Już po raz osiemnasty Gminna Biblioteka Publiczna w Kolbudach zorganizowała konkurs recytatorski dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej. W konkursie, który uroczyście zainaugurował wicewójt Gminy Kolbudy Wojciech Sosnowski, zaprezentowało się 22 uczestników z 7 szkół podstawowych z terenu gminy. 

Nagrodę Grand Prix z rąk wojta Andrzeja Chruścickiego otrzymała Maja Bork  – trzecioklasistka z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Kolbudach. Maja z wielkim komediowym zacięciem przedstawiła perypetie matrymonialne "Muchy i karalucha" z wiersza Leszka Sulimy Cundziewickiego.

Pierwsze lokaty w swoich grupach wiekowych zajęli uczniowie Zespołu Kształcenia i Wychowania w Lublewie Gdańskim: Klara Pasiut (klasa II) za interpretację przygód baraszkującego w błocie "Hipopotama" z wiersza Wandy Chotomskiej oraz Lena Psiuk (klasa III) za wykonanie wiersza ,,Czarno na białym, czyli awantura w paski" Agnieszki Frączek. Recytacje te, zaskakujące niespodziewaną puentą, bardzo sopdobały się widzom.        

Prezentacje oceniało trzyosobowe jury w składzie: Iwona Korszańska (finalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, nauczyciel klas I-III), Agnieszka Grewling-Stolc (kierownik Realizacji Widowisk w Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku) oraz Teresa Lipowska-Januszkiewicz (emerytowana aktorka Teatru Miejskiego w Gdyni).

Laureaci XVIII Gminnego Konkursu Recytatorskiego :

Grand Prix – Maja Bork (ZKiW w Kolbudach) – kl. III c

Reprezentanci klas III:

Lena Psiuk (ZKiW w Lublewie Gdańskim) – 1 miejsce

Natalia Łukiańczyk (NSP im. Wandy Błeńskiej w Kowalach) – 2 miejsce

Szymon Łytkowski  (ZKiW w Kolbudach) – 3 miejsce

 

Reprezentanci klas II:

Klara Pasiut (ZKiW w Lublewie Gdańskim) – 1 miejsce

Jan Kędzierski  – (ZKiW w Kolbudach)  - 2 miejsce

Lidia Limanówka (SP CET w Kowalach) – 3 miejsce

 

Pozostałym uczestnikom konkursu przyznano wyróżnienia.

 

XVIII GMINNY KONKURS PLASTYCZNY

Konkurs recytatorski uświetniła wystawa prac nagrodzonych w XVIII Gminnym Konkursie Plastycznym ,,Mieszkańcy mojej wyobraźni - galeria ilustracji do poezji i prozy dziecięcej”. Konkurs organizowany przez  Gminną Bibliotekę Publiczną od lat cieszy się dużym zainteresowaniem dzieci. W tym roku wpłynęło 207 prac wykonanych przez  młodych artystów.  Na wystawie zaprezentowano 44 nagrodzone lub wyróżnione  prace. Za najlepszą plastyczną interpretację literatury jury uznało rysunek postaci Sméagola z cyklu powieści J.J.R. Tolkiena wykonany przez  Martynę Romską – uczennicę szóstej klasy Szkoły Podstawowej w Pręgowie.  Drugie miejsce zdobył Jakub Gromowski za portret  ,,Wiedźmina” a trzecie Lena Czerwińska za ilustrację do "Króla Lwa".  Przyznano trzy wyróżnienia specjalne dla Anny Kowalik, Filipa Lachowicza i Grety Trojanowskiej. W jury  przedstawicieli biblioteki wspomagał profesjonalny plastyk, autor komiksów i publikacji książkowych – Jacek Frąś.