Najmłodsza ma 25 lat, a najstarsza 77. Mają różny bagaż życiowych doświadczeń i mieszkają w różnych częściach naszej gminy. Jedne są już babciami, inne młodymi mamami. Reprezentują różne profesje. Mają swoje talenty i różne zainteresowania. Co je łączy? Każda z nich jest wyjątkowa, pełna energii i gotowa do podejmowania wyzwań. Działają na rzecz lokalnej społeczności, a wszystko czego się podejmą wykonują z pasją i radością, którą potrafią zarażać innych. Kto to taki? „Niezwyczajne Kobiety” – laureatki pierwszej edycji naszego konkursu.

Przez kilka dni mieszkańcy gminy mogli zgłaszać swoje kandydatki do konkursu „Zwyczajny dzień niezwyczajnej kobiety”. Nasza zabawa adresowana była do pełnoletnich mieszkanek Gminy Kolbudy. Szukaliśmy Pań wyjątkowych, które skutecznie łączą obowiązki zawodowe z domowymi, nie stronią od aktywności na rzecz lokalnej społeczności bądź chętnie służą pomocą osobom wymagającym wsparcia. Opisy i zgłoszenia, które otrzymaliśmy utwierdziły nas w przekonaniu, że w naszej społeczności nie brakuje Pań wyjątkowych. Zaangażowanie, doświadczenie i oryginalność kandydatek sprawiły, że jury obradujące pod przewodnictwem wójta Andrzeja Chruścickiego zdecydowało, że na najwyższym stopniu konkursowego podium stanie… aż 13 Pań.

- Poziom zaangażowania kandydatek w działalność na rzecz lokalnych społeczności jest tak ogromny, że nie zdecydowaliśmy się wskazać tej jednej, konkretnej i niezwykłej – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Dlatego zdecydowaliśmy się nagrodzić aż 13 Pań, które charakteryzują się wielką charyzmą, talentem, energią i potrafią zarażać swoją pasją innych. Laureatki mają ogromny potencjał, którym dzielą się z innymi. Swoją pracą społeczną wpływają na życie lokalnej społeczności, dodając kolorytu i pożytecznie zagospodarowując wolny czas oraz energię mieszkańców naszych sołectw. Jestem pod wielkim wrażeniem aktywności zgłoszonych do konkursu mieszkanek. Serdecznie im dziękuję, za tę aktywność i z całego serca gratuluję.

Ciepłych słów laureatkom nie szczędzi również członkini kapituły konkursowej Anita Richert-Kaźmierska, pełnomocnik Wójta Gminy Kolbudy ds. Seniorów. W swojej pracy wielokrotnie miała okazję współpracować z wieloma ze zgłoszonych do konkursu Pań.

- Wszystkie laureatki to kobiety zdecydowane i świadome swojej wartości – mówi Anita Richert-Kaźmierska. – To osoby wyjątkowe, które podejmując działania nadzwyczajne i nieoczywiste pozostają przy tym skromnymi, prowadzącymi normalne życie kobietami. To wielki kapitał naszej lokalnej społeczności, który chyba z powodzeniem staramy się wykorzystać w pracy na rzecz naszych mieszkańców. Każda z trzynastu laureatek z pewnością zasłużyła na wyróżnienie.

Dla każdej z Laureatek przygotowano specjalny list gratulacyjny, bukiet kwiatów i praliny, które pocztą kwiatową trafią do naszych NIEZWYCZAJNYCH Pań.

Poznajcie nasze laureatki:

 Stanisława Wilińska 

Mówią o niej, że jest osobą z sercem na dłoni, którym obdarowuje wszystkich dookoła. W pracy zawodowej zawsze miała bezpośredni kontakt z ludźmi. Jak mówi Bóg obdarzył ja siłą do pokonywania trudności. Będąc na emeryturze pasjonuje się darami natury. Zbiera zioła, przetwarza je i chętnie dzieli się swoją wiedzą w tym zakresie. Skromna, pogodna, pełna młodzieńczej pasji i zawsze gotowa do niesienia pomocy. Jest osobą bardzo aktywną. Kocha spędzać czas w plenerze, a przygotowany przez nią sok malinowy podobno jest najlepszy pod słońcem.

