Podczas tegorocznych wakacji 250 młodych mieszkańców weźmie udział w półkoloniach żeglarskich dofinansowanych przez Gminę Kolbudy. Zainteresowanie ofertą było tak duże, że zamiast planowanych trzech, zorganizowano aż pięć turnusów, na których od poniedziałku do piątku wypoczywa po 50 uczestników.

Zajęcia dla młodych żeglarzy odbywają się w Gminnej Przystani Żeglarskiej oraz na obiektach szkolnych. Przez kilka godzin dziennie do dyspozycji uczestników jest sprzęt pływający. Koloniści, pod okiem wykwalifikowanej kadry, biorą również udział w zajęciach sportowych realizowanych w halach oraz na boiskach gminnych placówek oświatowych. Wolny czas oprócz zajęć na wodzie wypełniają liczne gry i zabawy. Dłuższa przerwa przeznaczona jest na posiłek serwowany w Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego.

Uczestnicy zajęć na nudę nie narzekają. Jedyną niewiadomą jest jednak pogoda, która nie zawsze sprzyja rekreacji nad wodą.

- Gdy tylko wstanę, patrzę za okno żeby zobaczyć czy przypadkiem nie pada deszcz - mówi jeden z uczestników półkolonii. - Mamy dużo ciekawych zajęć, ale najbardziej lubię pływać po jeziorze. Na półkoloniach jest fajnie. Jest tu kilku moich kolegów ze szkoły. Poznałem też trochę nowych osób.

Każdy z turnusów rozpoczyna się od przeszkolenia uczestników, którzy muszą poznać podstawowe zasady zachowania na wodzie. Młodzież otrzymuje też dawkę wiedzy niezbędnej początkującym amatorom żagli.

- Nigdy nie żeglowałam i trochę się tego obawiam, ale na rowerku wodnym pływałam wiele razy - dziś chciałabym pływać rowerkiem, mówiła młoda uczestniczka pierwszych zajęć. - Zresztą moje koleżanki też nigdy nie pływały żaglówką. Jakoś damy sobie radę.

Pierwszych rejsów na Omegach nie mógł się natomiast doczekać jej kolega, który na wstępie poinformował instruktorów, że jest zawodnikiem jednej z trójmiejskich sekcji żeglarskich i ma już na swoim koncie pierwsze sukcesy rangi… międzynarodowej.

Bez względu na umiejętności i doświadczenie na wodzie wszyscy koloniści świetnie się bawią, a jedyną ich troską jest szybko płynący wakacyjny czas. Przydałoby się też nieco więcej słońca.

Trzymamy kciuki, aby pogoda sprzyjała młodym żeglarzom, a dobry humor ich nie opuszczał.