Na ulicach i chodnikach gminy Kolbudy zaroiło się od młodych cyklistów. To uczestnicy akcji „Rowerowy Maj 2019”, którzy do końca bieżącego miesiąca na rowerach, ale nie tylko, dojeżdżać będą na lekcje do swoich szkół. W organizowanym przez Miasto Gdańsk wydarzeniu uczestniczy 1314 uczniów z pięciu szkół Gminy Kolbudy.

Kampania „Rowerowy Maj  2019” ma charakter konkursu. Adresowana jest do uczniów szkół podstawowych i dzieci przedszkolnych oraz pracowników szkół podstawowych oraz przedszkoli. Wydarzenie organizowane jest przez poszczególne samorządy w partnerstwie z Miastem Gdańsk. Celem Kampanii jest promowanie aktywności fizycznej, zrównoważonej mobilności, w tym w szczególności komunikacji rowerowej.

- Cieszę się, że do akcji „Rowerowy Maj” włączyło się tak wielu naszych uczniów - mówi wójt Andrzej Chruścicki. - Jesteśmy gminą, która stawia na rozwój tej formy aktywności fizycznej. Mamy wiele atrakcyjnych tras idealnie nadających się do turystyki rowerowej. Doceniają to organizatorzy największych imprez rowerowych, jak choćby Garmin MTB czy MTB Pomerania, które cyklicznie odbywają się na naszych terenach. Mogę też uchylić rąbka tajemnicy, że sondujemy możliwość oraz warunki dołączenia Gminy Kolbudy do programu roweru metropolitalnego „Mevo”. Ponad 1,3 tysiąca uczniów, którzy chcą zdobywać punkty w ramach akcji „Rowerowy Maj” robi wrażenie. Niestety formalności związanych z uczestnictwem nie zdążył dopełnić Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego w Kolbudach. Nie oznacza to jednak, że uczniowie tej placówki nie dojeżdżają do szkoły na rowerach. Miło widzieć dziesiątki jednośladów zaparkowanych przed wejściem do szkół.

Uczestnikiem Kampanii „Rowerowy Maj” może być każdy przedszkolak, uczeń oraz pracownik zgłoszonej do udziału placówki. W ramach akcji liczone będą aktywne podróże do szkoły lub przedszkola od dnia 06 maja do dnia 31maja 2019 roku, z wyłączeniem dni wolnych od nauki. Za aktywne podróże uznaje się przejazdy rowerem, hulajnogą, na rolkach oraz wrotkach.

Rejestracja aktywnych podróży prowadzona będzie każdego dnia Kampanii poprzez odnotowanie przejazdu przy nazwisku ucznia/dziecka w klasowym dzienniku rowerowym. Za każdy przejazd uczestnik otrzymuje dwie naklejki: kwadratową do przyklejenia w książeczce rowerowej i okrągłą do przyklejenia na plakat klasowy.

Kampania zakłada rywalizację w formie zabawy na trzech poziomach: indywidualnym, klasowym oraz w grupie uczestniczących w Kampanii placówek. Najaktywniejsi uczestnicy Kampanii w każdej kategorii zostają nagrodzeni. Wszystkie informacje na temat przebiegu Kampanii w mieście/gminie będą umieszczane na stronie

https://rowerowymaj.eu/do-pobrania/#dok-kolbudy

Aby dzieci mogły bezpiecznie i w pełni skorzystać z wszystkich atutów Rowerowego Maja konieczne jest ich właściwe przygotowanie. Rola rodziców jest kluczowa w powodzeniu kampanii. To na nich spoczywa decyzja o uczestnictwie, ale również właściwe przygotowanie dzieci i sprzętu. Wystarczy zadbać o kilka podstawowych spraw. Z pomocą specjalnie opracowanej dla rodziców checklisty, zadanie to będzie jeszcze łatwiejsze. Najważniejsza jest jednak sama postawa. Warto przynajmniej podczas kampanii zamienić samochód na rower i towarzyszyć dziecku w drodze do szkoły, czy samemu wybrać aktywne formy przejazdu do pracy, bo najlepiej jak przykład idzie z góry.

(Wykorzystano materiały serwisu www. rowerowymaj.eu)