Muzycznie i na sportowo uczczono w Gminie Kolbudy, przypadające 11 listopada, Narodowe Święto Niepodległości. Przez trzy dni odbywały się wydarzenia, których celem było upamiętnienie 104 rocznicy odzyskania niepodległości oraz zamanifestowanie naszej miłości do Ojczyzny i radości z wolnej i suwerennej Polski. Wspólnie śpiewaliśmy, a także rodzinnie i aktywnie spędzaliśmy czas na łonie przyrody. Po raz pierwszy zorganizowano Kolbudzki Bieg Niepodległości, w którym udział wzięło ponad 150 biegaczy i zwolenników nordic walkingu.

- Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w gminnych obchodach tego pięknego święta, a także każdemu kto dołożył swoją cegiełkę do przygotowania poszczególnych wydarzeń – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Nowa, trzydniowa i zróżnicowana formuła świętowania spodobała się chyba naszym mieszkańcom, o czym świadczyć może frekwencja, a także komentarze jakie słyszeliśmy z ust uczestników.

Wspólne odśpiewanie hymnu w szkołach

Gminne obchody rozpoczęły się już w czwartek 10 listopada. W szkołach organizowano uroczyste akademie o tematyce patriotycznej, a w samo południe uczniowie wszystkich naszych placówek odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

„Maszt Niepodległej” w Lublewie Gdańskim

W piątek 11 listopada w Lublewie Gdańskim - w obecności władz samorządowych, zaproszonych gości, mieszkańców i w asyście służb mundurowych - dokonano inauguracyjnego wciągnięcia flagi państwowej na „Maszt Niepodległej”. O jego montaż zabiegała lokalna społeczność. Przedsięwzięcie sfinansowano ze środków pozyskanych z budżetu centralnego w ramach akcji „Pod biało-czerwoną”. Maszt stanął przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Lublewie Gdańskim, tuż przy drodze wojewódzkiej 221.

Na zakończenie uroczystości w odświętnej paradzie przez Lublewo Gdańskie przejechały wozy bojowe jednostek OSP.

Jak co roku w kościele pw. Św. Floriana odprawiono mszę św. w intencji Ojczyzny. W nabożeństwie udział wzięli mieszkańcy, samorządowcy oraz reprezentanci służb mundurowych. Poczty sztandarowe wystawiły gminne szkoły, jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych i lokalny oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Wieczornica i patriotyczne pieśni

Późnym popołudniem w sali koncertowej Urzędu Gminy Kolbudy odbyła się natomiast Wieczornica Patriotyczna. Mieszkańcy, gminne władze, a także przedstawicielka Parlamentu RP Magdalena Sroka oraz starosta Marian Cichon, zasiedli do wspólnego śpiewania popularnych pieśni patriotycznych.

Rolę gospodarza spotkania pełnił Wójt Andrzej Chruścicki. Ton muzycznym wydarzeniom nadawali członkowie chóru Camerata Santa Cecilia pod dyrekcją Tatiany Adamkowicz. Na akordeonie akompaniował natomiast Leszek Muchowiecki.

W rozśpiewanym spotkaniu udział wzięła Prezes Fundacji Instytutu im. J. Słowackiego w Atenach, Elżbieta Panajota-Nawrocka.

Jedną z uczestniczek Wieczornicy była nawet obywatelka… Japonii, która akurat przebywała na terenie naszej gminy i bardzo chciała się przekonać jak Polacy świętują tę ważną rocznicę.

Spotkanie stanowiło dogodną okazję, aby wspólnie pośpiewać w przyjemnej, rodzinnej atmosferze, a w przerwie porozmawiać ze znajomymi przy przekąskach i filiżance kawy. Po komentarzach gości opuszczających salę można było wywnioskować, że nowa formuła wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych przypadła mieszkańcom do gustu.

Pierwszy Kolbudzki Bieg Niepodległosci

Ponad sto pięćdziesiąt osób wzięło udział w pierwszym Kolbudzkim Biegu Niepodległości w Bąkowie. Na starcie stanęli biegacze i zwolennicy nordic walkingu. Nie liczył się czas i życiowe rekordy. Tu najważniejsza była dobra zabawa, aktywny rodzinny wypoczynek i forma okazania radości z wolnej i niepodległej Polski. Na trasę wokół Bursztynowej Góry wyruszyli seniorzy i najmłodsi mieszkańcy gminy, ale nie tylko. Niektórzy pokonali około pięciokilometrową trasę w dziecięcych wózkach. Na mecie na wszystkich czekały okolicznościowe medale, a na najszybszych nagrody, które wręczyli wójt Andrzej Chruścicki i jego zastępczyni Anita Richert-Kaźmierska. Po biegu uczestnicy uzupełnili kalorie pysznym bigosem. Wielkie podziękowania za pomoc w przygotowaniu wydarzenia należą się sołtysom Bąkowa, Bielkowa i Otomina.

- Dziękujemy bardzo za organizację, trening i wszystkie atrakcje. Brawo Kolbudy! – komentowali w mediach społecznościowych uczestnicy biegu.

Turniej piłkarski dla dzieci

Ostatnim akcentem Gminnych Obchodów Narodowego Święta Niepodległości był piłkarski halowy turniej zawodników do lat 12. Do rywalizacji na parkiecie Szkoły Podstawowej w Kowalach przystąpiły zespoły Akademii Sportu Kolbudy, Akademii Piłkarskiej Kowale, GKS Kowale i drużyna z Gminy Pruszcz Gdański. Po pełnych emocji pojedynkach zwycięzcą turnieju została ekipa AP Kowale, przed AS Kolbudy i GKS Kowale. Za podium uplasowali się piłkarze GTS Pruszcz Gdański oddział Borkowo. Puchary najlepszym zawodnikom wręczył wójt Andrzej Chruścicki. Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim zespołom biorącym udział w rozgrywkach.