Uwielbiamy przekazywać naszym czytelnikom informacje o wyjątkowych osiągnięciach naszych mieszkańców. O ich niecodziennych pasjach, sukcesach i rekordach. 

Okazuje się, że w naszej okolicy żyje wiele osób, które dokonują rzeczy wielkich i budzących podziw. Są wśród nich ludzie bardzo młodzi. Choć mijamy ich na ulicy, znamy z widzenia, nie zawsze wiemy o ich osiągnięciach na skalę krajową, a nawet międzynarodową.

Dziś przedstawiamy Marcela Weltrowskiego, młodego mieszkańca Kowal i ucznia tamtejszej Szkoły Podstawowej. 

Chłopak od pięciu lat trenuje judo w klubie UKS Grizzly Gdańsk. Od stycznia tego roku jest też najmłodszym Polakiem, który ukończył trening serca Kan-geiko w najstarszej na świecie szkole judo „Kadokan”, mieszczącej się w centrum Tokio.

- Na początku roku Marcel wybrał się do Tokio aby tam podszlifować swoje Judo w pierwszej i największej szkole "Kodokan" oraz wziąć udział w tradycyjnym treningu serca - informuje Tomasz Weltrowski, ojciec Marcela, który wraz z synem ukończył w tym roku Kan-geiko. - Treningi odbywały się przez dziesięć dni, codziennie o 5:30 rano. Marcel, jako najmłodszy obcokrajowiec, ukończył go. Potwierdzeniem tego faktu jest specjalny certyfikat.

Trening Kan-geiko odbywał się w dniach od 6 do 15 stycznia. Zwyczajowo rozpoczyna się o godzinie 5.30 rano i trwa dwie godziny. Prowadzony jest w najzimniejszej porze dnia i w najzimniejszej porze roku. Ma służyć dyscyplinowaniu umysłu i ciała. To tradycyjne wydarzenie odbywa się już od przeszło 140 lat.

Ukończenie ekstremalnego treningu w stolicy judo nie jest jedynym osiągnięciem w karierze sportowej Marcela. 

- Rok 2022 rok udało się ukończyć z siedmnioma medalami złotymi na 9 startów (32 walki wygrane 4 przegrane) - informuje Tomasz Weltrowski. - Największy sukces to złoto na na międzynarodowym turnieju Solanin Cup oraz zwycięstwo na Gdansk International Goodwill Judo Tournament - turniej w stylu japońskim bez podziału na kategorie wagowe.

Szkoła „Kodokan”, w której Marcel i jego tata ukończyli trening serca została założona w 1882 roku przez Jigorō Kanō na terenie buddyjskiej świątyni w dzielnicy Ueno w Tokio. Mieści się obecnie w ośmiopiętrowym budynku w centrum Tokio. Uczęszcza do niej ponad 5000 uczniów i zawodników. 


 

Jeżeli Wasze dzieci, bliscy lub znajomi mają ciekawe hobby lub osiągają sukcesy, którymi warto podzielić się z mieszkańcami naszej gminy, wysyłajcie wiadomość na naszej stronie fb/Gmina Kolbudy. Chętnie zaprezentujemy takie osoby na naszych stronach.