„…Kolbudy posiadają starożytne tradycje osadnicze potwierdzone przez znaleziska archeologiczne…Przypuszcza się, że niegdyś przebiegał w sąsiedztwie Kolbud szlak handlowy wiodący od basenu Morza Śródziemnego do Gdańska, co mają poświadczać znaleziska monet arabskich i greckich w Kolbudach Górnych…” - to fragment niezwykle ciekawej  publikacji „Kolbudy. Zarys dziejów gminy do 1939 roku”. Autorem - współfinansowanego przez Gminę Kolbudy wydawnictwa - jest Dariusz Dolatowski.

Spotkanie z autorem opracowania odbędzie się w sobotę 7 grudnia o godzinie 15.00 w Sali koncertowej Urzędu Gminy Kolbudy. Zapraszamy!

Historia Gminy Kolbudy, chociaż niezwykle bogata i ciekawa nie doczekała się dotąd jednolitej publikacji poświęconej dziejom ziem, na których żyjemy. Pojawiały się owszem pojedyncze opracowania, jednak wydana właśnie książka Dariusza Dolatowskiego jest chyba najbardziej kompleksowym (jak dotąd) opisem wydarzeń jakie rozegrały się na terenach wchodzących w skład naszej gminy do roku, w którym wybuchła II wojna światowa.

W publikacji, która obejmuje okres od średniowiecza do roku 1939 wykorzystano m.in. archiwalne fotografie, publikacje prasowe czy wpisy do ksiąg parafialnych. Opisana historia gminy, przeplatana wieloma ciekawostkami i ilustracjami składa się w atrakcyjną całość i powinna stanowić obowiązkową lekturę dla każdego, kto choć trochę interesuje się tym, co w bardziej i mniej odległej przeszłości wydarzyło się na terenie gminy Kolbudy i jak przed laty wyglądały ulice, którymi codziennie chodzimy. Wydawnictwo nie jest jedynie spisem dat najważniejszych historycznie wydarzeń. Autor sięgnął m.in. po ciekawe materiały zebrane przez mieszkańców, którzy z pasją badają dzieje gminy i gromadzą wszelkie pamiątki.

Swój udział w wydaniu książki ma również nasz samorząd, który współfinansował wydanie opracowania.

„Z wielką przyjemnością zapraszam Państwa do lektury publikacji Pana Dariusza Dolatowskiego  „Kolbudy. Zarys dziejów gminy do 1939 roku”, to kompendium wiedzy o najdawniejszej i nieco bliższej historii ziemi kolbudzkiej. Opracowanie zawiera szereg ciekawych informacji zdobionych licznymi materiałami graficznymi. Jestem przekonany, że pozycja ta zainteresuje nie tylko wytrawnych badaczy czasów minionych, ale również zwykłych mieszkańców, którzy z ciekawością przyjmą garść profesjonalnie opracowanych informacji o minionych wydarzeniach, obiektach i ludziach, którzy żyli tu przed wiekami. Skąd pochodzili, czym się zajmowali i jakim wyzwaniom stawiali czoła. Życzę przyjemnej lektury.” - głosi wpis wójta  Andrzej Chruścicki zamieszczony w publikacji.

Pierwszą osobą, obdarowaną przez Wójta Gminy Kolbudy nowym wydawnictwem był najstarszy mieszkaniec gminy Zygmunt Jakóbczyk, który szczerze ucieszył się z prezentu na swoje102 urodziny.

Książkę znaleźć i zakupić można m.in. za pośrednictwem internetu. Egzemplarze przekazane Urzędowi Gminy Kolbudy wręczane będą nieodpłatnie w formie upominków i nagród w różnego rodzaju konkursach. Gmina Kolbudy nie będzie prowadzić sprzedaży wydanego niedawno opracowania.

Dariusz Dolatowski urodził się w 1957 roku. Jest byłym pracownikiem Urzędu Gminy Pruszcz Gdański. Po zawarciu związku małżeńskiego przeprowadził się do Suwałk, gdzie mieszka do dziś. Interesuje się mediewistyką, monastycyzmem i historią regionalną Ziemi Pruszczańskiej i Kartuskiej, Żuław Gdańskich i Wyżyny Gdańskiej. Od wielu lat jest współpracownikiem „Gazety Kartuskiej”, „Echa Pruszcza” i „Neonów-Tożsamość”, w których publikuje artykuły o tematyce regionalnej. Owocem jego pasji jest szereg publikacji poświęconych m.in. dziejom gmin powiatu gdańskiego.