 Renata Sałek 

Jest otwarta na współpracę z mieszkańcami swojej wsi. Chętnie dzieli się swoja wiedzą na temat historii Lisewca, hodowli zwierząt czy ekologicznej uprawy roślin. Jest ważnym filarem Koła Gospodyń Wiejskich „Lisewianki”. Czynnie współpracuje z lokalną grupą Seniorów. Jest skromna, pogodna i w stu procentach angażuje się we wszystkie inicjatywy, w których uczestniczy.

 Aleksandra Trościankowska 

Do Gminy Kolbudy przybyła z Łodzi, gdzie ukończyła Akademię Sztuk Pięknych. Od 2011 roku rozwija swoją autorską markę BAMBAK. Projektuje i wykonuje maskotki, przytulanki i elementy dekoracji wnętrz. Wielbicielka i propagatorka rękodzieła artystycznego. Swoją pasję przekazuje mieszkańcom prowadząc warsztaty kreatywne w naszych świetlicach. Skupia się też na promocji kobiecości i feminizmu.

 Martyna Pilas

Pedagog i doskonały organizator. Od roku zarządza szkołą w Bielkówku. W swojej pracy kładzie nacisk na integrację społeczności lokalnej. Podejmuje szereg działań umożliwiających lokalnej młodzieży rozwijanie pasji i talentów oraz kształtowanie osobowości. W tym celu nawiązuje współpracę z licznymi klubami sportowymi i stowarzyszeniami. Aktywnie angażuje się również w życie społeczne Bielkówka. Jest osobą uczynną i otwartą. Lubi wędrować po górach i Kaszubach oraz podróżować po Polsce.

 Renata Luśnia 

Od wielu lat propaguje zdrowy styl życia poprzez uświadamianie, że ruch i odpowiednie żywienie gwarantuje zdrowie. Ma otwarte serce dla ludzi. Jej siła i determinacja stanowią wsparcie dla drugiego człowieka. Motywuje, wspiera i pomaga w powrocie do zdrowia wielu mieszkańcom Gminy Kolbudy, w tym seniorom, którzy wysoce cenią sobie jej profesjonalne podejście do zajęć, uśmiech i radość z życia.  Aktywnie zachęca do uprawniania sportu i chętnie angażuje się w pracę na rzecz sołectwa. 

 Wiesława Poniewierska 

Od 2019 ze 100 % frekwencją uczestniczy w zajęciach Klubu Senior + „A teraz My” w Kowalach. Z zamiłowania i pasji przewodnik turystyczny odkrywająca i dzieląca się z innymi wiedzą historyczną  na temat ciekawych miejsc w Gminie Kolbudy. Odkrywa je samodzielnie podczas wycieczek krajoznawczo poznawczych,  indywidualnych i grupowych. Empatyczna, pomocna i  życzliwa, wspierająca osoby starsze. Propagatorka zdrowego odżywiania, ruchu, sportu i rekreacji.

 

 Anna Ziękiewicz 

Skromnością, delikatnością i uprzejmością potrafi zdobywać przyjaźnie oraz zjednywać sobie ludzi. Należy do najbardziej aktywnych seniorek w gminie Kolbudy: spacery, żeglowanie, a zimą biegówki – to jej ulubione aktywności. Z pasją tworzy przepiękne rękodzieła: szydełkuje, wyszywa, wykonuje ozdoby z tasiemek, czy włóczek. Interesuje się przyrodą i otaczającym ją światem. Swoją wiedzą i umiejętnościami dzieli się z uczestnikami zajęć w Klubie Senior+ Sami Swoi w Kolbudach. W czasie pandemii COVID19 podejmowała wiele działań wolontaryjnych wobec swoich kolegów i koleżanek seniorów z gminy Kolbudy.

 Helena Apanasiewicz 

Pomimo wielu trudnych zdarzeń jakich w trakcie swojego życia doświadczała, wciąż pozostaje pełna pozytywnej energii, uśmiechnięta i otwarta na innych ludzi. Z czułością i troską pomaga swojej „drugiej połówce” przejść przez trudny czas fizycznego i psychicznego cierpienia. Żeby mogła szybciej przemieszczać się po okolicy kupiła… elektryczną hulajnogę. Osiągnęła mistrzostwo w tworzeniu ozdób z koralików i tasiemek. Swoimi umiejętnościami dzieli się z uczestnikami zajęć w Klubie Senior+ „Sami Swoi” w Kolbudach. Jak zawodowy trener przekazuje swoją wiedzę koleżankom i kolegom z Klubu. Zawsze chętna do działania i pomocy słabszym.

