Już od piątku 5 lipca br. do niedzieli 7 lipca br. na terenie kilku sołectw Gminy Kolbudy odbywać się będą ciekawe wydarzenia organizowane pod hasłem „Młoda Muzyka Dawna”. Zapraszamy wszystkich mieszkańców na koncerty, warsztaty, spacer i potańcówkę. Organizatorami spotkań z muzyką są Gmina Kolbudy, Fundacja Horyzonty Sztuki oraz poszczególne sołectwa . Wstęp wolny.

Koncert La Serenissima w Czapielsku

Rozpoczynamy w piątek 5 lipca br.  o godzinie 19.00 w kościele pw. św. Mikołaja w Czapielsku, gdzie
odbędzie się koncert La Serenissima. Program złożony jest z XVI wiecznych madrygałów opublikowanych w Wenecji. Usłyszymy dzieła kompozytorów takich jak: Cipriano de Rore, Adrian Willaert, Maddalena Casulana, Aurelio Virgiliano, Vincenzo Ruffo, Jacques Arcadelt i Philipp Verdelot.

Utwory wykona krakowską grupa wokalna:

Antonina Ruda (sopran)
Ilona Szczepańska (alt)
Piotr Windak (tenor)
Marek Opaska (bas)
oraz Katarzyna Czubek (flety proste)

Potańcówka z Kapelą Niwińskich w Babidole

Również w piątek 5 lipca br. serdecznie zapraszamy na potańcówkę z Kapelą Niwińskich. Wydarzenie to rozpocznie się o godz. 20:30 w altanie w Babidole. Warto zabierać ze sobą wygodne buty, coś na komary i ulubiony kubek na herbatę:)

Kapela Niwińskich to uczniowie wiejskich muzykantów, praktycy i badacze muzycznych tradycji Polski, poszukujący rdzennego brzmienia muzyki wiejskiej, inicjatorzy i uczestnicy licznych działań na rzecz ożywiania rodzimej tradycji muzycznej. Ten muzyczny kolektyw tworzą Mateusz i Agnieszka Niwińscy, a także współpracujący z nimi inni muzycy. Artyści repertuar czerpią z muzyki skrzypcowej Polski centralnej i południowo-wschodniej, nauczony wprost od rdzennych mistrzów, odnaleziony w archiwalnych nagraniach i zapisach nutowych. Wykonując wiejskie tańce i zabawy sięgają po sprawdzoną przez pokolenia formułę spontanicznego, wiejskiego muzykowania kultywując taneczny kontekst starej muzyki. W repertuarze mają min. wiejskie oberki i ciągłe mazury śpiewaki, poleczki, krakowiaki, walczyki, liczne tańce i pieśni. Muzycy chętnie wracają ze swoją muzyką do miejsc, z których ona wyszła, grali wielokrotnie na lokalnych festiwalach, wiejskich i miejskich potańcówkach, weselach.

Warsztaty dla dzieci w Ostróżkach

W sobotę 6 lipca o godzinie 11.00 serdecznie zapraszamy do świetlicy wiejskiej w Ostróżkach na warsztaty dla dzieci z Kapelą Niwińskich.

Zajęcia muzyczno – taneczne bazują na dawnych grach i zabawach, w które bawiły się dzieci, młodzież i dorośli na mazowieckiej wsi, umilając sobie wolny czas po pracy i podczas wioskowych świąt. Tańce w kręgu i parach, gonitwy i zręcznościowe zmagania to tylko niektóre elementy tradycyjnych zabaw wiejskich, w których śpiew i ruch odgrywają kluczową rolę. Lekcja może być także okazją do poznania polskiej muzyki tradycyjnej, gdyż wszystkim zabawom towarzyszy akompaniament skrzypiec, basetli i bębna obręczowego - instrumentów typowych dla dawnych, mazowieckich kapel.
Warsztaty poprowadzi Mateusz Niwiński z kapelą.

Spacer nad Stawy Buszkowskie

Wieczorem w sobotę 06 lipca br. o godz. 19:00 proponujemy natomiast spacer nad Stawy Buszkowskie prowadzony przez Pawła Sidło. Punktem spotkania będzie Szkoła Podstawowa w Buszkowach. Spacer potrwa ok. 2'30h. Potrzebne będą wygodne buty, zabezpieczenie przed komarami i woda. Warto wziąć aparat fotograficzny. Chętni do udziału proszeni są  o przesłanie maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Warsztaty dla dzieci w Bąkowie

W niedzielę 7 lipca br. o godzinie 14.00 serdecznie zapraszamy na warsztaty dla dzieci "Instrumenty ludowe Kaszub" w świetlicy wiejskiej w Bąkowie. Zajęcia  poprowadzi Pani Izabela Bliźniewska. W programie: kaszubski teatrzyk Kanishibai "Diôbelsczé skrzëpice", przedstawienie instrumentów ludowych oraz warsztaty tworzenia miniaturowych, diabelskich skrzypiec.

Patronat medialny: Radio Gdańsk