Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Pręgowie zostali laureatami 32 Ogólnopolskiego Finału Odysei Umysłu, który zorganizowano w Gdyni. Dzięki temu zwycięstwu nasza młodzież zyskuje możliwość wyjazdu na światowy finał, który w maju odbędzie się w Stanach Zjednoczonych. 

Zadania stawiane przed uczestnikami popularnego projektu polegają na przygotowaniu przedstawienia wpisującego się w ramy zadanego tematu. To wymaga wielu przygotowań i scenicznej odwagi. Siedmioosobowa zwycięska drużyna z Pręgowa rywalizowała w II kategorii wiekowej (uczniowie klas V-VI), realizując Problem 5 „Drama na maksa” – czyli z czego warto, a z czego nie warto robić dramatu. Drużyna miała za zadanie zaprezentować komiczną opowieść o perypetiach pewnego Dramanamaksiarza, który do zwyczajnych zdarzeń podchodzi w przesadnie zaaferowany i ekspresyjny sposób.

Młodzież z Pręgowa pokonała w swojej kategorii m.in. uczniów z Rumi, Poznania i Łodzi. Uczestnicy Odysei Umysłu przez wiele tygodni przygotowują się do projektu przygotowując scenariusz, kostiumy, scenografię. Sukces okupiony jest ogromną pracą młodzieży i koordynatorów, którym należą się wielkie słowa uznania.

Znakomicie w 32 Odysei Umysłu poradzili sobie również młodsi uczniowie z Pręgowa stając na trzecim stopniu podium w kategorii I (uczniowie klas IV). Wyzwanie złożonego z pięciu uczniów zespołu z Pręgowa polegało na opracowaniu pokazu pod hasłem „Twoja Troja”. Sednem zadania było wymyślenie i wystawienie autorskiego spektaklu, będącego twórczą interpretacją legendy o koniu trojańskim.

Odyseja Umysłu jest programem edukacyjnym realizowanym w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Jak informują organizatorzy jest to edukacyjna podróż, podczas której młodzi ludzie uczą się marzyć, myśleć i tworzyć.

Naszym uczniom i ich opiekunom gratulujemy kreatywności, wyobraźni, inteligencji i ogromnej pracy jaką wykonali. W pełni zasłużyliście na ten sukces! Jesteśmy z Was dumni!

- Grupa wiekowa I

Debiutanci - uczniowie klasy 4 w składzie: Karol Celej, Alicja Chynek, Jeremiasz Libura, Józefina Wąsowicz, Filip Zawadzki. 

Drużynę prowadzą Trenerki: Anita Wawryk i Dorota Celińska.

- Grupa wiekowa II:

Uczniowie klas 5-6 w składzie: Julia Czaplicka, Nina Nowakowska, Marcel Borggreve, Zofia Burchard, Zuzanna Dzięcioł, Laura Moskwa, Julia Pacek.

Drużynę trenują: Agata Niemirowicz-Szczytt, Karolina Romska, Janina Patyk.

Złoto i brąz wywalczone w weekend 15 i 16 kwietnia to nie pierwszy sukces Szkoły Podstawowej w Pręgowie osiągnięty w Odysei Umysłu. Przed rokiem, podczas 31 finału, jej uczniowie zdobyli trzecią nagrodę i byli o włos od wyjazdu za ocean na światowy finał.