Żołnierze 5 Brygady Wileńskiej Armii Krajowej starli się w Bąkowie z wojskami Armii Czerwonej. Padło wiele strzałów, a huk granatów raz po raz przecinał ciszę. Pod gradem kul trup słał się gęsto. Wszystko to na oczach licznie zebranych widzów, którzy w sobotę 28 października przybyli na teren rekreacyjny przy ul. Otomińskiej, aby wziąć udział w niecodziennej lekcji historii.

Rekonstruktorzy z Koszalina i Trójmiasta zadbali o najdrobniejsze szczegóły garderoby i uzbrojenia. Z dużym zaangażowaniem wcielili się w swoje role.

- Niedawno byliśmy Rzymianami, a dziś wcielamy się w sowietów - usłyszeliśmy od rekonstruktora w czapce oficera NKWD. - To nasza pasja.

Na zakończenie walk wojskowi stojący po obu stronach barykady przybili sobie piątki. Dzieci wyruszyły natomiast na pole bitwy w poszukiwaniu łusek. Widzowie chętnie robili sobie zdjęcia z rekonstruktorami.

Wojskowi odgrywający sceny z drugiej wojny światowej odpowiadali na wiele pytań zadawanych przez najmłodszych i dorosłych. Na zakończenie mundurowi i widzowie zasiedli przy kuchni polowej i ognisku, aby wspólnie zjeść krupnik i rozgrzać się gorącym napojem.

Inscenizacja zrobiła duże wrażenie na publiczności i była szeroko komentowana przez dzieci i ich rodziców.

- Nigdy nie uczestniczyliśmy w czymś takim – powiedział nam pan Tomek, który z żoną i synem przyglądał się inscenizowanej walce. - Jesteśmy pod wrażeniem. Zrobiliśmy trochę zdjęć na pamiątkę. To fajna lekcja zwłaszcza dla dzieci, których jest tu dużo. Brawa dla pomysłodawców.

Pokaz oglądał również wójt Andrzej Chruścicki.

- Zabraliśmy mieszkańców w niecodzienną podróż do lat czterdziestych - mówił. - Mogliśmy na własne oczy zobaczyć jak mogły przebiegać walki o niepodległość, które w czasie II wojny światowej toczono również na tych ziemiach.

Wydarzenie pod nazwą „Partyzanci w walce o Niepodległość” finansowane jest w ramach projektu Fundacji Orlen - "Moje Miejsce na Ziemi".

W tę wyjątkową wyprawę do przeszłości zabrali nas członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej “Gryf” i ch trójmiejscy koledzy oraz “Kowale Kultury” ze Szkoły Podstawowej w Kowalach.