Gminna Biblioteka Publiczna i jej filia w Pręgowie mają zostać otwarte dla czytelników we wtorek 12 maja br. Wcześniej placówka przeprowadzi konsultacje z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną. Obecnie trwają  przygotowania do bezpiecznego udostępniania zbiorów.

- Ministerstwo Rozwoju w konsultacji z Głównym Inspektoratem Sanitarnym, opublikowało wytyczne dla funkcjonowania bibliotek w trakcie epidemii Covid-19 w Polsce – informuje dyrektor gminnej biblioteki Bożena Szpadzik. -  Wytyczne te musimy wziąć pod uwagę zanim umożliwimy korzystanie z bibliotek naszym czytelnikom. Na bieżąco będziemy informować czytelników o kolejnych etapach przywracania usług świadczonych w  bibliotekach naszej sieci i o ewentualnych zmianach terminu otwarcia placówek.     

Po otwarciu biblioteki czytelnicy będą musieli się stosować do specjalnych zasad wprowadzonych na czas epidemii.

 1. Istnieje możliwość telefonicznego przedłużenia terminu zwrotu wypożyczonych zbiorów o miesiąc od dnia otwarcia biblioteki.
 2. Czytelnicy, którzy chcą zwrócić bądź wypożyczyć nasze zbiory muszą przebywać na terenie Biblioteki w maseczce.
 3. Przed wejściem na teren Biblioteki  czytelnik musi zdezynfekować ręce bądź własne założone już rękawiczki płynem dezynfekującym.
 4. Przed ladą biblioteczną Czytelnicy będą zobowiązani zachować dystans, wyznaczony przez specjalną linię.
 5. Rezygnujemy z następujących usług we wszystkich naszych palcówkach:

- wolny dostęp do półek (do odwołania)
- świadczenia usług ksero,
- dostępu do internetu dla czytelników,
- udostępniania toalet czytelnikom,
- korzystania ze zbiorów na miejscu,

 1. Będziemy realizować wydruki tylko w placówce w Kolbudach i tylko te przesłane wcześniej na email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 2. Zalecamy wcześniejszy kontakt telefoniczny i przygotowanie listy książek, które chce się  wypożyczyć z biblioteki.
 3. Wszystkie zbiory po zwrocie do placówek bibliotecznych zostaną poddane kwarantannie. Kwarantanna będzie trwała 14 dni.
 4. Prosimy czytelników o nie dezynfekowanie  wypożyczonych  książek i czasopism.
 5. Placówki będą udostępniać swoje zbiory zgodnie z harmonogramem obowiązującym przed zamknięciem biblioteki tj. 12 marca 2020 r.
 6. Na teren Biblioteki  wpuszczamy czytelników pojedynczo (wyjątek rodzic z małym dzieckiem).
 7. Dopuszczalna liczba osób (czytelników) przebywających na terenie Biblioteki po umożliwieniu wolnego dostępu do półek:  

- Gminna Biblioteka Publiczna w Kolbudach – 1 osoba (wyjątek rodzic z małym dzieckiem), 
- Gminna Biblioteka Publiczna – filia Pręgowo – 2 osoby.

- W przypadku wątpliwości, że podjęte przez nas działania niewystarczająco zabezpieczają Państwa przed koronawirusem prosimy o zwrot książek i powstrzymanie się przed wyborem i wypożyczeniem nowej lektury – informuje Bożena Szpadzik. - Będziemy dokładali wszelkich starań aby nasi pracownicy i czytelnicy mogli czuć się bezpiecznie.