Kluby piłkarskie powoli przygotowują się do zimowej przerwy w rozgrywkach. Koniec rundy to odpowiedni czas na podsumowania dotychczasowych dokonań. Powodów do zadowolenia z pewnością nie brakuje młodym piłkarzom Akademii Piłkarskiej Kowale z rocznika 2007/2008. Dumy ze swoich podopiecznych nie kryją trenerzy Krzysztof Bartoszuk i Kacper Lipski. Szkoleni przez nich zawodnicy strzelili łącznie 188 goli, tracąc zaledwie 23.

Akademia Piłkarska Kowale zgłosiła w bieżącym sezonie rekordową jak na miejscowość Kowale liczbę drużyn do rozgrywek młodzieżowych. W sumie o punkty rywalizowało dziewięć zespołów. Trenerzy Bartoszuk i Lipski do gry wystawili trzy drużyny grające w kategoriach:

JD1 (r. 2007 i młodsi) – AP I Kowale i AP II Kowale

JD2 (r. 2008 i młodsi) – AP Kowale (tu trenerzy wspomagali się zawodnikami z r. 2009 i 2010 AP Kowale)

Zawodnicy z wspomnianych trzech roczników odnieśli w sumie 25 zwycięstw, 2 razy remisowali i zaledwie 2 razy schodzili z boiska pokonani.

- Chłopcy zanotowali bardzo duży postęp indywidualny i drużynowy – informuje trener Krzysztof Bartoszuk. – Jako sztab trenerski jesteśmy zadowoleni z jakości gry, piłkarskiego DNA, rozumienia gry oraz walorów szybkościowych jakie prezentowali zawodnicy AP.

Rundę jesienną AP Kowale 2007/2008 zakończyło na:

JD 1 gr. 3 – 2 miejsce

JD 1 gr. 4 – 1 miejsce

JD2 gr. 4 – 2 miejsce

Szkoleniowcy nie kryją, że chłopcy ciężko pracują na swój sukces. Na szczęście do zajęć podchodzą z entuzjazmem i pełnym zaangażowaniem. Zespół rocznika 2007/2008 trenuje cztery, a nawet pięć razy w tygodniu. Do tego doliczyć należy mecze ligowe oraz turnieje. W lipcu bieżącego roku młodzież z AP Kowale miała okazję wziąć udział w największym na świecie turnieju piłkarskim rozgrywanym w szwedzkim Göteborgu.

 - Akademia Piłkarska Kowale powstała z potrzeby społeczności Kowali i okolic do szkolenia miejscowej młodzieży. – informuje trener Krzysztof Bartoszuk. - Jest to klub, w którym sto procent pozyskanych środków przeznacza się na szkolenie młodzieży.

Warto odnotować, że młodzi zawodnicy AP Kowale doskonalą swoje umiejętności piłkarskie pod okiem doświadczonych trenerów. W dużej części są to zawodnicy, którzy w przeszłości reprezentowali barwy klubu piłkarskiego Lechia Gdańsk. Obecnie dzielą się swoją wiedzą i boiskowym doświadczeniem szkoląc młodych piłkarzy AP Kowale.