 Elżbieta Pawłowska 

Jest  żoną, matką oraz  babcią wychowującą 14 letniego wnuka. Od lat prowadzi swoją działalność gospodarczą. Niezwykle zaangażowana w organizację pobytu seniorów w Klubie Senior+ w Kowalach oraz w działania projektowe dedykowane starszej generacji mieszkańców  gminy. Świetnie gra na gitarze zarażając swoją pasją koleżanki i kolegów. Muzykuje z seniorami podczas spotkań, ognisk integracyjnych wielokrotnie bezinteresownie i z dobroci serca.  Wisienką na torcie NIEZWYCZAJNEJ KOBIETY jest jej udział oraz występy w Zespole „Taraban” - zespół bębniarzy  oraz instrumenty perkusyjne - Rodriguez - Sławomir Porębski.

 Julia Bystra 

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku. Wulkan pozytywnej energii, którą zaraża zarówno młode, jak i starsze osoby. Na co dzień pracuje w organizacji pozarządowej w Banku Żywności w Gdańsku, gdzie pomaga ratować żywność przed zmarnowaniem. Pomaga osobom potrzebującym w Trójmieście ratując je przed głodem. Oprócz tego od najmłodszych lat udzielała się w wolontariacie. Czynnie angażuje się w aktywizacje młodych ludzi zarówno w zakresie szerzenia patriotycznych postaw, jak i angażowania młodych zdolnych ludzi w sport. W wolnym czasie uwielbia tańczyć, biegać, jeździ, konno, trenuje boks a także fitness. Oprócz tego chętnie udziela się społecznie zawsze służąc pomocą i wsparciem.

 Hanna Sajewska-Jaglarska 

Jest radną rady sołeckiej już kolejny raz i bardzo aktywnie w niej działa. Z Jej rad korzysta  kolejny już sołtys. Zawsze uśmiechnięta i chętna do pomocy. Jest emerytką  pracującą jako administrator świetlicy w Kowalach. Działa aktywnie na rzecz seniorów. Zawsze ma czas dla innych, młoda duchem. Zawsze uczestniczy w zbiórkach żywności Caritas. Jest troskliwą mamą 3 dzieci, żoną, babcią oraz córką. Na co dzień opiekuje się swoją mamą seniorką. Pani Hania przepysznie gotuje i piecze, o czym można się przekonać chociażby na festynach. Jej nową pasją jest lepienie w glinie. Tworzy przepiękne lampiony i cudeńka na warsztatach. Nie boi się wyzwań i nie ma dla Niej rzeczy niemożliwych. Swoją energią mogłaby obdzielić wiele osób. 

 Anna Burzymska

Niezwykle empatyczna osoba, oddana pacjentom, otwarta i skora do poświęceń. Mimo przeciwności, wielu niezbędnych wyrzeczeń, obaw, a jednocześnie konieczności zdobywania nowej wiedzy, dzielnie i bez wahania podjęła się szczepień mieszkańców gminy Kolbudy przeciw COVID19. To ogrom pracy i konieczność zdobywania nowej wiedzy i umiejętności, w tym informatycznych. Oddana pracy, ale jednocześnie prężnie działająca społecznie. Swoje muzyczne pasje i talenty realizuje w gminnym chórze Camerata Santa Cecilia. Od wielu lat radna powiatu gdańskiego. Ochrona zdrowia i edukacja zawsze zajmują ważne miejsce w jej działaniach.

 Marzena Plichta 

Wulkan energii, dobroci i miłości dla każdego. Pracę zawodową znakomicie łączy z działalnością społeczną i obowiązkami domowymi oraz rolą babci. Zawsze znajdzie czas i pomoże tym, którzy potrzebują wsparcia. Potrafi jednoczyć mieszkańców łącząc pokolenia. Jest dobrym duchem sołectwa. Znajduje wspólny język z młodzieżą i najstarszymi mieszkańcami wsi. We wszystko co robi wkłada maksimum serca i pozytywnej energii. Aktywnie zabiega o rozwój najbliższej okolicy.

 Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym Paniom. Jesteście fantastycznie NIEZWYCZAJNE.