„Pręgowo – historie z wczoraj i dziś” – pod takim tytułem 1 grudnia 2023 r. w bibliotece w Pręgowie zaprezentowano licznie zgromadzonym gościom wystawę fotografii. Inicjatorką tej wspaniałej imprezy kulturalnej była Barbara Sołczyk, która kieruje filią Gminnej Biblioteki Publicznej od ponad 30 lat. W ciągu trzech dekad  można było tu już obejrzeć kilka wystaw fotograficznych, z których zdjęcia ponownie wystawiono. Znalazły się na wystawie również zdjęcia nowe, przygotowane specjalnie na to spotkanie. Wernisaż został poprzedzony wieczorkiem literackim.

Z wywiadu  z Anną Klejzerowicz, który przeprowadziła dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kolbudach Bożena Szpadzik, dowiedzieliśmy się o źródłach inspiracji do powieściowego cyklu zapoczątkowanego książką „Czarownica”. Niebagatelną rolę zwłaszcza w tomie „Sekret czarownicy” odgrywają odkrycia fresków i tajemniczej krypty w starym kościele. Wydarzenia w fikcyjnej wsi Popowo, opisane przez autorkę, jako żywo przypominają prace archeologiczne, które odbywały się przed piętnastoma laty w kościele pw. Bożego Ciała w Pręgowie.

Na trop rozwiązania, opisanych w ostatniej książce z serii „Skarb czarownicy”, seryjnych zbrodni nakierowuje główną bohaterkę stary kronikarz… Ten wątek powieści stał się impulsem do zaprezentowania tłumaczenia „Kroniki Pręgowa w dolinie Raduni”, napisanej sto lat temu przez ówczesnego proboszcza Brunona Lemke. Inicjatorką tłumaczenia była Barbara Sołczyk i - jak dowiedzieliśmy się w dyskusji z mieszkańcami Pręgowa - swój udział w przekładzie z języka niemieckiego mieli studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Dziękujemy wszystkim, którzy w piątkowy wieczór wybrali się do biblioteki gminnej w Pręgowie, zwłaszcza wójtowi Andrzejowi Chruścickiemu, wiceprzewodniczącemu Rady Gminy Kolbudy Andrzejowi Sosińskiemu, sołtysowi Pręgowa Marcinowi Dawidowskiemu, radnemu Stanisławowi Patyk i przede wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania wystawy: Małgorzacie Lewandowskiej, Beacie Głowackiej, Aleksandrze Łukaszuk, Agnieszce Hymczak,  Leszkowi Kamińskiemu i wielu, wielu innym…

Dyrektorowi Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Pręgowie -  Panu Piotrowi Buśko, dziękujemy za użyczenie kroniki szkolnej a mieszkańcom Pręgowa za wyszperanie w rodzinnych albumach zdjęć dokumentujących przeszłość wsi.

W „Sekrecie czarownicy” Anny Klejzerowicz bohaterowie powieści odczytują na fresku inskrypcję: Thesaurus omnium rerum est memoria (Skarbcem wszechrzeczy jest pamięć). Niech ta  sentencja również nami kieruje, zwłaszcza w roku jubileuszowym 700-lecia Pręgowa.

Wystawa fotograficzna będzie jeszcze dostępna dla zwiedzających:

  • 4 grudnia w poniedziałek w godz. 11.30 z 19.00
  • 5 grudnia we wtorek w godz. 16.15 - 18.00