Opracowali koncepcję i przygotowali scenariusz. Wykonali niezwykłe stroje sceniczne oraz rekwizyty i scenografię. Miesiące pracy i sporo pozalekcyjnego czasu poświęconego na próby zaowocowały trzecią nagrodą w 31 Ogólnopolskim Finale Odyseja Umysłów, który odbył się w Gdyni. O kim mowa? O uczniach klas czwartych i piątych ze Szkoły Podstawowej w Pręgowie. Nasza młodzież, z pomocą nauczycielek/trenerek Karoliny Romskiej i Agaty Niemirowicz – Szczytt, przygotowała wyjątkowy program, który wymagał niezwykłej kreatywności, inteligencji i zdolności abstrakcyjnego myślenia.

Z nietypowego zadania polegającego na rozwiązaniu problemu długoterminowego "To życie to cyrk" nasza drużyna wywiązała się na medal. Zajmując trzecią pozycję uczniowie z Pręgowa byli o włos od wyjazdu do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozgrywany jest światowy finał Odysei Umysłu.

Aby choć trochę przybliżyć stopień trudności i zagmatwania projektu napiszemy tylko, że ekipa z Pręgowa miała stworzyć humorystyczne przedstawienie, w którym występują dwa światy: rzeczywisty i cyrkowy. W owych światach należało umieścić takie postacie jak: Młoda Postać, Tajemnicza Postać, Klaun, Konferansjer oraz cudaczne zwierzaki wymyślone przez drużynę. Samo przedstawienie, to jednak nie wszystko. Idea konkursu polega na tym, że uczestnicy w swoim występie muszą uwzględnić wiele określonych w regulaminie założeń, za realizację których jurorzy przyznają punkty.

Efekt, w postaci trzeciego miejsca w kraju, to ogromny powód do dumy dla uczniów, trenerek oraz całego Pręgowa. Tamtejsza szkoła od kilku już lat bierze udział w Odysei Umysłu. Mury placówki opuścili wychowankowie, którzy indywidualnie mieli okazję spróbować swoich sił w finałowej potyczce w USA reprezentując już szkoły średnie. Tegoroczna medalowa pozycja, to jednak największy sukces drużynowy szkoły z Pręgowa.

Dumy z sukcesu nie kryje dyrektor szkoły Małgorzata Kroll, która chciałaby, aby w przyszłości do projektu dołączyły również inne nasze placówki.

Po wielkim sukcesie w gdyńskim finale drużyna z Pręgowa wystawiła przedstawienie w szkole. Obejrzeli je uczniowie oraz zastępczyni wójta Anita Richert – Kaźmierska, która po scenicznej prezentacji projektu, już za kulisami, miała okazję porozmawiać z trenerkami i młodzieżą. Jak przyznali młodzi aktorzy występ przed kolegami i koleżankami ze szkolnej ławy był trudniejszy niż finałowe przedstawienie w Gdyni.

Uczniowie opowiedzieli o trwających miesiącami przygotowaniach, których nie ułatwiała pandemia. Mówili o nowych umiejętnościach jakie nabyli przygotowując się do finału.

- Ja na przykład nauczyłam się szyć i przygotowałam marynarkę, którą mam na sobie – mówiła jedna z uczennic.

- Ja natomiast na potrzeby przedstawienia nauczyłam się chodzić na szpilkach – dodała jej koleżanka.

Uczestnicy konkursu z entuzjazmem opisywali dzień swojego występu i towarzyszące temu wydarzeniu emocje. Ze szczegółami wspominali jak powstawały ich sceniczne kreacje, scenografia i o tym jak rodziły się i ewoluowały koncepcje finałowego przedstawienia.

Ogromne słowa uznania należą się całej siedmioosobowej drużynie i ich trenerkom. Jak usłyszeliśmy wielkim zaangażowaniem w przygotowania wykazali się też rodzice dzieci, którzy deklarowali pomoc i wsparcie na każdym etapie przygotowań. Choć– jak przyznali uczniowie –  nie zawsze było łatwo i pojawiały się chwile zwątpienia, nagroda w konkursie rekompensuje cały wysiłek i poświęcenie. 

- To wielki sukces dla szkoły i samych uczestników, którzy na pewno na długo zapamiętają ten konkurs – mówiła zastępczyni wójta Anita Richert-Kaźmierska. – Przedstawienie i entuzjazm uczniów zrobiły na mnie duże wrażenie. Odyseja Umysłu to prestiżowy projekt. Wspólnie z panią dyrektor będziemy chciały zorganizować pokaz dla dyrektorów innych naszych szkół. Chcemy, by uczniowie podzielili się swoimi doświadczeniami z rówieśnikami z innych miejscowości. Byłoby fajnie gdyby inne placówki również brały w przyszłości udział w tym projekcie.

Chociaż sukces w Odysei Umysłu nie gwarantuje cennych nagród, to bez wątpienia dyplom i medal za udział w tym projekcie stanowią powód do dumy. To wspaniała przygoda, wiele nawiązanych przyjaźni oraz poznawanie swoich możliwości i odkrywanie nowych talentów.

Odyseja Umysłu jest programem edukacyjnym realizowanym w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata.  Patronat nad polską edycją sprawuje Minister Edukacji i Nauki. To wydarzenie, w którym w bieżącej edycji chęć udziału zadeklarowało ponad 200 drużyn z całej Polski.