Gminna Biblioteka Publiczna jak co roku zorganizowała w listopadzie konkurs plastyczny dla dzieci do lat 12, dla którego inspiracją były teksty literackie. W dwudziestej pierwszej już edycji Gminnego Konkursu Plastycznego pod hasłem:  ,,Mieszkańcy mojej wyobraźni - galeria ilustracji do poezji i prozy dziecięcej” złożyło swoje prace 130 uczestników – podopiecznych 7 przedszkoli i oddziałów przedszkolnych oraz 7 szkół z terenu gminy Kolbudy. Szczególnym zaangażowaniem wykazały się: Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Pręgowie (40 prac), Zespół Kształcenia i Wychowania w Lublewie Gdańskim (23 prace),  Zespół Kształcenia i Wychowania w Kolbudach wraz ze Szkołą Filialną w Buszkowach (26 prac),  Niepubliczne Przedszkole "Magiczny Kuferek" w Lublewie Gdańskim, Przedszkole w Kowalach oraz Niepubliczne Przedszkole "Akademia Przedszkolaka" w Kolbudach.

Przy ocenie prac zespół biblioteki w składzie: Bożena Szpadzik, Alicja Kuśmierz, Aleksandra Grądkowska swoim artystycznym spojrzeniem wspomógł plastyk Jacek Frąś – autor komiksów i książek dla dzieci.

I miejsce zdobyła Amelia Martynelis za kolorową, wykonaną techniką mieszaną, z użyciem farb i kredek pastelowych, ilustrację do baśni Charles Perraulta "Czerwony Kapturek". Za uchwycenie nastroju tajemniczości i grozy jury przyznało najwyższą lokatę.

II miejsce przypadło Alicji Kocięda za  dynamiczny, dobrze rozplanowany i radosny  rysunek kredkami ołówkowymi. Alicja narysowała scenkę z baśni Jakuba i Wilhelma Grimmów „Królewna Śnieżka”.

Trzecią lokatę ex-equo przyznano Zuzannie Kędzierskiej za ilustrację do "Kubusia Puchatka" A.A. Milne’a wykonaną farbami plakatowymi i Antoninie Kozłowskiej za rysunek kredką inspirowany jedną z powieści z cyklu „Miasteczko Perfect” Heleny Duggan.

Laureatki: Amelia i Antonina są uczennicami Szkoły Podstawowej w Kowalach, Alicja uczęszcza do Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Pręgowie a Zuzanna do Zespołu Kształcenia i Wychowania w Kolbudach.

Oprócz nagród głównych przyznało 41 wyróżnień.

Protokół jury z dwudziestej pierwszej edycji Gminnego Konkursu Plastycznego wraz z pełną listą laureatów znajduje się pod linkiem:

http://www.gbpkolbudy.bip.org.pl/pliki/gbpkolbudy/protokol_xxi_gminnego_konkursu_plastycznego_2022.pdf

Uhonorowanie laureatów XXI Gminnego Konkursu Plastycznego oraz wernisaż nagrodzonych prac będzie miał miejsce w sobotę 26 listopada 2022 o godz. 10.00 w sali koncertowej Urzędu Gminy Kolbudy – naprzeciwko siedziby Gminnej Biblioteki Publicznej (ul. Staromłyńska 1, 83-050 Kolbudy).

Autorów nagrodzonych prac, którzy nie będą mogli uczestniczyć w Gali Laureatów  prosimy o kontakt telefoniczny pod nr (58) 682-69-24 w godzinach pracy biblioteki począwszy od poniedziałku 28 listopada 2022 r.