort

Kategoria 44 kg
11 miejsce Norbert Stachewicz
13 miejsce Stanisław Bałdyga

Kategoria 48 kg
10 miejsce Adam Micun

Mini zapasy

Kategoria 46 kg
7-8 miejsce Micun Szymon