Występami artystycznymi młodzieży i wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych uczcili mieszkańcy gminy Kolbudy 101 rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczyste obchody narodowego Święta Niepodległości zorganizowano w sali koncertowej Urzędu Gminy Kolbudy.

W tym roku oprawę artystyczną święta 11 listopada przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Kowalach, którzy zaprezentowali montaż słowno-muzyczny przypominający najważniejsze w dziejach naszego kraju wydarzenia. Spektakl nawiązujący do czasu rozbiorów, a następnie odradzania się państwa polskiego zrobił duże wrażenie na mieszkańcach, którzy szczelnie wypełnili salę.

- Lubię, gdy o ważnych historycznie wydarzeniach mówią tak młodzi ludzie – powiedziała nam pani Alicja. – Doceniam ogrom pracy włożonej w przygotowania tego przedstawienia. To wyzwanie dla dzieci, które muszą się nauczyć roli, nauczycieli odpowiedzialnych za cała oprawę i rodziców, którzy przygotowują stroje. Przede wszystkim to jednak wspaniała lekcja wychowawcza dla tych młodych ludzi i chyba dla nas wszystkich. 

Po występie młodzieży przyszedł czas na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. W tej części uroczystości wiodącą rolę odegrali mieszkańcy, którzy wraz z gminnym Chórem Camerata Santa Cecilia, przy akompaniamencie akordeonu wykonali utwory, które na przestrzeni dziejów towarzyszyły żołnierzom walczącym o niepodległą Polskę.

Jak zawsze, przy okazji uroczystości państwowych, nie zabrakło oficjalnych wystąpień. Wójt Andrzej Chruścicki, przewodnicząca Rady Gminy Kolbudy oraz ksiądz Prałat Józef Nowak przypomnieli o trudnej i długiej drodze do niepodległości. Padło wiele ważnych słów na temat współczesnego patriotyzmu i starań jakie każdego dnia musimy podejmować pielęgnując wielki dar, jakim jest wolność.

- Dziś Polska jest wolnym, bezpiecznym krajem – mówił wójt Andrzej Chuścicki. - W tak podniosłym dniu musimy zastanowić się jak spożytkować ten wyjątkowy dar jakim jest niepodległość. Dzień 11 listopada powinien skłaniać nas do refleksji – co należy uczynić i jaką drogą kroczyć, by nie zaprzepaścić tego, co zawdzięczmy naszym przodkom. Wszyscy powinniśmy zdać sobie sprawę, że patriotą jest nie tylko ten, kto z narażeniem życia uczestniczy w walce z okupantem, ale także ten kto pielęgnuje wartości, krzewi tradycję i sławi imię Polski.

Wzorem lat ubiegłych część artystyczna poprzedzona została mszą za Ojczyznę w kościele parafialnym p.w. św. Floriana w Kolbudach.

Podziękowania należą się pocztom sztandarowym ZKiW w Kolbudach, kolbudzkiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Ochotniczej Straży Pożarnej.