Dziesiątki wystawców, około cztery tysiące graczy, najnowsze wydawnictwa i nieograniczony czas na rywalizację - słowem raj dla miłośników gier planszowych. „Wow” – to częsta reakcja jaką obserwowaliśmy u uczestników wchodzących po raz pierwszy do sali gimnastycznej. W niej na gości czekało czterysta stolików, przy których zasiąść mogło jednocześnie około 1200 graczy. Ogromne zainteresowanie dwudniowym Festiwalem AleGRAMY w Kowalach przerosło oczekiwania organizatorów.

To bez wątpienia największy tego typu festiwal w Polsce Północnej i trzeci w skali całego kraju. Liczne stoiska z grami oraz wypożyczalnia - ze stolikami, przy których można było zagrać w gry „bez prądu” - przez dwa dni oblegane były przez graczy. Mniej doświadczeni uczestnicy chętnie odwiedzali punkty, w których z pomocą instruktorów prezentowano rozmaite gry, zarówno te zręcznościowe, jak i wymagające skupienia, odpowiedniej strategii i głębszego zastanowienia.

Goście o zdolnościach plastycznych i dużej cierpliwości kierowali swe kroki na warsztaty malowania figurek postaci znanych z popularnych wydawnictw. Fani planszówek do Kowal zjechali z różnych zakątków Pomorza.

Wszystkie stoiska, punkty gier oraz warsztaty rozmieszczono w kilku salach na dwóch kondygnacjach szkoły.

- To doskonała okazja do familijnego spędzenia czasu, stąd tak wiele rodzin z dziećmi w odwiedza Festiwal – mówili uczestnicy. – To także atrakcja dla znacznie bardziej zaawansowanych graczy, którzy mogli się tu zmierzyć z równymi sobie pasjonatami tej formy rywalizacji. Wydarzenie to jest też doskonałą okazją do zrobienia świątecznych zakupów na licznych stoiskach z doskonale znanymi oraz najnowszymi grami.

Do klasycznych i doskonale wszystkim znanych planszówek, ale również do wydawniczych nowości, zasiedli najmłodsi gracze, którym rodzice dopiero objaśniali zasady rywalizacji. Zacięte pojedynki toczyli także seniorzy. Proponowana na Festiwalu forma rozrywki nie ma bowiem limitu wieku.

- Super! Wspaniała rozrywka na weekend. Młodzież nareszcie oderwała się od ekranów telefonów – to jeden z licznych komentarzy, jakie pojawiły się w sieci.

Szkołę Podstawową w pierwszym dniu Festiwalu odwiedzili wójt Andrzej Chruścicki i jego zastępczyni Anita Richert Kaźmierska, którzy mieli okazję porozmawiać z graczami, a nawet sami zasiąść do rywalizacji z innymi uczestnikami wydarzenia. Samorządowcy z uwagą przyglądali się też najnowszym wydawnictwom, które można było nabyć u wystawców.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez ALEplanszowki.pl i Gminę Kolbudy.